Aštuoni įdomūs faktai apie vėjo energetiką

 juodos-vejo-jegaines-68248254Birželio 15 d. visame pasaulyje švenčiama Pasaulinė vėjo diena. Šios šventės proga Lietuvos vėjo elektrinių asociacija (LVEA) pristato 8 įdomius ir netikėtus faktus apie vėjo energetiką – vieną perspektyviausių ir sparčiausiai besiplečiančių energetikos sričių.

1. Vėjo jėgainės 2014 m. pagamino daugiau nei 6 proc. visos šalyje suvartotos energijos. Tai – didžiausias savas elektros generavimo šaltinis Lietuvoje.

2. Lietuvoje šiuo metu yra 17 vėjo jėgainių parkų, iš viso stovi apie 150 vėjo jėgainių. Per 2015 m. šis skaičius išaugs iki 190. Pirmoji šalies jėgainė Klaipėdos rajone veikia jau 11-tus metus.

3. Ar įmanoma surinkti pinigų vėjo jėgainei per dieną? Tai prieš dvejus metus padarė 1700 olandų namų ūkių, kartu surinkę 1,3 mln. eurų per 13 valandų ir įsigiję ne ką kita, o visą vėjo jėgainės akcijų paketą. Šis įvykis pateko į pasaulio istorijos metraščius kaip didžiausia minios finansavimo būdu (angl. – crowdfunding) surinkta suma per trumpiausią laiką.

4. Danijoje vėjo energetika įsitvirtino ypač stipriai: šių metų gegužės 18 d. visa šalis net 22 valandas naudojo vien vėjo pagamintą energiją. Vėjo energetika Danijoje tokia populiari, kad Kopenhagoje netgi atsirado stalo žaidimas, paremtas „Monopoliu“, kuriame vietoje namų ir viešbučių statomos vėjo turbinos ir parkai.

5. 2014 m. vėjo energetikos srityje dirbo apie 1,03 mln. žmonių visame pasaulyje, o visų atsinaujinančių išteklių srityje kartu sudėjus – apie 7,7 mln. Taip pat per 2014 m. metus vėjas pagamino pakankamai elektros, kad užtektų 73 mln. namų ūkių visoje Europoje.

6. Kompanija „Google“ teigia, jog tiki švarios energijos ateitimi ir tam, kad ji virstų realybe, į vėjo ir saulės energetikos projektus jau investavo daugiau nei 2 milijardus JAV dolerių.

7. Vėjo jėgainės vis dažniau statomos ne tik sausumoje, bet ir jūroje. Šiuo metu 11 Europos valstybių jūrinėje teritorijoje stovi net 2488 vėjo jėgainės, kurių bendra galia viršija 8000 MW – tai prilygsta 8-9 atominių elektrinių galiai. Daug vėjo jėgainių įrengta ir Baltijos jūroje – jų bendra galia siekia 1142,5 MW.

8. Vėjo jėgainėms nebūtinai reikia daug erdvės ir pamatų. JAV pradedamos kurti skraidančios, į balionus panašios ir dideliame aukštyje galinčios veikti oro turbinos, kurias aukštyn iškelia tam skirti aitvarai. Tuo tarpu Kinijoje 2011 m. buvo baigta 71 aukšto dangoraižio statyba, kuriame buvo įdiegtos vėjo turbinos, kad pastatas galėtų energija apsirūpinti pats. Teigiama, jog toks sumanymas leis sutaupyti net 58 proc. suvartojamos energijos, lyginant su kitais panašaus pobūdžio statiniais. Išplatintame pranešime rašomas, kad Lietuvoje, per šiuos ir ateinančius metus instaliavus visas numatytas jėgaines, bus pasiekta maksimali valstybės leidžiama sausumos vėjo jėgainių galia 500 MW.

Siekiant, kad šios srities plėtra nesustotų, valstybė turi padidinti didžiausią leidžiamą galią bent iki 850 MW, o taip pat – parengti teisines sąlygas vėjo energetikos plėtrai Baltijos jūroje. Lietuva yra įsipareigojusi iki 2020 m. pasiekti, kad 23 proc. šalyje suvartojamos energijos sudarytų energija, gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių.