Warning: Undefined array key "is_rate_editable" in /home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/plugins/wpdiscuz/class.WpdiscuzCore.php on line 1303
Areštinėse „ilsisi“ administracinės teisės pažeidėjai - ir vyrai, ir moterys - Šilutės naujienos

Areštinėse „ilsisi“ administracinės teisės pažeidėjai – ir vyrai, ir moterys

prisonŠilutės policijos komisariate areštinės nėra jau keletas metų, o už įvairius prasižengimus sulaikyti mūsų rajono gyventojai gabenami į Tauragės ir Šilalės policijos areštines. Jose nuolat „ilsisi“ po kelias mūsų rajono moteris ir kelis kartus daugiau vyrų.

Melagingi policijos pareigūnų iškvietimai, smulkios vagystės iš parduotuvių, girto pasirodymas ar girtuokliavimas viešose vietose, pareigūnų nurodymų nevykdymas arba pasipriešinimas jiems – tai vis tie „darbeliai“, už kuriuos taikoma administracinė atsakomybė ir poilsis belangėje skiriamas ir vyrams, ir moterims.

Už nereikalingą policijos iškvietimą – du ATPK straipsniai

„Gelbėkit, atvažiuokit, mane muša“, – toks ar panašūs pagalbos šauksmai Bendruoju pagalbos telefonu kone kasdien registruojami ir iš Šilutės rajono. Policijos pareigūnai reaguoja, į visus rajono pakraščius skuba ekipažai, o nuvykus neretai paaiškėja, jog iškvietimas buvo melagingas, arba tiesiog pagalbos nereikėjo.

Šilutės r. PK Viešosios policijos viršininkas Alvydas Balandis sako, jog abu šiuos atvejus kaip tik ir apibrėžia du skirtingi Administracinės teisės pažeidimų kodekso (ATPK) straipsniai. 186 straipsnis numato atsakomybę už „Žinomai melagingą specialiųjų tarnybų iškvietimą“, o viena 188 straipsnio dalis – už „Skambinimą pagalbos telefonų numeriais, žinant, kad nėra pagalbos poreikio“.

Gali būti, kad apie atsakomybę už pareigūnų trukdymą be reikalo žino ne visi, bet Saugų seniūnijos Petrelių kaime gyvenanti Danutė – tikrai žino. Solidų pusamžį pasiekusi moteriškė tikriausiai nė pati nebesuskaičiuotų, nei kiek kartų buvo iškvietusi policiją, nei kiek kartų už tai atliko administracinį areštą, mat akivaizdžių smurto prieš ją požymių paprastai nerandama. Danutė visada pagalbą kviečia būdama neblaivi, visada to „kaltininkai“ būna tai vyras, tai sūnus.

Pasak A.Balandžio, tokių nuolatinių „klienčių“ yra ne viena. Dažnai atvykus pareigūnams jos jau net nebeprisimena, kad šaukėsi pagalbos. Neretai net pačios tikrina savo telefonus, o aptikusios, kad kvietė pagalbą Bendrojo pagalbos centro telefonu 112, pačios negali tuo patikėti…

Parduotuvėse reikia apsaugininkų

Smulkios vagystės iš parduotuvių – dar viena ypač pastaruoju metu dažna administracinių prasižengimų rūšis. Bet, anot A.Balandžio, patys kai kurių parduotuvių savininkai irgi turėtų prisiimti dalį atsakomybės dėl to, kad prastai saugo savo prekes.

Vaizdo stebėjimo kameras pastaruoju metu jau įsirengė dauguma parduotuvių, tačiau daugumos smulkiųjų vagišių jos jau nebegąsdina. Užėję į ilgapiršių ypač mėgiamą alkoholinių gėrimų skyrių kai kurie jų butelį pamėgtųjų velnio lašų grūda tiesiog už drabužių ir suka išėjimo link. Jie žino, kad vaizdą įrašanti kamera jų nesulaikys, o sulaikyti galinčių apsaugininkų parduotuvėse dažnai nėra.

Jei parduotuvėse budi apsaugos tarnybų vyrai, jie vagišius sulaiko, iškviečia policiją, bet svarbiausia, kad prekybininkai iš karto atgauna savo prekes. Neturintiems apsaugininkų prekybininkams belieka laukti, kol prarastą turtą priteis teismas, bet ir tai dar negarantuoja, kad materialinė žala kada nors bus atlyginta.

Nuo balandžio – naujas kodeksas

A.Balandis sako, kad administracinio arešto kamerų Šilutėje jau greičiausiai ir nebebus, mat jau nuo kitų metų pavasario nebeliks ir paties administracinio arešto. Taip nutiks todėl, kad senasis, bene nuo 1985 metų galiojęs Administracinės teisės pažeidimų kodeksas nebegalios, o teisėsaugos atstovai pradės vadovautis naujuoju Administracinių nusižengimų kodeksu.

Pokyčius pajus ir smulkūs vagišiai, ir visokio plauko teisės aktų negerbiantys prasižengėliai – jie už smulkias vagystes, girtuokliavimą ar smulkų chuliganizmą nebekeliaus į areštinę, o bus baudžiami piniginėmis baudomis arba viešaisiais darbais.