Atrandami vis nauji pašalpas gaunantys „gudruoliai“

PINIGAI 8Socialiniai darbuotojai atranda vis naujus „gudruolius“, iki šiol sugebėjusius melžti valstybę. Jie tokios galimybės nebeturės, nes išsiaiškinta, kiek iš tikrųjų jie gauna pajamų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje sukurta Socialinės pagalbos tarnyba metų pradžioje paragino tikrinti socialines pašalpas gaunančiųjų tikrąsias pajamas. Nors nemažai Šilutės savivaldybės socialinės paramos skyriaus specialistų dar atostogauja, šis darbas vyksta ir mūsų rajone. Per mėnesį patikrinta keliolika šeimų, maždaug pusė jų paprašytos deklaruoti turtą ir pajamas, nes įtarta, jog apgaudinėja valstybę ir socialinė parama joms skiriama be reikalo.

Kai kurie „vargšai“ sukėlė įtarimą

Socialinės pagalbos tarnyba iš Vilniaus Šilutėje lankėsi liepos pabaigoje. Į keletą grupių pasidaliję tarnybos specialistai tuomet pasirinko šešių socialinę paramą gaunančių mūsų rajono gyventojų bylas ir išvažiavo pas juos į namus. Taip norėta vietoje įsitikinti, ar valstybės skiriamos išmokos išties nukeliauja tiems, kam jų reikia labiausiai.

Iš 6 šeimų priekaištų neturėta tik dviejoms. Kitoms keturioms šeimoms nurodyta deklaruoti savo tikrąsias pajamas ir turtą.
Socialinės paramos skyriaus specialistės jau buvo išsikvietusios šias šeimas, sulaukė jų deklaracijų. Jas gavus, socialinės pašalpos mokėjimas pratęstas trims šeimoms, o vienai nutrauktas.

„Pamatėme, kad šie žmonės pristatytuose dokumentuose nurodė ne visas gaunamas savo pajamas“, – sako Socialinės paramos skyriaus vedėjos pareigas einanti Virginija Paulauskienė.

Per praėjusį mėnesį skyriaus specialistės patikrino dar 15 šeimų, gyvenančių Šilutėje. Neaiškumų nekilo dėl 9 šeimų, joms pašalpų mokėjimas pratęstas. Likusios šešios šeimos irgi buvo paprašytos deklaruoti turtą ir metines pajamas. Gavus deklaracijas, bus priimtas sprendimas dėl tolesnio pašalpų skyrimo.

Visus šiuos skaičius skyriaus vedėja vadina nedideliais ir mano, kad jie neturi esminės įtakos valstybės biudžetui.

Tikrina ir dirbančius pagal verslo liudijimą

Praėjusią savaitę skyrius išsiuntė raštą Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Šilutės skyriui, kuriame prašoma patikrinti, ar visas pajamas nurodo pašalpų gavėjai, dirbantys pagal verslo liudijimus. Šiuo metu prašoma patikrinti 5 tokias šeimas.

Be to, pasak V.Paulauskienės, iš Darbo biržos skyrius gauna sąrašus žmonių, kurie nutraukė registravimąsi Darbo biržoje arba buvo išbraukti iš jos sąrašų be teisės registruotis 6 mėnesius. Tie žmonės irgi tikrinami mėnesio pabaigoje, o nuo kito mėnesio jiems nutraukiamas pašalpų mokėjimas.

Jau paruoštas ir raštas Darbo biržai, kuriame prašoma padėti greičiau rasti darbą kai kurioms ilgalaikėms socialinių pašalpų gavėjų šeimoms. Tokių šeimų sąraše dabar nurodyta 12 pavardžių.

„Bendradarbiauti su Darbo birža ir VMI sprendžiant šias problemas numatome ir ateityje“, – sako V.Paulauskienė.

Tą patį darbą kaimuose dirba tenykščiai socialiniai darbuotojai ir bendruomenių atstovai. Jei jiems kyla kokių neaiškumų, jie pasikviečia atvažiuoti Socialinės paramos skyriaus specialistus.