Nenumaldomai artėja laikas, kai kiekvienas savivaldybės pilnametis pilietis vėl įgaus galią ketveriems metams rinkti sau patinkančią valdžią. Kitų metų pavasarį baigsis dabartinės Savivaldybės tarybos ir Savivaldybės mero kadencija. Valdžia bus renkama iš naujo. Politinių partijų ir visuomeninių rinkimų komitetų vadovai jau dabar suka galvas, kaip tapti išskirtiniais. Jiems reikia parengti patrauklias rinkimų programas, pritraukti kuo daugiau visuomenei nusipelniusių žmonių ir vėl ketveriems metams pretenduoti valdyti savivaldybės „piniginę“ – rajono biudžetą, kuriame savivaldybės poreikiams iš Valstybės biudžeto, mokesčių mokėtojų bei Europos Sąjungos paramos programų sukapsi apie 42 mln. Eur kasmet.
Visuomenėje sklando prielaidos, kad kitai kadencijai Savivaldybės mero postą išsaugoti nori dabartinis rajono meras, tvarkietis Vytautas Laurinaitis. Jam tokios karjeros perspektyvą sustiprina dabar einamos pareigos, savivaldybėje atliekami darbai ir, žinoma, galimybė kalbėti apie pradėtų darbų tęstinumą. Tačiau yra žinių, kad Savivaldybės taryboje ir net administracijoje yra dar bent penki pretendentai, kurie paraginti partijos bičiulių ar tiesiog genami savų ambicijų mano, jog mero pareigas atliktų geriau ir teisingiau. Tad galimai ir jie stos į kovą su V.Laurinaičiu dėl svarbiausio savivaldybės posto.
Dabar dažniausiai tarp realiausių pretendentų į mero postą minimas pats rajono meras V.Laurinaitis, konservatorė Sandra Tamašauskienė, VRK „Už žmonių valdžią“ lyderė Daiva Žebelienė, liberalų lyderis rajone Algirdas Gečas, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis, socialdemokratai – mero pavaduotojas Algis Bekeris ir savivaldybės politikas Arūnas Pupšys.
Nė vienas iš pretendentų, dar nėra oficialiai registruotas Vyriausioje rinkimų komisijoje. Ryškiausius pretendentus į mero postą kalbino „Šilutės naujienos“.
Paprašėme su savivaldybės žmonėmis pasidalinti nuomonėmis apie svarbiausius dabartinės kadencijos Savivaldybės tarybos ir administracijos sprendimus ir darbus.
Vytautas LAURINAITIS:
– Gimiau 1965 m. Galnės kaime (Vainuto seniūnija). Atstovauju partiją „Tvarka ir teisingumas“, nuo 2003 m. esu Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys, mero pareigas einu nuo 2014 m. liepos 2 d.
Manau, kad šiuo metu Savivaldybės taryba ir administracija yra pradėjusi įgyvendinti nemažai svarbių darbų. Pradėta estakados į Rusnę statyba, pradėta autobusų parko bei autobusų stoties su prekybos centru statyba, įpusėjo Melioratorių alėjos kiemų renovacija. Tai pagrindiniai darbai tarp kitų pradėtų ar jau baigtų smulkesnių darbų.
Tačiau turime ir tokių darbų, kurie buvo žadėti, bet nepavyko gauti Vyriausybės pritarimo ir finansavimo. Neįsteigta Jūrų kadetų mokykla Rusnėje – rusniškiams ypač įdomus projektas. Jie skatino ir laukė kadetų, taip tikėdamiesi, jog bus išsaugota Rusnės pagrindinė ar net vidurinė mokykla. Tačiau dar vis lieka viltis.
Negautas finansavimas Šilutės ligoninės pastato rekonstrukcijai siekiant energinio naudingumo. Be to, niekaip nepavyksta baigti įgyvendinti Šilutės miesto stadiono rekonstrukcijos.
Jau bemaž antrą dešimtį metų domiuosi ir dirbu savivaldoje. Dabar ypač siekiu, kad pradėti įgyvendinti darbai būtų tęsiami, kad būtų gražinama Šilutės rajono savivaldybė, sudaromos kuo palankesnės salygos rajono verslui. Manau, kad per kadenciją mero pareigose įrodžiau, jog pažadų laikausi ir kad vis daugiau bendruomenės įtraukiu į visiems svarbų tikslą – siekti geresnio, patogesnio gyvenimo mūsų krašte. O kad dar labiau sektųsi, naujos kadencijos metu siekčiau aktyvesnio Savivaldybės tarybos ir administracijos veiklos viešinimo visuomenei.
Algirdas GEČAS:
– Gimiau 1963 m. Pajūralio miestelyje, Šilalės rajone. Nuo 1976 m. mūsų šeima atsikėlė gyventi į Šilutę. Čia baigiau Šilutės 3 -ąją vidurinę mokyklą, o 1981 m. grįžau dirbti baigęs Vilniaus pedagoginį institutą. Padirbėjęs Usėnų vidurinėje mokykloje, nuo 1990 m. iki šiol dirbu Šilutės pirmojoje gimnazijoje istorijos, pilietinio ugdymo ir teisės pagrindų mokytoju.
Šilutėje sukūriau ir šeimą. Nuo 2003 m. esu renkamas į Šilutės rajono savivaldybės tarybą. Joje atstovauju liberalias vertybes ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį. Nuo pat šios kadencijos pradžios tapau savivaldybės tarybos mažumos (opozicijos) pirmininku ir siekiau kritiškai bet konstruktyviai bendrauti su valdančiąja savivaldybės tarybos dauguma, meru.
Teikiau ne vieną siūlymą dėl krašto reikalų, bet valdančioji dauguma paprastai juos atmesdavo. Pavyzdžiui, nepritariau valdančiųjų norui Šilutės PSPC prijungti prie Šilutės ligoninės. Tuo klausimu išsakiau savo nuomonę, perskaičiau ne vieną opozicijos pareiškimą, bet valdantieji vis tiek žengė šį abejotiną žingsnį, kurio visai neseniai patys atsisakė. Mane stebina toks valdančiųjų nenuoseklumas, tuščias jėgų švaistymas, kuris nedavė naudos nė vienai iš minėtų savivaldybės įstaigų ir visai savivaldai.
Kitas atvejis: Savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kuriuo Šilutės daugiabučių namų gyventojai patys turi rūpintis jiems priskirtos teritorijos tvarkymu. Aš pritariau šiai naujovei vildamasis, kad tokiu būdu žmonės galės prisidėti prie bendrųjų krašto problemų sprendimo. Bet teko nusivilti, nes naujoji tvarka tapo galimybe daugiabučių kiemų teritorijas tvarkančiai įmonei galimai pelnytis gyventojų sąskaita. Į mano paklausimą dėl susidariusios padėties savivaldybės administracijos direktorius net nesiteikė atsakyti, o meras paaiškino, neva tai yra tik gyventojų ir teritoriją tvarkančios bendrovės problema. Bet juk sprendimas buvo priimtas Savivaldybės taryboje! 2017 m. rudenį viešumon iškilo liūdnas faktas, kad šilumos vartotojai nuo 2014 m. balandžio 1 d. iki 2016 m. gruodžio 31 d. už pateiktą šilumą UAB „Šilutės šilumos tinklams“ permokėjo 564 tūkst. eurų. Keletą kartų prašiau vietos valdžios paaiškinti, kodėl taip nutiko, kad savivaldybės administracija nieko nedarė padėčiai ištaisyti. Daug buvo visokių paaiškinimų, o dėl susidariusios padėties buvo apkaltinta Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.
Tai tik keletas šios kadencijos savivaldybės tarybos ir administracijos veiklos epizodų. Noriu pabrėžti, kaip tarybos narys kėliau problemas, siūliau jų sprendimo būdus, bet nesulaukiau rajono vadovų palaikymo.
Šios kadencijos savivaldybės valdžia daug dėmesio skiria viešiesiems ryšiams, reguliariai susitinka su vietos spaudos atstovais ir pristato jiems savo darbus pabrėždami, jog dirba dėl krašto žmonių, dėl jų gerovės.
Bet padėtis yra kitokia: nėra pakankamai tariamasi su vietos gyventojais, neretai jiems tiesiog bandoma primesti savo sprendimus ir tai sukelia žmonių nepasitenkinimą. Prisiminkime istoriją, kai buvo sumanyta per Šilutės miesto Laisvės alėją tiesti gatvę, arba kiek įvairių vertinimų sulaukė pilietinis judėjimas „SOS Šilutės medžiai“. Manau, kad viso to nebūtų buvę, jei vietos valdžia būtų užmezgusi pilietinį ryšį su vietos gyventojais, parodžiusi daugiau išminties, supratingumo, būtų linkusi daryti kompromisus.
2018 m. pavasarį Liberalų sąjūdžio Šilutės skyrius visuotiniame narių susirinkime pritarė mano kandidatūrai artėjančiuose savivaldybės mero rinkimuose. Suprantu, kad mero pareigoms reikės didelių pastangų, išsilavinimo, motyvacijos, didelės politinės veiklos patirties, kitų gebėjimų. 2014 – 2015 m. ėjau ir Šilutės rajono mero pavaduotojo pareigas visuomeniniais pagrindais. Sukaupta politinės veiklos patirtis suteikia man drąsos ir pasitikėjimo ryžtis tokiam atsakingam žingsniui, bet galutinį žodį turi tarti krašto žmonės. Tik jie suteiks pasitikėjimą vienam iš kandidatų, kurį laikys tinkamiausiu.
Daiva ŽEBELIENĖ:
Gimiau Šilutėje 1968 m., baigiau Martyno Jankaus mokyklą, vėliau Šiaulių pedagoginį institutą. Sukūrusi šeimą gyvenau ir dirbau visuomet Šilutėje. Dabar vadovauju šeimos verslui įmonėje UAB „Toluta“.
Aktyvioje savivaldos politikoje esu nuo 2011 metų. Praėjusioje Tarybos kadencijoje apie 1,5 metų ėjau savivaldybės merės pareigas. Džiugu, kad baigiamas ilgai lauktas Švėkšnos pagrindinės gatvės ir pėsčiųjų tako rekonstrukcijos projektas. Gerai, kad Šilutės mieste yra vaizdo stebėjimo sistema. Tai užtikrina saugesnę aplinką ir galimų nusikaltimų prevenciją. Visuomet siekiau, kad daugiabučių namų kiemai būtų tvarkomi ir juose įrengtos žaidimų aikštelės vaikams , bei saugios automobilių aikštelės. Dabar tokie darbai kruopščiai atliekami.
Valdančiąjai koalicijai gal ir nepatinka, tačiau aš džiaugiuosi, kad nepavyko prie Šilutės ligoninės prijugti Šilutės PSPC. Visuomet siekiau, kad tokia iniciatyva būtų neįgyvendinta. Galimai už nelojalumą buvau, net pašalinta iš Socialinių reikalų komiteto pirmininkės pareigų.
Gaila, bet Savivaldybės tarybai ir administracijai nepavyko per trejus metus išjudinti Šilutės sporto komplekso statybos bei Kultūros ir pramogų centro rekonstrukcijos darbų.
Asmeniškai dar nesu apsisprendusi sieksiu ar ne mero posto, tačiau nuolat esu raginama taip daryti žmonių, su kuriais bendrauju. Jeigu pretenduosiu ir laimėsiu savivivaldybės merės postą, siekčiau, kad Savivaldybės taryboje būtų suburta kuo platesnė valdančioji koalicija. Manau, kad nenormalu, jog po rinkimų net 10 savivaldybės politikų iš 25 yra tarsi izoliuoti nuo veiklos. Manau, kad praverstų didesnė Savivaldybės įstaigų veiklos finansinė kontrolė, bei didesnės pastangos išsaugoti stabilesnes ir net mažėjančias kokybiškų paslaugų kainas.
Sandra TAMAŠAUSKIENĖ:
– Gimiau ir užaugau Šilutės rajone Stubrių kaime, baigiau Katyčių vidurinę mokyklą, vėliau – Klaipėdos universitetą. Su šeima gyvenu Šilutėje. Penktus metus vadovauju Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos Šilutės skyriui. Jo narių esu išrinkta kandidate į Šilutės rajono savivaldybės merus. Savivaldybės tarybos narė nuo 2015 metų, šiuo metu – opozicijos (mažumos) lyderė, Socialinių reikalų komiteto narė.
Šios kadencijos Savivaldybės taryba dirba daugiau nei trejus metus. Norėčiau kalbėti tik apie savo darbus. Net būdama opozicijoje, neturėdama valdžios įrankių, įgyvendinau svarbius Šilutės rajono ateičiai sprendimus: Šilutės rajono savivaldybė įstojo į Švento Jokūbo kelio savivaldybių asociaciją (šv. Jokūbo kelias eina per mūsų rajoną, o Švėkšnoje yra šv. Jokūbo bažnyčia). Buvimas asociacijoje, be kitokios naudos, leidžia pasinaudoti įvairių specialiųjų programų lėšomis mūsų rajono verslui finansuoti ir plėtoti. Paruošiau rajono mokyklų tinklo pertvarkos planą, siekdama sustabdyti skurdo ratą, kad vaikai iš mažiau pasiturinčių šeimų turėtų daugiau galimybių ateityje, o gabūs ir norintys mokytis mokiniai nebūtų sugrūsti po 30 į klases miesto mokyklose. Šio plano esmė tokia: Pamario ir Martyno Jankaus pagrindines mokyklas pertvarkyti į progimnazijas. Siūlau Jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centrą reorganizuoti, kad vaikai galėtų integruotis, mokytis arba kartu su bendraamžiais darnioje socialinėje aplinkoje (progimnazijose ir gimnazijose), arba po 8-os klasės turėtų galimybę mokytis profesijos Turizmo ir paslaugų verslo arba Žemės ūkio mokyklose, o suaugusieji – vienoje iš miesto gimnazijų. Nors planas ir buvo svarstytas, tačiau, matyt, dar per anksti, o gal ir nenaudinga kai kam, todėl nepriimtas. Neabejoju, kad prie šito ar patobulinto mokyklų tinklo pertvarkos plano dar reikės grįžti.
Dideliu laimėjimu laikau tai, kad Šilutės pirminis sveikatos priežiūros centras nebuvo prijungtas prie miesto ligoninės, kaip to siekė meras V.Laurinaitis bei jo artimiausia aplinka. Šiandien tikriausiai reikėtų galvoti, kaip išsaugoti ne tik ligoninę, bet ir Šilutės PSPC.
Meras ir administracija buvo suplanavę reikšmingų darbų, tačiau yra tokių, kurie dar nepradėti. Žadėta renovuoti kultūros centrą, pradėti statyti miesto sporto kompleksą. Žadėta sumažinti komunalinių atliekų tvarkymo mokestį. Tai yra tiesiogiai savivaldos reikalas, tačiau niekaip nesurandamas naujas paslaugos teikėjas. Valdantieji (tiek tvarkiečiai, tiek socialdemokratai) prieš rinkimus žadėjo Rusnėje Jūrų kadetų mokyklą, tokios mokyklos dar nėra.
Manau, kad savivaldybės merui niekas netrukdo „susodinti“ į postus saviškius, ir neaiškiomis sąlygomis įvykdyti konkursus trinkelėms, apšvietimui įrengti.
Siekti mero posto mane skatina žmonių pasitikėjimas ir tikėjimas manimi, mano ir komandos idėjomis ir sumanymais. Jie gimė bendraujant su rajono ir miesto įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonėmis.
Šilutės rajono viziją ir programą aš turiu, nuo praeitų Savivaldos rinkimų ji dar pasipildė konkrečių darbų sąrašu. Žinau, kaip ją įgyvendinti. Jau šį rudenį programą pristatysiu susitikimuose su Šilutės rajono bendruomene. Tikiuosi, kad rajono žmonės bus aktyvūs, įvertins mano programą ir drąsiai pareikš savo nuomonę.
Jeigu aš tapsiu Šilutės rajono mere, bus daugiau teisingumo – be korupcijos ir melo.
Algis BEKERIS, Arūnas PUPŠYS ir Virgilijus POZINGIS: Socialdemokratai A.Bekeris ir A.Pupšys bei Valstiečių bei žaliųjų sąjungos Šilutės skyriaus vadovas V.Pozingis galimai dar nėra apsisprendę pretenduoti į svarbiausią rajono vadovo – mero postą. Nors jų pavardės jau diskutuojamos partinėse grupėse, atsakyti į „Šilutės naujienų“ paklausimą jie nepanoro.
Rašyti atsakymą