Atidėjusiųjų endoprotezavimo operacijas dėmesiui

endoprotezaiValstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) pakartotinai informuoja, kad nuo šių metų rugsėjo 1 d. keičiasi tvarka, pagal kurią formuojama VLK administruojama eilė sąnario endoprotezui gauti.

Nuo tos dienos nebus priimami gyventojų, įrašytų į minėtą eilę, tačiau atsisakiusių iki 2012 m. rugsėjo 30 d. numatytu laiku operuotis, prašymai grįžti į savo vietą eilėje.

Svarbu tai, kad šie žmonės iki 2013 m. rugpjūčio 31 d. dar gali kreiptis į VLK prašydami įrašyti juos į eilę operuotis. Nesuskubę to padaryti iki minėtos datos turės iš naujo registruotis į eilę bendrąja tvarka. Šis terminas buvo nustatytas praėjusių metų rugpjūčio mėnesį sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

Taip siekiama gerinti endoprotezavimo operacijų planavimą, šių paslaugų teikimą gyventojams ir VLK eilės sąnario endoprotezui gauti administravimą.

Pasak VLK Sveikatos priežiūros organizavimo skyriaus vyriausiojo specialisto Viliaus Petrėčio, nemaža dalis pacientų, kurie eilės tvarka gavo sąnario endoprotezą ir kuriems buvo paskirta endoprotezavimo operacijos data, dėl įvairių priežasčių atidėjo operaciją vėlesniam laikui.

„Pasirinkimas atidėti operaciją gali būti pateisinamas pacientui susirgus liga, dėl kurios operacijos negalima atlikti, todėl šiems pacientams turi būti sudaryta galimybė grįžti į savo vietą eilėje. Kartais operacijos atsisakoma ir be objektyvių priežasčių. Tokie asmenys trikdo ne tik kitų eilėje laukiančių pacientų operacijų planavimą, bet ir medikų darbą“, – aiškino V.Petrėtis.

Taigi pacientai, eilės tvarka gavę sąnario endoprotezą, tačiau dėl tam tikrų priežasčių paskirtu laiku negalėję operuotis, turi teisę vieną kartą sugrįžti į eilę savo pirminio prašymo VLK registracijos data. Ši galimybė galioja ne ilgiau kaip 1 metus nuo numatyto registracijos operacijai termino pabaigos. Nepasinaudojęs šia galimybe, pacientas turi užsiregistruoti į eilę iš naujo.

Šiuo metu klubo ir kelio sąnario endoprotezavimo operacijos atliekamos 22-ose gydymo įstaigose. Informacija apie eiles endoprotezavimo operacijas atliekančiose gydymo įstaigose yra skelbiama ir nuolat atnaujinama, ją galima rasti VLK interneto svetainėje www.vlk.lt, skiltyje „Sąnarių endoprotezavimas“.

Pacientai gali savo nuožiūra pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje jie pageidauja būti operuojami. Be to, jau įrašytiems į eilę pacientams, sužinojusiems apie atsiradusius eilių dydžių skirtumus, yra suteikiama galimybė pakeisti gydymo įstaigą, kurioje eilė trumpesnė. Pacientai gali bet kada atsiųsti į VLK laisvos formos prašymą (adresu Europos aikštė 1, 03505 Vilnius), nurodydami pasirinktą gydymo įstaigą.

Daugiau apie endoprotezavimo tvarką galima sužinoti paskambinus VLK informacijos telefonu 8 700 88888 arba pateikus užklausą el. paštu info@vlk.lt.