Atėjus šildymo sezonui – pakelkime „ant žemės gulinčius“ pinigus

bustas reguliuojamas_radiatorius„Pinigai guli po kojomis – tiesiog ant žemės. Ar jūs pasiruošę juos pakelti?“, – toks retorinis klausimas peršasi šiuo metu – atėjus šildymo sezonui, kuomet vis dažniau girdime skundus apie skaudžiai smogiančias išlaidas šildymui.

Žinoma, išeitis yra – namo apšiltinimas, tačiau ne apie tai šį kartą, mat tai yra būdas, kuriam reikia ir laiko, ir didesnių investicijų.

Bet laimė, yra ir kur kas paprastesnių ir labai menkomis sąnaudomis įgyvendinamų, tik gal šiek tiek primirštų būdų, kurie gali padėti sutaupyti išties nemenkas pinigų sumas.

Paprastų, bet veiksmingų būdų yra daug

„Prasidėjus šaltajam metų sezonui vienas didžiausių lietuvių galvasopių yra kaip sumažinti išlaidas už šildymą. O sėkmingai tai pasiekti galima tada, kai susimąstome apie šilumos taupymo būdus ne tik savo butuose, bet ir namo bendrojo naudojimo patalpose“, – sako UAB „Šilutės būstas“ direktorius Marius Stankus.

 

Pirmiausia jis prabyla apie išties kiekvienam žinomą dalyką – balkonų stiklinimą. Įstiklintas balkonas – tai toks barjeras, kuris ne tik efektyviai sustabdys vėjo patekimą į patalpas, bet ir šilumos nuostoliai bus kur kas mažesni.

Žinoma, vienas efektyviausių šilumos taupymo būdų yra radiatorių reguliavimas. Bet tai, deja, dar pasiekiama ne visų – dažniausiai tik renovuotų daugiabučių gyventojams. „Bet jei jie išvykdami iš namų sumažins šilumą keliais laipsniais, tai mėnesio gale tikrai gaus gerokai mažesnes sąskaitas. Nes yra paskaičiuota, jog sumažinus patalpų temperatūrą 1 laipsniu šilumos  sutaupome apie 5 proc. šildymo išlaidų“, – sakė M.Stankus.

Vienas būtiniausių darbų, kurį reikia atlikti artėjant žiemai – tinkama langų ir durų izoliacija. Tam, anot M.Stankaus, galima paieškoti ir specialių modernių izoliacinių priemonių, bet ne mažiau sėkmingai galima panaudoti ir visai neįmantrias bei kiekvienam prieinamas priemones, pavyzdžiui, vatą ar laikraščius. Taip, pasak pašnekovo, galima pasiekti neįtikėtino šilumos sutaupymo efekto. bustas senas_radiatorius

Dar vienas būdas, padedantis efektyviai taupyti šilumos energiją yra vadinamasis radiatorių „ekranas“. Tai yra tarp sienos ir radiatoriaus užkišami specialios folijos lakštai, kurie puikiai atspindi šilumą, todėl ji bus nukreipta į butą, o ne į dažnai šaltą sieną.

Regis neįtikėtina, bet specialistų paskaičiavimai rodo, jog taupyti šilumą gali padėti net… užuolaidos ir žaliuzės. Pasirodo, dienos metu jas vertėtų atitraukti, tada į namus pateks daugiau šilumos, o naktį langus reikia uždengti. Seniai žinoma ir tokia, „gudrybė“, jog radiatorių neuždengiančios užuolaidos leidžia šilumai laisviau sklisti po namus.

Sumažinti išlaidas padės ir specialistai

Be to, M.Stankus primena, kad ir bendrojo naudojimo patalpose (tai yra rūsiai, laiptinės, neretai – balkonai) visada galima rasti ką sutvarkyti, kad ir čia nešvaistytume šilumos vėjais.

Jau dabar pats laikas suremontuoti visų bendrųjų patalpų duris, kad jos visada išliktų uždarytos. Vis dar nereti atvejai, kai daugiabučiuose gyvenantys pensinio amžiaus žmonės ima rūpintis būriais benamių gyvūnų, dažniausiai – kačių. Joms maistas paliekamas rūsiuose ar laiptinėse, o tų rūsių ir laiptinių durys paliekamos atviros. Žinoma, taip į patalpas įeina ne tik katės, bet… ir šaltis, o kartu vėsta ir butai.

Pasak „Šilutės būsto“ vadovo, visi tokie pastato priežiūros darbai tikrai beveik nieko nekainuos, labai greit atsipirks, tačiau viską kartu sudėjus duos neabejotiną efektą.

„Visi šie būdai – išties paprasti ir daugelio ne kartą girdėti, bet praktika rodo, kad žmonėms verta kasmet juos iš naujo priminti“, – sako jis.

Taigi, kitaip, kaip ant žemės gulinčiais pinigais, anot jo, tokių darbų ir nepavadinsi.

Sumažinti daugiabučių išlaidas gali padėti ir šios įmonės specialistai. Mat įmonė atlieka vadinamąsias termovizines apžiūras, kurių metu yra nustatomos vietos, per kurias namas patiria didžiausius šilumos nuostolius. Tai gali būti ir stogas, ir bet kuri kita vieta.

Norintieji, kad ir jų name būtų atlikta tokia apžiūra, turėtų kreiptis į daugiabutį administruojančią „Šilutės būsto“ bendrovę, kur susitars dėl pastato šildymo sistemų subalansavimo ir konstrukcijų apšiltinimo darbų.