Audros naktį šilutiškiai pavadino pragaru žemėje

1003338 10200557280362264 40009428 nNaktį iš pirmadienio į antradienį Šilutės rajono gyventojus iš lovų išvertė galingi perkūnijos griausmai, be perstojo akinamai blyksinčios žaibų iškrovos ir tarsi lavina užvirtusi liūtis.

Stichija siautėjo daugiau kaip 7 valandas ir pridarė nemažai nuostolių. Žaibai supleškino saugiškių ūkinį pastatą, Katyčių seniūnijos Stumbragirių kaime užmušė dvi karves, liūtis sėmė gatves, pastatus, kai kur vanduo įsiveržė į vidų ir sugadino kompiuterius, kitus daiktus.

Pasak Šilutės hidrometeorologijos stoties vyriausiosios stebėtojos Onutės Bubulienės, tokia perkūnija mūsų kraštą šią vasarą aplankė pirmą kartą, tačiau apskritai tai nėra retas vasarų reiškinys. „Įprasta po karščių sulaukti audros“ – teigia ji.

Bet tokia nakties liūtis Šilutėje buvo neįtikėtinai smarki –  per kelias valandas iškrito net pusė liepos mėnesio kritulių normos!

Saugose žaibas sukėlė gaisrą, skendo gyvenvietė

Didelį išbandymą tąnakt patyrė Saugų seniūnijos gyventojai.

Pasak saugiškių, žaibų fiesta danguje čia prasidėjo apie 9 valandą vakaro. Blyksniai, lydimi kurtinančių griausmų, šėlo iki sutemų, vėliau leido šiek tiek pailsėti ir apie 1 valandą nakties vėl ėmė šiurpinti žmones, ko gero, dažniau nei kas sekundę trenkdami į žemę. Aplink viskas akinamai baltavo tarytum milžiniškoje dangaus diskotekoje.

1.40 val. žaibas trenkė į nedidelę sodybą, esančią Saugose. Moliniame namelyje yra trys butai, tačiau šiuo metu čia gyvena du gyventojai. Laimei, žaibas pasirinko ne namą, o už kelių metrų nuo jo stovintį medinį ūkinuką.ZAL 1286

Kai į gaisravietę atskubėjo Klaipėdos apskrities ir Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, ūkinis pastatas, sujungtas su medine malkine, jau degė atvira ugnimi. Kaip pasakojo netoliese gyvenantis ir viską matęs vaikinas, užsiliepsnoti pastatui nereikėjo nė minutės – trenkus žaibui, per 10 sekundžių pastatėlis jau skendėjo liepsnose. „Tokio ugnies rijimo nesame matę“, – stebėjosi saugiškis.

Žmonės nesužeisti, tačiau patyrė didelį šoką.

Pasak liudininkų, žaibai virš Saugų daužėsi maždaug iki 5 valandos ryto, tik paryčiui nebuvo tokie dažni.

Pasak Saugų seniūnės Anastazijos Oželytės, problemų sukėlė ne tik žaibai, bet ir galinga liūtis. Vanduo užpylė Saugų gatves, apsėmė prie seniūnijos pastato esančią katilinę. „Su stichija nepakovosi. Svarbu, kad nenukentėjo žmonės, o su padariniais susitvarkysime – vandenį iš gatvių nuleisime“, – sakė seniūnė.

„Nuostolių turėjo daug kas. Ko norėti, kai 7 valandas pragaras žemėje buvo“, – komentavo audros nuotraukų albumą „Šilutės naujienų“ „Facebook“ puslapyje vienas mūsų skaitytojas.

Vandenį iš biuro sėmė kibirais

Tą naktį Šilutėje iškrito net 47,5 mm kritulių, o liepos kritulių vidurkis – 95 mm. Taigi per kelias valandas iškrito net pusė liepos mėnesio kritulių normos!

Nenuostabu, kad liūtis apsėmė kai kuriuos kaimus, tvindė gatves, nuostolių padarė ir gyventojams, ir įmonėms.

UAB „Šarūno reklama“ direktorius Šarūnas Stancikas, antradienio rytą pravėręs biuro duris, iki čiurnų įbrido į vandenį. Žemiau žemės paviršiaus esančios patalpos buvo užlietos, sugadinti kompiuteriai, gamybos medžiagos, produkcija.

Visą dieną darbuotojai sėmė vandenį, sausino ir valė patalpas, daiktus. Verslininkas tikisi, kad šįkart draudikai neišsisukinės kaip ankstesnės nelaimės atveju ir atlygins nuostolius.

Liepa – sausesnė nei įprastaprognoze saruno  reklama1

O.Bubulienė sakė, kad nuo liepos pradžios iki perkūnuotosios nakties dienos ir naktys buvo „sausos“ – Šilutėje užfiksuota 43,8 mm kritulių. O antradienio rytą, kai baigėsi baisioji naktis, kritulių kiekio skaičiuoklė Šilutėje rodė 91,3 mm.

Meteorologijos stotyje kompiuteriai rodė, kad perkūnija Vakarų Lietuvoje prasidėjo apie 21.30 val., o nukeliaujančio griaustinio garsas girdėjosi ir antradienį ryte.

Liepos mėnesio vidutinė temperatūra yra 16,7 laipsnio, o šįmet Šilutėje buvo vidutiniškai 17,8 laipsnio šilumos.

Šilčiausia liepa šilutiškius lepino 1954 m., kuomet temperatūra buvo pasiekusi 33,7 laipsnio. Tačiau nedaug nuo didžiausios temperatūros skyrėsi ir pirmadienio diena – Hidrometeorologijos stoties termometras rodė 31,3 laipsnius.

Rugpjūtis šilutiškius taip pat turėtų palepinti šiltu oru. Prognozuojama, kad vidutinė temperatūra bus apie 16,3 laipsnio. Rugpjūčio kritulių vidurkis yra 93 mm, ir vyresnioji stebėtoja O.Bubulienė sako, kad tiek lietaus prognozuojama ir šiemet rugpjūtį.