Atvykusi į Šilutę jauna gydytoja pasijuto kaip… ne Lietuvoje

Sandra Laurusone_kabinete„Ligų gydymas ir geros savijautos palaikymas – tai komandinis paciento ir gydytojo darbas. Pacientas medicinos įstaigoje turi gauti tinkamą paslaugą tiek aptarnavimo, tiek gydymo prasme. Kiekvieną pacientą reikia pasitikti su šypsena, paklausti kaip jam sekasi, o ne tik atlikti privalomus veiksmus, tokius, kaip pamatuoti kraujo spaudimą ar auskultuoti širdį“, – įsitikinusi 29-erių šeimos gydytoja Sandra Laurušonė.

Sandra šiemet baigė Lietuvos sveikatos mokslų universitetą ir įgijo šeimos gydytojo kvalifikaciją. Šių metų rugsėjo pabaigoje gydytoja pradėjo dirbti Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centre (VšĮ Šilutės PSPC).

Šypsena, gera nuotaika ir optimistiškos idėjos bei mintys jauną gydytoją lydi ne tik asmeniniame gyvenime, bet ir darbe. Galbūt todėl ji jau yra mylima pacientų, ypač mažųjų, kurie apsilankę pas gydytoją net nenori keliauti namo.

Iš Kelmės rajono, Užvenčio miestelio kilusią ir niekada Šilutėje lig šiol nesilankiusią gydytoją sužavėjo mūsų krašto lygumos, dideli vandens plotai ir vietinių žmonių gerumas.

Sužavėjo Šilutė

Į Šilutę S.Laurušonę pakvietė darbdaviai. Ji neslepia, kad dar nebaigusi rezidentūros Kaune, jau ieškojo darbo rajone, nes svajojo gyventi mažesniame miestelyje, norėjo sėslesnio, ramesnio gyvenimo. Į Pamario sostinę jį persikraustė kartu su 3-jų metų sūneliu Rojumi.

Pirmą kartą Šilutėje Sandra apsilankė šių metų vasaros gale ir, kaip pati sako, pasijuto… ne kaip Lietuvoje. „Noriu paminėti, kad gyvenate įstabaus grožio regione. Šilutėje lankiausi pirmą kartą ir didelį įspūdį paliko dosniai vandens telkiniais apdovanotas kraštas, nuoširdūs ir paslaugūs vietiniai gyventojai bei įstabi architektūra „, – pirmuosius įspūdžius apie Pamario kraštą prisimena gydytoja.

Ir dabar, turėdama laisvo laiko, jeigu tik oro sąlygos leidžia, ji kartu su sūnumi, keliauja po apylinkes. Jau aplankė Drevernos uostą, Mingės kaimą, Kintus, Kuršių marias, Nidą. Kiekvieną savaitgalį ji važiuoja į Rusnę nusipirkti šviežios žuvies, o važiavimas per potvynio apsemtą kelią yra puiki atrakcija tiek jai pačiai, tiek sūnui.
Jau daugiau kaip mėnesį gyvendama Šilutėje, gydytoja nespėjo pasiilgti didmiesčio.

„Veiklos čia daug, vyksta daug renginių, gydytojų konferencijų, koncertai, o ir Klaipėda visai šalia“, – Šilutės pliusus vardina Sandra.

Kolegos priėmė šiltai

Šilutės PSPC Sandrai, kaip šeimos gydytojai, yra pirma darbovietė. Ji džiaugiasi, kad kolektyvas ją priėmė maloniai, iš kolegų visada sulaukia paramos, patarimo.

Gandas apie naujai pradėjusią dirbti jauną ir malonią gydytoją eina iš lūpų į lūpas ir pacientai aktyviai rašosi pas Sandrą Laurušonę. O ji labai jų laukia.

Gera savijauta ir tinkama ligos kontrolė bei gydymas – tai gydytojo ir paciento  bendradarbiavimo rezultatas. Anot jos, pacientai patys aktyviai turi domėtis savo ligos gydymu ir besikeičiančiais tyrimų atsakymais, naujovėmis bei alternatyvomis. S.Laurušonė džiaugiasi, kad pacientai ja pasitiki, nėra nusiteikę priešiškai, atidžiai klausosi rekomendacijų bei jų laikosi.

Su savo pacientais ji stengiasi bendrauti aiškiai suprantamai, visada perklausia ar viską suprato, juos pasitinka ir išleidžia su šypsena. Anot jos, kuo nuoširdžiau stengiesi padėti, tuo didesnio pasitikėjimo sulauki, ir todėl, net ir ligos  gydymo nesėkmės atveju išlieka tarpusavio pagarba ir pasitikėjimas. Sandra džiaugiasi, kad dirbdama valstybinėje sveikatos priežiūros įstaigoje gali pasiūlyti savo esamiems ir būsimiems pacientams labiau prieinamas, daugiausia nemokamas paslaugas. Taip pat šalia dirba būrys puikių specialistų, kurie visada mielai pataria iškilus klausimams ar esant neaiškiai diagnozei.

„Pagrindinis mano darbo akcentas yra ligų profilaktika, t.y. kaip kuo ilgiau išsaugoti sveikatą ir geriau jaustis. Kaip sakoma: sveikame kūne  – sveika siela“, – sako ji.

Medikė kviečia visus PSPC ir kitų įstaigų pacientus nemokamai pasitikrinti ir atlikti pagal amžių rekomenduojamas profilaktines programas: širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos, storosios žarnos, prostatos, gimdos kaklelio, krūties vėžio. Taip pat įstaiga siūlo nemokamus privalomuosius skiepus vaikams pagal vaikų skiepų kalendorių. Visi 65-ių metų ir vyresni pacientai, taip pat sergantys lėtinėmis nepagydomomis ligomis nemokamai skiepijami nuo gripo.     

Visos mokamos vakcinos, tokios kaip pneumokoko, rotaviruso, erkinio encefalito ir kt. yra siūlomos mažesne, Sveikatos ministerijos reglamentuota kaina.

Ašarų kabinete nėra

Sandra ypač laukia mažųjų pacientų. Ji neslepia, kad su vaikais jai sutarti  sekasi puikiai, o ir mažųjų pacientų gydymu ji labai domisi, nes pati augina sūnų.

Bendraujant su vaikais reikia pasitelkti daugybę gudrybių. Sandra jiems yra paruošusi dovanėlių, žaisliukų, o koridoriuje yra staliukas su spalvinimo knygelėmis. „Ašarų pas mane kabinete nėra“, – tvirtai sako gydytoja.

Praėjusią savaitę Šilutės lopšelyje – darželyje „Pušelė“ ji skaitė paskaitą tėveliams „Dažnai sergantis vaikas. Kaip padėti vaikui susirgus?“. Poreikis šviesti tėvelius atsirado matant dažnai sergančius mažuosius pacientus, pabendravus su darželio administracija. Juk lankant kolektyvą sergamumas ikimokykliniame amžiuje išauga iki 10-14 kartų per metus.

Paskaitos metu gydytoja pateikė rekomendacijas kaip ilgiau išlikti sveikam. O jeigu vaikas susirgo, kaip reaguoti į tam tikrus simptomus, kada skubėti kreiptis pas gydytoją, kada dar bandyti gydytis namuose, ką daryti, kad liga neprogresuotų.

Sūnus turi matyti laimingą mamą

Sandra neslepia, kad studijuodama mediciną ji turėjo minčių tapti pediatre, nes eidama pediatrijos ciklą sulaukė gražių atsiliepimų ir pagyrų. Visgi šios minties ji atsisakė.

„Niekada nenorėjau siauros srities ir budėjimų stacionaruose dėl to, kad moterį įsivaizduoju kaip šeimos žmogų, kuris turi daugiau laiko praleisti šeimoje. Moteris turi būti šeimos židinio sergėtoja, būti pailsėjusi, laiminga, graži, turi skleisti gėrį, šviesą, norą padėti. O budėjimai išvargina“, – sako ji. Kita priežastis, kodėl Sandra pasirinko šeimos gydytojos specializaciją, yra ta, kad ją domina tiek jauno, tiek vyresnio amžiaus pacientų problemos ir ligos. Taip pat ji nori tobulėti ir domėtis įvairiomis medicinos sritimis, o šeimos medicina tam puikiai tinka.

Čia pat Sandra prideda, kad ir šeimos gydytojas dirba visą parą. Savo pacientams ji teikia konsultacijas ir telefonu, skubiais atvejais prašo paskambinti ir savaitgaliais, bei pranešti kaip jaučiasi gydymo metu. „Jau geriau tegu jie man paskambina, juos nuraminu, pakonsultuoju, jei manau, kad reikia, nukreipiu į Priėmimo skyrių“, – sako ji.

Jauna gydytoja tikina, kad bendravimas su pacientais bei gerėjanti jų sveikata – tai kaip grįžtamasis ryšys gydant žmones.