Atliekų tvarkymas pabrango, ir ne paskutinį kartą

dumpiu savartynas delfi- Mindaugo Milinio nuotrPaskutiniame 2013 metų rajono Tarybos posėdyje patvirtintas naujas komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo rinkliavos dydis.

Rinkliava jau nuo sausio 1 dienos didėja 48,8 proc.: iki šiol atliekų tvarkymo mokestis butų ir namų šeimininkams per mėnesį buvo 0,16 Lt/kv.m, o nuo sausio 1 dienos šis tarifas pakils iki 0,26 Lt/kv.m.

Be to, kiekvienas atliekų turėtojas mokės dar ir fiksuotą abonemento mokestį – 12 Lt per metus.

Didžiausių butų ir namų šeimininkams (apmokestinamas iki 100 kv.m gyvenamasis plotas) rinkliava padidės nuo 192 iki 312 litų.

Byla – be perspektyvos

Kad teks didinti minėtos rinkliavos tarifus, rajono politikai buvo informuoti dar vasaros pabaigoje, kai Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) vadovybė informavo apie planuojamą Dumpių sąvartyno „vartų mokesčio“ didinimą.

Už į Dumpiuose esantį atliekų tvarkymo sąvartyną gabenamas atliekas nuo 2014 m. sausio 1 dienos mūsų Savivaldybė KRATC privalės mokėti 122,52 Lt už 1 toną. Iki šių metų rugsėjo mėnesio šis mokestis buvo tik 52 Lt, o nuo rugsėjo mėnesio iki gruodžio pabaigos Savivaldybei buvo nustatytas tarpinis „vartų mokesčio“ tarifas – 74 litai.

Šilutės savivaldybė, kaip ir kitos Klaipėdos regiono savivaldybės, dėl padidinto „vartų mokesčio“ dar ir dabar bylinėjasi teisme. Tačiau savivaldybių vadovai jau yra susitaikę, kad byla su KRATC dėl padidinto „vartų mokesčio“ nebeperspektyvi.

KRATC turi sunkiai nuginčijamų argumentų, kodėl didina „vartų mokestį“: tai daro dėl privalomų ES ir Aplinkos ministerijos įpareigojimų rūšiuoti ir perdirbti atliekas. Reikalaujama, kad į sąvartyną atvežtos komunalinės atliekos turi būti perrinktos ir pusė jų turi būti utilizuotos – atiduotos perdirbti kaip antrinės žaliavos. Ši procesas reikalauja papildomų finansinių sąnaudų.

KRATC vadovybė turi įrodymų, kad „vartų mokestis“ padidėjo tik dėl to, kad pabrango atliekų tvarkymo kaštai. KRATC privalo dalį atliekų pristatyti Klaipėdos regione veikiančiai atliekų deginimo bendrovei „Fortum Klaipėda“ ir sumokėti už atliekų sudeginimą.

Ragino priešintis

Tik vienas rajono politikas, socialdemokratas Vladas Kainovaitis rajono Tarybos posėdyje ragino kolegas dar netvirtinti didesnio atliekų surinkimo ir tvarkymo rinkliavos tarifo. Jo nuomone, Savivaldybė per mažai nuveikė, kad įsitikintų, jog „vartų mokestis“ apskaičiuotas teisingai. Be to, jis ragino palaukti KRATC ir regiono savivaldybių teismo bylos pabaigos.

V.Kainovaitis pasakojo apie darbo grupės „Dėl buitinių atliekų tvarkymo klausimų sprendimo“ veiklą ir nustatytus atliekų vežėjų bei tvarkytojų darbo pažeidimus – galimus atliekų kiekių netikslumus ir per mažą viso atliekų surinkimo bei tvarkymo proceso kontrolę. V.Kainovaičio nuomone, rajone turėtų būti keičiama atliekų surinkimo bei tvarkymo sistema.

V.Kainovaičiui iš dalies pritarė Darbo frakcijos lyderis Saulius Stankevičius. Jis sakė, kad vežėjai ir atliekų tvarkytojai yra suinteresuoti, kad jiems daugiau mokėtų už iš rajono išgabentus ir į sąvartyną atvežtus atliekų kiekius. Kadangi Savivaldybė apmoka visas atliekų tvarkytojų pateiktas sąskaitas, kas gali paneigti, jog į atliekų mašiną nepripilama po porą tonų vandens, ar nepatenka dalis statybinių atliekų?

Tačiau S.Stankevičius priekaištavo V.Kainovaičiui, kaip buvusios valdančiosios koalicijos nariui, kad visus metus atliekų tvarkymo problemas analizavusi darbo grupė, kuriai vadovavo administracijos direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas, rajono Tarybai nepateikė jokių konkrečių pasiūlymų, kaip taisyti klaidas.

Rinkliava buvo per maža

Dieną prieš rajono Tarybos posėdį rajono visuomenė buvo pakviesta į susitikimą su KRATC atstovu Arūnu Liubinavičiumi.    Lektorius aiškino, jog KRATC pavyzdingai vykdo Europos Sąjungos ir mūsų šalies Aplinkos ministerijos reikalavimus dėl komunalinių atliekų tvarkymo. Pasak A.Liubinavičiaus, „norėjome gyventi švariau ir sveikiau – Europa sukūrė mums atliekų tvarkymo modelį ir davė pinigų tam modeliui įgyvendinti. Dabar visi suprantame, kad atliekų tvarkymas kainuoja“.

Nors svečio pasakojimas galėjo būti ypač naudingas rajono politikams ir savivaldybės vadovams, kurie visi apie susitikimą buvo informuoti, į susitikimą atėjo tik keli klausytojai – Savivaldybės aplinkosaugininkas Remigijus Rimkus, vyriausiasis specialistas Artūras Losius, rajono Tarybos narys V.Kainovaitis ir garbaus amžiaus porelė.

Svečio nuomone, atliekų tvarkymo rinkliavos mokestis Šilutėje ir dar keliose regiono savivaldybėse buvo nustatytas pernelyg mažas nuo pat pradžių – prieš 4 metus. Jis tik dabar pasieks dydį, kurį klaipėdiečiai mokėjo nuo pat pradžių. Kadangi Klaipėdos savivaldybė iš karto turėjo patvirtinusi pakankamai didelę atliekų tvarkymo rinkliavos kainą, dabar klaipėdiečiams tarifo nedidino, nors jiems lygiai taip pat padidėjo „vartų mokestis“ Dumpių savartyne.

Pabrango ir dar brangs

Kalbėdamas apie atliekų tvarkymo sistemos perspektyvą, A.Liubinavičius pasakojo, kad KRATC per 2015-2016 metus prie regioninio Dumpių sąvartyno planuoja pastatyti automatizuotą atliekų rūšiavimo gamyklą ir savo atliekų deginimo katilinę.

Susitikime buvęs V.Kainovaitis prognozavo, kad netrukus „vartų mokestis“ Dumpiuose vėl gali būti didinamas.

A.Liubinavičius tokių prielaidų neneigė. Jis tik kartojo, kad atliekų tvarkymas nemažai kainuoja, ir kuo aukštesni aplinkosauginiai reikalavimai, tuo didesni atliekų tvarkymo kaštai. ES direktyvose yra užsibrėžti tikslai, kad laidoti sąvartynuose bus galima tik iki 5 proc. komunalinių atliekų.

Kas gali sustabdyti atliekų tvarkymo mokesčių augimą? A.Liubinavičiaus nuomone, savivaldybių Taryboms bei administracijai tenka nelengva užduotis rasti geriausią sprendimą. Vienas iš jų – atliekos turi būti rūšiuojamos, kad antrinės žaliavos nepatektų į konteinerius su bendromis komunalinėmis atliekomis.