Artėjantys mokslo metai jau remia mokinių tėvus prie sienos

mokylines prekes kuprine DSCN0036„Visą vasarą gyvenu su didžiuliu galvos skausmu. Nesmagu net prisipažinti, kad šiemet su šeima galėjome atostogauti tik pas mamą kaime. Per tas dvi savaites taupiau, neleidau nė euro, nes žinojau, kad pinigų reikės mokyklai“, – sako šilutiškė Rasa, auginanti tris mokyklinio amžiaus vaikus. Juos šią vasarą galėjo pradžiuginti vos viena pramoga – kartą nusivežė į kino teatrą…

Kiek šiemet kainuos išleisti vaiką į mokyklą? Toks klausimas kamuoja visus mokyklinio amžiaus vaikų, ypač – būsimųjų pirmokų, tėvus. Atsakymas paprastas, bet grubus – be 300-400 eurų išsiversti beveik nepavyks. O ką jau kalbėti apie tas šeimas, kuriose į mokyklą eina ne vienas, o du ar keli vaikai!

Pirkti pigiau ar negailėti pinigų?  

Respublikinėje žiniasklaidoje šiuo metu galima atrasti įvairių „mokinio krepšelio“ paskaičiavimų. Anot kai kurių prekybininkų, pirmoką galima į mokyklą suruošti ir už maždaug 23,79 Eur. Ar tai įtikėtina?

Žinoma, jei pirksime tiek prekių ir už tokią sumą, kokios įvardijamos šalies žiniasklaidoje. Čia teigiama, kad trys plonesni sąsiuviniai linijomis ir trys langeliais iš viso kainuos 0,9 Eur, aplankalų rinkiniai knygoms ir sąsiuviniams – 1,3 Eur, pieštukas, drožtukas bei trintukas – apie 0,74 Eur, piešimui – dvylikos spalvų akvarelė, dešimties spalvų flomasteriai, teptukas ir 20 lapų piešimo sąsiuvinis – už 4,85 Eur, darbeliams skirtas plastilinas, žirklės, klijai, spalvotas popierius, liniuotės – 2,3 Eur, penalas – už 2,5 Eur, o kuprinė – vos už 7 Eur.

Vieno didmiesčio prekybininkai teigia, kad neblogą rašalinį plunksnakotį galima įsigyti už 1,8 Eur. Kadangi jis bus reikalingas kiekvieną dieną, siūloma paimti ir vieną atsarginį.

Deja, pradinių klasių mokytojų ir patirties jau turinčių tėvų pastebėjimu, daugelis čia išvardytų priemonių tarnautų tik kelias savaites, nes pigios prekės greitai sulūžta ar išsinaudoja.
mokyklines prekes gatve DSCN0028
Daugelis tėvų dar mokslo metų pabaigoje gavo mokiniui rekomenduojamų prekių sąrašą su mokytojų paaiškinimais, kad verčiau nepagailėti pinigų ir pirkti kokybiškas prekes.

Pavyzdžiui, vienos specializuotos mokyklinių prekių parduotuvės pardavėja rekomendavo, kad tinkamiausias pirmokui rašiklis kainuoja apie 10 eurų…

„Brangiausi“ – pirmokai

Šilutės prekybininkai tikina, kad mokyklinių prekių kainos, palyginti su praėjusiais metais, beveik nesikeitė, bet paprastam pirkėjui atrodo kitaip.

„Šilutės naujienų“ kalbinta pirmoji pašnekovė, galima sakyti, nėra paprasta pirkėja – Sigita Jurkienė vadovauja vienai Šilutės mokyklinių ir kanceliarinių prekių parduotuvei. Ji pati pernai išleido pirmoką į mokyklą, ir pripažįsta, kad mokyklinių prekių kainos tikrai buvo ir yra skaudžios.

„Visiems pirmoko pirkiniams – nuo rašto reikmenų iki drabužių – išleidome apie 500 eurų“, – sako Sigita. Gerai, kad šiemet nei kuprinės, nei kitų būtinų reikmenų jau pirkti nereikės, nes pernai pirko kokybiškas brangesnes prekes. Jos nesulūžo, neišsieikvojo ir puikiai tarnaus antrus metus.

Anot Sigitos, jos darbo praktika rodo, kad daugiausiai perka pirmokų tėvai – išleidžiant vaiką į mokyklą juk reikia visko. Paskui dauguma reikmenų išlieka ir tarnauja kitais metais.

„Manau, kad mažiausiai pirkinių reikia vyresniųjų klasių mokiniams. Jie ir uniformų nesudėvi, ir labiau pasaugo kuprines, jiems ir pratybų reikia mažiau“, – sako moteris, į kurios vadovaujamą parduotuvę rečiau užsuka vienuoliktokai, dvyliktokai ar jų tėvai.

Anot pašnekovės, nors kokybiškų prekių kainos kandžiojasi, bet tokias prekes pirkti vis dėlto verta, nes jos tarnauja kelis metus. Kokybiška pirmoko kuprinė šioje parduotuvėje kainuoja apie 60-70 eurų. Žinoma, pavertus tokią sumą į senųjų litų vertę, daugelį gali ištikti šokas. Tačiau su šia kuprine, Sigitos nuomone, mokinukas į mokyklą drąsiai žygiuos dvejus ir daugiau metų. Tokia kokybiška ir patvari kuprinė nežaloja vaiko stuburo, nes nugarėlė paminkštinta, dugnas kietas. Jai yra suteikiama 2 metų garantija.

Tėveliams reikėtų nepatingėti pamedžioti akcijų. Štai Sigitos parduotuvėje kokybiškoms pradinukų kuprinėms taikoma akcija: 59,95 Eur kainuojantį pirkinį galima įsigyti už 39,95 Eur.

Akcijos keičiamos kas savaitę, kai kurioms prekėms suteikiama garantija.

Tėvai sukasi, kaip išmano

mokyklines prekes parkeris DSCN0032„Šilutės naujienų“ kalbinta būsimo pirmoko mama Rimantė sakė, kad mokyklinėms prekėms ir uniformai jau išleido 183 Eur. Iš jų 82 Eur – kanceliarinėms reikmėms, 40 Eur – pratyboms, 39,95 Eur – kuprinei, kuri pirkta akcijos metu ir turi dvejų metų garantiją. Be akcijos tokia kuprinė kainuoja apie 56 Eur. Kitus pinigus skyrė rūbams.

„Iš tikrųjų pirkome ne viską, kas nurodyta būsimojo pirmoko prekių sąraše. Guašą, akvarelę, žirkles turime išsaugoję nuo darželio“, – sako moteris.

Anot Rimantės, prie būsimo pirmoko pirkinių biudžeto prisidėjo sūnaus krikšto mama, tad tėvams šįkart finansinė našta gerokai sumažėjo. „Žinoma, mokyklinės prekės yra labai brangios, nes mes neperkame pigių reikmenų. Pigios prekės ilgai netarnauja. Tad vien kanceliarinių prekių parduotuvėje nupirkta pieštukinė mums kainavo 8,95 Eur“, – sako pašnekovė. Ji prisipažįsta, kad vis dar eurus paverčia į litus, bet pataria jautresniems tėvams geriau to nedaryti…

Rimantė sūnų į mokyklą pradėjo ruošti vasaros pradžioje. Iš mokyklos mugės nupirko dėvėtą, bet gerai išlaikytą uniformą: švarkas kainavo 5 Eur (naujas – 27 Eur), liemenė – 5 Eur (nauja – 22 Eur). Mama dar papildomai vaikui nupirko naujas kelnes ir marškinius. Rimantė džiaugiasi, jog šiemet nereikėjo pirkti batelių ir sportinės aprangos, nes jie dar tiks nuo praėjusių metų.

„Neįsivaizduoju, kaip sukasi tie tėvai, kuriems į mokyklą reikia išleisti ne vieną, o kelis vaikus“, – sako vieną sūnų auginanti Rimantė.

Taupo arba perka iš anksto

Šilutiškei Rasai į mokyklą reikia išleisti tris savo atžalas: dvi dukras, iš kurių viena bus pirmokė, ir sūnų. Vieniša mama sako, kad pirmokės „kraitis“ kainuos daugiausiai.

„Visa laimė, kad nereikėjo pirkti uniformos, kuri nauja kainuoja 75 Eur“, – sako Rasa, gavusi dukrai uniformą iš savo pažįstamos. – Didelė paspirtis – vyresnioji dukra, kuri rugsėjį pradės eiti į vienuoliktą klasę. Ji šią vasarą dirbo, tad sau būtinas prekes pirks už savo atlyginimą.“

Anot moters, ji vaikams pirks tik akcijines prekes. Ir apskritai, jau kuris laikas net maisto, kuriam netaikomos akcijos, šeima nebeperka, retai sau leidžia bet kokias pramogas.