Apie delfinų ir žmonių draugystę, mistišką tarpusavio ryšį nuo senų laikų sklando legendos – intelektualieji jūros žinduoliai žmonėms padeda įveikti ar palengvinti įvairias ligas, negalias, atsigauti po traumų.
Vos prieš kelias savaites Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume duris atvėrė modernus Delfinų terapijos centras, kuriame pagalba negalią turintiems asmenims ir jų šeimoms bus teikiama pagal pasaulyje pripažintas ir realius terapijos rezultatus duodančias metodikas.
Rugsėjo 7-ąją oficialiai pasibaigė 2007-2013 metų finansinio laikotarpio Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuotas Lietuvos jūrų muziejaus vykdytas projektas „Jūros teikiamų pramogų, poilsio, sveikatingumo paslaugų ir pažinimo parkas Kopgalyje (Delfinų terapijos centro įkūrimo III etapas)“.
Sėkmingai užbaigus projektą buvo įrengtas ne tik Delfinų terapijos centras, bet ir lauko pasirodymų baseinas su uždengiamomis žiūrovų tribūnomis, įrengta technologinių patalpų šildymo sistema, sumontuota lauko baseino vandens paruošimo technologinė įranga, pagerintos sąlygos terapijos paslaugas gausiantiems neįgaliesiems.
Apie šias ir daugybę kitų delfinariumo naujovių „Šilutės naujienų“ skaitytojams papasakoti sutiko Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė.
Pagerėjo delfinų gyvenimo sąlygos
O.Žalienė pasakojo, kad Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo rekonstrukcija užtruko penkerius metus. Žiūrovų salė, kurioje vyksta delfinų pasirodymai, buvo atidaryta jau prieš dvejus metus, dabar pabaigti ir dar du nauji delfinariumo objektai: Delfinų terapijos centras ir Saulės įlanka – lauko baseinas delfinams ir Kalifornijos jūrų liūtams, kuriame gyvūnai galės gyventi šiltuoju metų laiku. Kitąmet čia bus rengiami ir edukaciniai delfinų pasirodymai, supažindinantys lankytojus su šių gyvūnų biologija, mokantys, kaip juos išsaugoti natūralioje gamtoje.
Po delfinariumo rekonstrukcijos delfinų valdos padidėjo tris kartus: priestatuose įrengti gyvenamieji bei specialūs poilsio ir gydymo baseinai. Visi baseinai tarpusavyje sujungti. Vanduo delfinams tiekimas iš Baltijos jūros. Reikiamą jo kokybę užtikrina įranga, prilygstanti nedideliam vandens paruošimo fabrikui, kuriame visi procesai automatizuoti. Baseinuose vanduo nuolat keičiasi, yra valomas mechaniniais ir ozono filtrais, ultravioleto lempomis ir baltymų išputotojais. Taip pat įrengta delfinariume oro kondicionavimo sistema, apšiltinus sienas ir stogą užtikrinama stabili reikalinga temperatūra.
Pasak direktorės, rekonstruojant delfinariumą, daug dėmesio buvo skiriama ne tik delfinų, bet ir lankytojų patogumui: delfinariumas pritaikytas ir neįgaliesiems (įrengti liftai, specialios vietos lankytojams su vežimėliais), atnaujinta visa infrastruktūra. Tai – naujos kasos (įdiegta ir elektroninė bilietų pardavimo sistema), renovuota kavinė, tualetai, fojė, įrengtas jaukus mamos ir vaiko kambarys, delfinariumo salėje – naujos kėdės, garso ir vaizdo aparatūra, leidžianti parengti dar įsimintinesnius delfinų pasirodymus.
Naujos vėdinimo ir šildymo sistemos leidžia jaustis komfortabiliai ne tik gyvūnams, bet ir, be abejo, lankytojams.
Delfinariumo lankytojai taip pat gali pasimėgauti ir naujomis paslaugomis: Jūros salėje, apsuptoje iliuminatorių, pro kuriuos matyti plaukiojantys delfinai ir Kalifornijos jūrų liūtai, vyksta ne tik edukaciniai užsiėmimai – ši išskirtinė erdvė skirta ir korporatyvinėms arba asmeninėms šventėms.
Direktorė prasitarė, kad kitą sezoną delfinariumas pradžiugins lankytojus ir galimybe išgerti kavos ant… delfinariumo stogo. Čia bus įrengta Dangaus kavinė.
Eilės laukia 300 vaikų
Pagrindinė naujojo Delfinų terapijos centro programa – terapinio bendravimo su delfinais paslauga.
„Mes turime įvairių programų, tačiau terapiniam poveikiui klientas atvyksta 10-čiai užsiėmimų. Kiekvieną dieną jis bendrauja 30 minučių su delfinais, užduotis formuoja specialistų komanda (socialinis darbuotojas, psichologas, kineziterapeutas, delfinų treneris) arba vadovaujantis konkrečiam atvejui specialistas, pasitaręs su komanda“, – apie delfinų terapijos centre teikiamas paslaugas pasakojo O.Žalienė.
Dažniausiai delfinų terapija taikoma autizmo sutrikimą, Aspergerio, Dauno sindromą turintiems vaikams, kenčiantiems nuo logoneurozės ar elgesio ir emocijų sutrikimo. Daugėja žmonių, besikreipiančių dėl fobijų, patyrusių prievartą, smurtą, traumas, turinčių psichosocialinių barjerų.
Be delfinų terapijos, lankytojams gali būti siūlomos papildomos terapijos – meno, kineziterapijos, sensorinės integracijos, muzikos, taip pat šeimos gali naudotis relaksacijos kambariu, vaikai laiką gali leisti žaidimų kambaryje. „Mūsų centre yra ir roplių (gekonų, iguanų, vėžlių), kurie taip pat naudojami terapinėms veikloms. Gekonas gali sužadinti kliento sensoriką, jis tinka žmonėms, turintiems Aspergerio sindromą“, – atskleidė direktorė.
Delfinų terapijos paslaugų valstybė nekompensuoja. Vieno 30 min. užsiėmimo kaina yra 80 eurų, rekomenduojama atlikti dešimties dienų programą (su savaitgalio pertrauka). Jeigu norima patekti be eilės, kaina dvigubėja. O.Žalienės žiniomis, dabar užsiėmimų jau laukia apie 300 vaikų.
Norint užsirašyti į delfinų terapiją, siuntimo iš šeimos gydytojo nereikia. Pirmiausia reikia užpildyti anketą Lietuvos jūrų muziejaus tinklalapyje www.muziejus.lt Po to su būsimu klientu ar jo atstovais susisiekia centro darbuotojai ir aptaria apsilankymo laiką bei kitus kliento poreikius.
Specialistai nuolat kelia kvalifikaciją
Centre dirbantys darbuotojai nuolat kelia savo kvalifikaciją: vyksta į darbinius vizitus, kviečiasi mokslininkus ar specialistus į savo centrą. Pasak O.Žalienės, jie gerai pažįsta beveik visus Europos delfinariumus ir jų programas, daug bendrauja su Suomijos kolegomis, iš jų mokosi inovatyvių metodikų darbui su žymią negalią turinčiais klientais.
Prieš pradėdami dirbti su pirmaisiais klientais, Delfinų terapijos centro darbuotojai išmoko naujų egzotiškai skambančių metodikų: Watsu/Tantsu, Šerbornė, Sensorinės integracijos, TEAACH, ir OIVA.
„Norint tikslingai plėtoti Delfinų terapijos centrą ir užtikrinti teikiamų paslaugų kokybę bei padėti negalią turintiems asmenims ir jų šeimoms, būtina taikyti Pasaulyje pripažintas ir realius terapijos rezultatus duodančias metodikas“, – teigia Delfinų terapijos centro vedėja dr. Brigita Kreivinienė.
Šios metodikos padeda bendrauti be žodžių, gerina psichoemocinę būklę. Moksliniai tyrimai rodo, jog šie metodai ženkliai pagerina žmonių su negalia galimybes integruotis visuomenėje.
Ispanijoje vykusiuose Watsu (Water shiatsu) ir Tansu mokymuose dalyvavęs Delfinų terapijos centro kineziterapeutas pasakojo, kad kineziterapija neapsiriboja vien darbu salėje, todėl buvo naudinga išmokti Lietuvoje naujos ir mažai taikomos, bet pasaulyje plačiai žinomos naujos metodikos darbui ne tik su negalią turinčiais vaikais, bet ir jų tėvais.
Watsu radosi 1980 metais, pradėjus pirmuosius tempimo ir judesių bandymus šiltame vandenyje, o praėjus dešimtims metų išsiplėtojo klinikose, reabilitacijoje ir SPA sanatorijose. Tai giliai relaksuojanti vandens terapija, kuri susieja lengvus tempimus, orientacinius akupunktūrinius taškus ir Shiatsu masažą, kol plūduriuojama vandenyje. Vandenyje kūnas palengvėja, laisviau juda sąnariai, stuburo slanksteliai, raumenys. Ši metodika taikoma žmonėms, turintiems ortopedinių problemų, neurologinių sutrikimų bei psichologinių problemų.
Rašyti atsakymą