Atgimė Kintų Vydūno kultūros centro ūkinis pastatas

© silutesnaujienos.ltRekonstruotas ir naujam gyvenimui prikeltas šimtametis Kintų Vydūno kultūros centro ūkinis pastatas funkcionuoja jau beveik metus, įgyvendinus projekto „Kintų Vydūno kultūros centro rekonstrukcija“ pirmąjį etapą.

Rekonstruotame pastate jau mokosi jaunieji Kintų menininkai, vasarą surengtas emalio pleneras.

Šiuo metu paskutinieji remonto darbai atliekami Kintų pradžios mokyklos pastate.

Vydūno kultūros centro pastatų rekonstrukcija vykdoma iš dalies remiant ir finansuojant ES struktūriniams fondams. Iš viso projekto „Kintų Vydūno kultūros centro rekonstrukcija“ darbams skirta virš 3 mln. 852 tūkst. litų.

Iš jų daugiau kaip 2,5 mln. litų skiriama iš Europos Sąjungos Sanglaudos fondo ir apie 1,35 mln. litų – iš Šilutės rajono savivaldybės biudžeto.

Atrado fachverkinių konstrukcijų

Kintų Vydūno kultūros centrą sudaro du istoriniai statiniai miestelio viduryje. Tai 1705 metais pastatyta mokykla ir XX amžiaus pradžioje – ūkinis pastatas.

Centro direktorė Rita Tarvydienė pasakoja, jog ūkinis pastatas buvo pradėtas restauruoti dar 1994 metais, tačiau pasikeitus ekonominėms sąlygoms buvo sutvarkytas tik minimaliai. 1995-aisiais dar šiek tiek paremontuotas, o tuomet darbai sustojo dešimčiai metų.

2010 m. kovą viso centro restauracija prasidėjo nuo minėto pagalbinio pastato. Darbus Vydūno kultūros centre vykdo konkursą laimėjusi klaipėdiečių įmonė UAB „Konsolė“. Darbininkai atidengė medines ūkinio konstrukcijas, padengė jas apsauginėmis medžiagomis, nuardė dalį stogo, pakeitė grindų dangą.

Buvo įrengtas vandentiekio ir nuotekų tinklas, sutvarkyti elektros ir ryšių tinklai, šildymo sistema. R.Tarvydienė džiaugiasi, kad pakeistos senosios, jau susidėvėjusios anglimi kūrenamos krosnys. Katilinė dabar šildoma dyzeliniu kuru. Šildyti ir reguliuoti naująją krosnį kur kas paprasčiau. Be to, nebereikia sandėliuoti malkų ir anglių. Pastate iki rekonstrukcijos nebuvo elektros instaliacijos, vandentiekio ir nuotekų tinklo.

Santechnikos ir šildymo sistemos įrangą montuoja UAB „Ekreta“ specialistai, su mediena dirba Rusnės įmonė UAB „Skatulė“. Techninę priežiūrą projekte vykdo UAB „Tiltų ekspertų centras“. 
© silutesnaujienos.lt
„Konsolės“ gamybos direktorius Romas Dikšas neslepia, jog prieš restauraciją pastatas atrodė baisiai. Direktorius pasakojo, kad tvarkant pastatą stengtasi išlaikyti jo autentiškumą. Palikti metaliniai langų rėmai, stogas uždengtas žvynelinėmis čerpėmis. Reikėjo pašalinti ir buvusį ankstesnio statybinio broko pasekmes, suremontuoti ar pakeisti sugedusius konstrukcijos elementus. Apdaila taip pat palikta tokia, kokia buvo prieš tai – mūrinė, tinko ir medžio, tik viskas atnaujinta.

Rekonstruojant ūkinį pastatą rastos ir atnaujintos fachverkinės konstrukcijos. Fachverkas – karkasinė konstrukcija iš medienos ir mūro. Šis statybos stilius populiarus Vokietijoje, o Lietuvoje jo elementų galima aptikti tik Klaipėdos krašte, kuris ilgą laiką priklausė Vokietijai.

Dar reikia įrangos

Po restauracijos ūkiniame pastate įkurtos kūrybinės amatininkų dirbtuvės. Šiemet čia dirbinius tema „Tiltai“ kūrė emalio plenero „Pamario ženklai“ menininkai. R.Tarvydienė pastate planuoja įrengti dailės kūrinių galeriją. Norima eksponuoti sukauptą turtingą emalio dirbinių kolekciją.

Antrame aukšte įrengtos gyvenamos patalpos būsimų plenerų ar kūrybinių stovyklų nariams. Svarstoma, jog 4 kambariuose apsigyventi galėtų ir atvažiuojantys turistai. Tačiau dar nesulaukta pirmųjų svečių, mat pastatui trūksta įrangos ir baldų. Rašomas naujas projektas ir ieškoma finansavimo šaltinių įrangai įsigyti.

Emalio meno simpoziumams rengti reikalingi specialūs stalai, įrankių spintos. Pasak R.Tarvydienės, įranga vėliau bus naudojama ir vykdant edukacinius renginius turistams.

© silutesnaujienos.ltLaikinai mokosi jaunieji dailininkai

Rekonstruotame pastate šiuo metu besimokantys Šilutės meno mokyklos Dailės skyriaus mokiniai nekantriai laukia pagrindinio pastato renovacijos pabaigos. Jų klases, kaip ir anksčiau, numatyta įrengti buvusioje pradinėje mokykloje. Ten jauniesiems dailininkams bus kur kas erdviau.

Dabar 16 mokinių laikinai susispaudę glaudžiasi mažesnėje patalpoje. Muzikos skyriaus mokiniai kol kas muzikuoja Kintų vidurinėje mokykloje.

Vykdant rekonstrukcijos darbus pagrindiniame kultūros centro pastate, muziejus neveikia. Ekspozicija laikinai saugoma ūkiniame pastate, tačiau muziejinė veikla tęsiama. Norintieji gauti informacijos apie Mažosios Lietuvos filosofą Vydūną, gali kreiptis darbo metu tais pačiais telefonais ar internetiniais adresais. Taip pat galima užsisakyti ekskursijas po Kintų apylinkes.

R.Tarvydienė džiaugiasi, jog jau greit Vydūno kultūros centras taps dar patrauklesnis kultūrinio turizmo objektas, atsiras galimybių organizuoti daugiau renginių.

europos socialinis fondas thumb medium201 81