Aukščiausiojo teismo išvada: matininkas A.Guntarskis kaltas

teismas guntarskisIr Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus septynių teisėjų kolegijos išvada buvo nepalanki skandalingai pagarsėjusiam matininkui Aidui Guntarskiui – teismas jo kasacinį skundą patenkino tik dalinai.

A.Guntarskis atleistas nuo neturtinės žalos atlyginimo nuo jo „veiklos“ nukentėjusiems ūkininkams, bet 23 400 litų baudą už piktnaudžiavimą tarnyba vis tiek turės sumokėti.

Teismas apsiribojo tokia bausme, nors nukentėjusieji ūkininkai prašė atimti iš matininko teisę teikti žemės projektavimo paslaugas.

42 metų matininkas taip pat privalės atlyginti 2000 Lt neturtinę žalą vienai nukentėjusiajai.

Ūkininkams žala – beveik 2 milijonai

A.Guntarskis buvo kaltinamas tuo, kad vykdydamas Rusnėje esančios valstybinės žemės sklypų nuomos projektus, tyčia suklaidino pirmumo teisę nuomotis valstybinę žemę turinčius šešis pretendentus. Jis dar 2007-aisiais Rusnės ūkininkams melavo, kad laisvos valstybinės žemės nuomai čia jau nebėra. Iš tiesų, tuo metu tokios žemės buvo, tik daugiau nei 100 hektarų jau buvo išnuomota vienam UAB-ui, kurio dukterinei įmonei vadovavo ir atlygį iš jos gavo pats matininkas.

Ikiteisminis tyrimas dėl tokios A.Guntarskio veiklos buvo pradėtas 2008-aisiais, bet per kelerius metus buvo kelis kartus nutrauktas. Tik 2010-ųjų pabaigoje tyrimas galutinai atnaujintas Klaipėdos apygardos prokuratūroje.

Beje, tų pačių metų vasarą A.Guntarskio veiklą tyrė ir Seimo Antikorupcijos komisija.

Valstybinį kaltinimą teisme palaikęs Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Jevgenij Michailovskij savo baigiamojoje kalboje teismo prašė kaltinamajam 3 metams atimti teisę dirbti žemėtvarkos srityje, teikiant viešąsias paslaugas.

Nors Teismas pritaikė kitą baudą, prokuroras pripažino, kad toks nusprendis yra pagrįstas.

Septynių Aukščiausiojo teismo teisėjų kolegija pripažino, kad A.Guntarskis savo veiksmais padarė didelę žalą valstybei ir diskreditavo žemėtvarkos sistemos vardą, kad didelę žalą jis padarė ir pavieniams ūkininkams. Bendra jų ieškinių suma siekia beveik 2 milijonus litų.

O pats A.Guntarskis su sutuoktine bendrosios nuosavybės teise valdo 282 655 litų vertės žemės sklypus.

Šilutės teismo nuosprendžio beveik nepakeitė

Šilutės rajono apylinkės teisme A.Guntarskio baudžiamoji byla baigta nagrinėti praėjusį pavasarį.

A.Guntarskis buvo kaltinamas tuo, kad, rengdamas Rusnės kadastro vietovės žemės reformos žemėtvarkos projektą, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, padarė didelę žalą valstybei ir šešiems ūkininkams.

Tuomet paskelbtas apkaltinamasis nuosprendis, teisiamajam skirta 180 MGL dydžio (23 400 litų) bauda bei priteista atlyginti žalą rusniškiams.

Nuosprendį skundė ir nuteistasis, ir nukentėjusieji, bet Klaipėdos apygardos teismas paliko galioti Šilutės r. apylinkės teismo nuosprendį.

Tada buvo surašyti abiejų pusių skundai Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, bet ir ši instancija paliko galioti Šilutės teismo nuosprendį. Panaikinta tik nutartis nukentėjusiems ūkininkams priteisti po 500 Lt neturtinės žalos atlyginimo.