Aronijų sultys prilygsta jaunystės ir sveikatos eliksyrui

uogos img44781Gal šermukšnių uogos ir savotiško skonio, užtat nepaprastai sveikos ir gali padėti išgydyti daugybę ligų.
Kaip seniai žmonės pastebėjo šermukšnius turint gydomųjų savybių, sunku pasakyti – mokslininkų nuomonės šiuo klausimu skiriasi. Tačiau faktas, kad mūsų protėviai ne vieną šimtmetį šias uogas naudojo maistui, konservavo ir, svarbiausia, gamino iš jų vaistus.
Labiausiai žinome dviejų pagrindinių rūšių šermukšnius – raudonuosius ir juoduosius, geriau žinomi aronijos pavadinimu. Dar yra geltonųjų, norvegiškųjų, Krymo šermukšnių, tačiau tai jau selekcininkų išvestos rūšys, kurių šiuo metu priskaičiuojama apie šimtą.

Juodųjų šermukšnių nauda

Aronijos į mūsų kraštus atkeliavo iš Šiaurės Amerikos tik praėjusiame amžiuje.
Aronijų skonio neįmanoma supainioti su jokiomis kitomis uogomis: jos ir saldžios, ir rūgščios, ir sausokos, aromatas taip pat nepakartojamas.
Tačiau išties ypatingos yra aronijų sultys, specialistų prilyginamos jaunystės ir sveikatos eliksyrui – tiek jose yra žmogaus organizmui naudingų medžiagų ir vitaminų.

Juodieji šermukšniai ypač turtingi vitaminų A ir E, o askorbo rūgšties juose kone dukart daugiau nei citrinose. Netrūksta ir vitamino K, rutino, B grupės vitaminų ir karotino. Vertinamos aronijos ir dėl uogose esančių mikroelementų: kalio, kalcio, magnio, natrio (jo kiek mažiau nei kitų elementų), fosforo, geležies. Dar juoduosiuose šermukšniuose yra jodo, boro, vario, mangano, o jodo itin daug, tad valgyti uogas labai sveika turintiesiems bėdų dėl skydliaukės.

Ir tai dar ne viskas. Aronijose gausu angliavandenių ir naudingojo cukraus (fruktozės bei gliukozės), maistinių skaidulų (todėl uogos rekomenduojamos vidurių užkietėjimui gydyti), fitoncidų, vaisinių rūgščių (AHA) ir krakmolo.
Jei laikysite aronijų uogas nulinėje temperatūroje, galėsite jomis mėgautis iki pat pavasario. Tačiau jas tinka valgyti ne tik šviežias: juodieji šermukšniai taip pat šaldomi ir džiovinami.DSC 3504

Nuo ko padeda aronija?

Reguliariai valgant juodųjų šermukšnių uogas, mažėja blogojo cholesterolio kiekis kraujyje, susireguliuoja kraujospūdis. Aronijos laikomos puikia profilaktikos priemone sergantiesiems cukriniu diabetu, alergija, ateroskleroze. Jos gelbsti pradėjus blogai krešėti kraujui, paūmėjus reumatui. Stiprina imunitetą, padeda išgyti sergant akių ligomis, pablogėjus regėjimui. Kadangi uogose gausu pektinų, jos padeda pašalinti iš organizmo toksines medžiagas ir sunkiuosius metalus.

Juodieji šermukšniai gerai varo tulžį, surenka gleives, laisvina vidurius. Aronijos net naudojamos gydant spindulinę ligą, sutrikus hormonų pusiausvyrai organizme.
Hipertonikams šios uogos – švelnaus poveikio ir malonesnio, nei tablečių, skonio vaistas nuo kraujospūdžio. Arteriniam kraujospūdžiui sumažinti reikia gerti šviežiai spaustas aronijų sultis (po 50 ml per dieną) arba triskart per dieną suvalgyti po 100 uogų. Standartinis kursas – mėnuo arba pusantro.

Hipertonijos profilaktikai rekomenduojama kasdien iš ryto ir vakare suvalgyti po 2 šaukštus trintų uogų – su cukrumi arba medumi.
Nutukimu arba diabetu sergantiems hipertonikams galima išbandyti aronijų antpilą: 10 g džiovintų uogų, užpiltų stikline verdančio vandens ir palaikytų pusvalandį.