Šiandien ir rugsėjo 13 dienomis per LRT televiziją bus transliuojamas „Maxima Jaunųjų talentų“ konkurso nugalėtojų apdovanojimas.
Stebėdami ceremoniją, tarp talentingųjų nugalėtojų išvysite ir šilutiškį aštuntoką Luką Arlauską. Vaikinas gavo kūrybos ir meno srities skatinamąją stipendiją, ir šie pinigai padės jo trečiajai knygai išvysti dienos šviesą.
Nuo meilės skaitymui iki rašymo
Lukas – Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos aštuntokas, savo mokytojus stebinantis jau nuo pirmos klasės.
Į mokyklą šis vaikas atkeliavo jau mokėdamas rašyti kompiuteriu, pažinodamas visas raides. Tad, tik pravėrus mokyklos duris, iš karto jo kelias koridoriais vesdavo tiesiai į biblioteką.
Pradžioje vaikas namo nešdavosi plonas knygeles, bet vėliau jų nebeužteko – jas per greit perskaitydavo. Pradinukas pradėjo dairytis ir į storesnes knygas, o būdamas trečiokas jis jau gilinosi į Hario Poterio nuotykius, surašytus storose knygose.
Berniuko meilė literatūrai neliko nepastebėta – 3 klasėje jis buvo apdovanotas kaip daugiausiai knygų perskaitęs Lietuvos vaikas.
Skaitymas plėtė Luko vaizduotę, ir netrukus jis pats pradėjo kurti. O kuria taip, kad jo mama Nora Arlauskienė neabejoja, jog sūnaus fantazija – be ribų.
Pirmąją knygelę parašė penktokas
Regioniniame jaunųjų literatų konkurse trečioko Luko sukurtas apsakymas laimėjo pirmąją vietą. Tais pačiais metais šio kūrinio autorius pelnė laurus ir respublikiniame Jaunųjų maironiečių konkurse.
Laimėjimai paskatino jį ne tik rašyti daugiau, bet ir savo kūrybą pateikti skaitytojams. Penktoje klasėje jis, padedant M.Jankaus pagrindinei mokyklai, išleido pirmą ilgesnį išbaigtą epinį kūrinį – „Klevo lapelių pasaką“, o po metų gimė dar viena pasakų knygutė – „Nepaprastos bato kelionės“.
Šiuo metu aštuntokas Lukas svajoja išleisti naują apysakų knygutę apie keturis draugus „Nepaprasti draugų nuotykiai“.
Bet visų pirma naujus kūrinius jis pateikia konkursams, kad įvertintų kiti. O laimėjęs ir gavęs pripažinimą, taip pat ir pinigų sutaupius, knyga keliauja į leidyklą.
Paskatinimą išleisti šią naują knygą apie draugus jis jau turi: „Nepaprasti draugų nuotykiai“ šįmet pelnė apdovanojimus ir Jaunųjų maironiečių konkurse, ir 45-ajame respublikiniame jaunųjų filologų konkurse.
Rašytojas ir jaunasis fizikas
N.Arlauskienė sako, kad sūnaus fantazija – neribota, tačiau kūrybinis įkvėpimas aplanko ne kiekvieną dieną.
„Būna, jog Lukas visą dieną prie kompiuterio praleidžia tai žaisdamas, tai internete naršydamas, o taip lauktos kūrybinės mintys ir neaplanko. Būna ir taip, kad kompiuterį išjungia ruošdamasis miegoti ir tuoj sušunka, kad skubiai nori užrašyti kilusias mintis. Tuomet jungia kompiuterį, kimba į rašymą…“, – sako ji.
Savo kūrybos procesą Lukas apibūdino taip: „Visų pirma turi ateiti mintys, o po to reikia jas apdoroti“.
Šis aštuntokas turi ne tik literatūrinių gabumų. Jis dalyvauja matematikos olimpiadose, iš anglų kalbos verčia tekstus, baigė Šiaulių universiteto jaunųjų fizikų mokyklos pirmąjį kursą.
Tiesa, jau 3 metus Lukas dėl ligos negali lankyti mokyklos – mokytojai jį moko namuose. Cerebrinis paralyžius neleidžia jam rašyti ranka – gelbsti tik kompiuteris.
Kaip tik šiuo metu Lukas ilsisi ir kūrybines mintis kaupia sanatorijoje.
Stipendija talentui – jau antra
Konkurso „Maxima Jaunieji talentai“ organizatoriai jau 11-tą kartą skiria stipendijas 5-11 klasių moksleiviams, kurie yra talentingi vienoje iš penkių sričių – mokslo, muzikos, sporto, meno ir kūrybos ar visuomeniškumo. Pagrindinės stipendijos atitenka kiekvienos srities nugalėtojui ir kas mėnesį siekia 500 litų, skatinamosios stipendijos, kurių mėnesinė vertė – 250 litų, įteikiamos dar 15-ai moksleivių. Šiemet konkurso organizatoriams buvo atsiųsta net 600 paraiškų stipendijoms gauti.
Šilutiškis L.Arlauskas šiame konkurse stipendiją pelno antrą kartą. Panaudojus pernai gautą stipendiją, buvo išleista vaikino antra pasakų knygutė. Kitą dalį pinigų vaikinas skyrė sveikatai stiprinti bei įstojo į Šiaulių universiteto jaunųjų fizikų mokyklą.
Šįmet komisiją savo talentu pavergęs Lukas visus mokslo metus kas mėnesį gaus po 250 litų. Ši stipendija padės Lukui išpildyti svajonę – išleisti trečiąją knygą ir nusipirkti naują kompiuterį, kad galėtų toliau kurti ir skinti laurus konkursuose.
„Noriu atkreipti dėmesį, kad visi konkurso „Maxima Jaunieji talentai“ dalyviai yra didelis mūsų tautos turtas. Lietuva gali didžiuotis, kad čia auga tokie talentingi vaikai. Linkiu, kad siekdami savo tikslų, moksleiviai pasiektų aukštumas“, – sakė konkurso nugalėtojų pagerbimo šventėje dalyvavęs Prezidentas Valdas Adamkus.
Iškilmingą konkurso „Maxima Jaunieji talentai“ nugalėtojų apdovanojimo šventę šiandien galėsite matyti per LRT televiziją 19 valandą.
Ištrauka iš „Klevo lapelių pasakos“:
„Pavasarį, atbudus gamtai, visi medžiai pradeda krauti pumpurus ir išsiskleidžia lapai. Medžių šakas apdengia vaiski žaluma. Parskridę paukščiai, savo gražiais balsais pagyvina miškelį.
Gera ir smagu, einant siauru takučiu, klausytis jų giesmių, stebėti kaip aukštai medyje stuksena genys. Senelis klevas pasidabina savo gražiais lapeliais.
Vieną dieną kur buvusios, kur nebuvusios atskrido varnos ir susisuko lizdus klevo šakose. Lapeliai pradėjo tarpusavyje kuždėtis, o senis klevas pyko, kad varnos kranksi ir triukšmauja.
– Ką darysim? Kaip šią vasarą gyvensim, jei šitiek varnų? – siuto lapeliai.
– Tai jūs prašykit klevo, gal jis papurtys savo šakas taip stipriai, kad nukristų visi varnų lizdai, – atsiliepė beržo lapeliai.
– Geriau mes paprašysim vėjo, – atsakė klevo lapeliai…“
Rašyti atsakymą