Archeologai „skaito“ masinių kapaviečių žemę

archeologai Armalenuose masine kapavietePernai lapkritį Armalėnų kaime, kasant vandentiekio griovį, buvo aptikta masinė kapavietė su žmonių palaikais. Ištyrę palaikus kultūros paveldo specialistai nustatė, kad aptiktoje kapavietėje palaidoti netoliese buvusios Macikų koncentracijos stovyklos karo belaisviai.

Armalėnuose rastų palaikų ištyrimui ir kapaviečių sutvarkymui skirtas valstybinis finansavimas.

Dvi savaites šioje vietoje tiriamąją ekspediciją vykdo Baltijos jūros regiono istorijos ir archeologijos centro ir Klaipėdos universiteto archeologai.

Archeologų vadovas dr. Romas Jarockis, dirbantis Klaipėdos universiteto Baltijos jūros regiono istorijos ir archeologijos centre, sakė, kad kaulų šioje vietoje žmonės rasdavo dar sovietiniais laikais, kai tiesė kelią. Pavienių kaulų aptikdavo plačioje teritorijoje, Armalėnų laukuose.

Šilutės muziejus turi užfiksavęs vietos gyventojų prisiminimų apie lagerio veiklą karo metu. Užrašytas pasakojimas, kaip 1943-1944 metų žiemą Macikų karo belaisvių stovyklos rusų bloke kilo vidurių šiltinės epidemija, mirė daug nelaimėlių kalinių.

Palaikus pusantro kilometro veždavo arkliais iš Macikų ir laidodavo laukuose prie Armalėnų. Netoliese gyvenusi moteris pasakojo prisiminimą iš vaikystės, kaip mirusiųjų kūnus į stačiakampio formos 20-30 metrų ilgio duobes sargybiniai preciziškai guldydavo vieną šalia kito. Kūnų eilę užbarstydavo chlorkalkėmis, kad neplistų ligos užkratas, ir ant viršaus vėl guldydavo kitus, 2-3 eilėmis.

Archeologai pastebi, kad mirusieji užkasti gana giliai – apie 1,5 metro ir giliau.

Betyrinėdami kapavietes Armalėnuose archeologai rado tik pavienių kaulų. Jie bus atiduoti antropologams į Vilnių ištirti, o vėliau palaidoti atgal.

Tiriama teritorija sudaro apie 100 kv. metrų, bus iškasta apie 10 duobių.

Pagrindinis archeologų darbas – dokumentuoti kapavietes: tiksliai nustatyti duobių vietas, kuriose buvo kaulų, išmatuoti duobės kontūrus,  fotografuoti, užfiksuoti koordinates ir pažymėti žemėlapyje.

Pasak dr. R.Jarockio, vyksta tarsi žemės „skaitymas“ – iš duobės sienelių pjūvio išryškėja žemės sluoksniai, pagal kuriuos galima spręsti apie šalimais buvusių duobių vietą.

Parengta byla su istorine informacija bus perduota Kultūros paveldo departamentui bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centrui.

„Jie jau spręs, ką toliau daryti: ar palaikus iškelti, ar palikti, ar paminklą pastatyti. Mes darome tik techninį darbą“, – aiškino dr. R.Jarockis. Archeologui kasinėti kapavietę teko pirmą kartą.

Armalėnuose kapavietes tiria ir Klaipėdos universitete dirbantis archeologas šilutiškis Egidijus Abromavičius. Jis pernai su komanda archeologinius tyrinėjimus atliko Švėkšnoje, miestelio centre.

 Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.