Atliktas tyrimas parodė: 164 vaikai gali būti užsikrėtę tuberkulioze

SURPLEŠilutės rajone žengtas svarbus žingsnis stengiantis pažaboti viso mūsų krašto rykštę – tuberkuliozę.

Per 3 šių metų mėnesius Savivaldybės lėšomis atliktas plataus masto tyrimas, kuriame dalyvavo beveik du su puse tūkstančio rajono moksleivių, ir kuris kainavo arti 3000 eurų. Jo metu nustatyta, kad 164 moksleiviai gali būti užsikrėtę tuberkulioze (TB).

Savivaldybės gydytoja Kristina Surplė pasakoja, jog toks tyrimas rajono statistiką neabejotinai tik blogina, bet tai jau yra žingsnis į priekį, kurio tikruosius rezultatus – statistikos kitimą į gerąją pusę – mes visi pamatysime po kelerių metų.

Tyrimas padės suvaldyti situaciją

Šių metų pradžioje iš Savivaldybės sveikatos rėmimo progarmos 2745 eurai buvo skirti profilaktinei programai, kurią vykdant pirminis tyrimas – Mantu mėginys buvo atliktas 2408-iems vaikams.

Savivaldybės gydytoja Kristina Surplė pasakoja, jog už skirtuosius pinigus buvo kompensuojami visi pirminės sveikatos priežiūros įstaigose – ir privačiose, ir viešosiose – atlikti Mantu mėginiai. Vieno tokio tyrimo kaina svyruoja apie 1.50 euro.

K.Surplė pabrėžė, jog ta beveik 3000 eurų suma palyginus su tuo, jog tai padės suvaldyti situaciją ir užkirsti kelią pavojingos ligos plitimui, yra labai menka. Iš programos lėšų nebuvo kompensuojamos nei įstaigų medikų darbo, nei kokių nors priemonių įsigijimo išlaidos, nors mūsų rajonas jau daug metų pirmauja visoje šalyje pagal sergamumą TB. O tai neabejotinai reiškia, jog kiekvienas iš mūsų bet kada galime turėti kontaktą su sergančiais žmonėmis.

Visoms rajono mokykloms buvo pasiūlyta informuoti moksleivių tėvus apie galimybę prevenciškai patikrinti savo vaikus dėl TB. Tiesa, buvo tikrinami tik tie vaikai, kurių šeimos pareiškė tokį norą, prievartos nebuvo.  

Tikrąją situaciją matysime tik kitąmet

Tyrimas užtruko nuo sausio iki balandžio mėnesio, ir tik neseniai paaiškėjo preliminarūs jo rezultatai. Pirminiais duomenimis, 164 vaikams iš visų tirtųjų nustatyta nenormali tuberkulino reakcija. Toks atsakymas nerodo, jog visi tie 164 vaikai serga TB. Jis tik rodo, kad dalis tų vaikų gali sirgti, o dalis gal būt nešioja ligos užkratą. Pasak Savivaldybės gydytojos, šis skaičius palyginus nėra didelis. Šie moksleiviai buvo nukreipti tolesniems tyrimams, ir tik juos atlikus paaiškės tikroji situacija. Pasak K.Surplės, kiek išties iš jų serga TB, bus žinoma jau tik kitais metais.

Iki šiol iš rajono savivaldybės lėšų toks platus prevencinis tyrimas dar niekada nebuvo finansuotas. Išskyrus tik tą vienintelį atvejį, kai prieš porą metų tuberkuliozės atvejis buvo nustatytas Vainuto gimnazijoje. Ankstesniais metais programos pinigai būdavo nukreipiami į socialinės rizikos šeimas, t.y., buvo tikrinama ši žmonių grupė.

„Pastaraisiais – 2017-aisiais metais Šilutės rajono mokyklose buvo užfiksuoti 5 atviros tuberkuliozės atvejai, visi susirgusieji buvo moksleiviai. Šie įvykiai ir paskatino skubiai imtis priemonių“, – pasakojo Savivaldybės gydytoja.

Šilutės savivaldybės vadovai jau kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir pasiūlė Mantu mėginį įtraukti į profilaktinių tyrimų sąrašą. K.Surplės nuomone, būtų išmintinga, kad šis tyrimas vaikams būtų atliekamas bent kas keli metai. Jau gautas ministerijos atsakymas, jog toks prašymas yra pagrįstas ir artimiausiu metu jis bus svarstomas.