Aukščiausių rezultatų pasiekusiems sportininkams – naujai perskaičiuotos premijos

premijos sportininkamsRajone keičiama tvarka, pagal kurią aukščiausių sportinių laimėjimų pasiekusiems sportininkams ir jų treneriams bus skiriamos savivaldybės premijos.

Šios skatinimo tvarkos pakeitimus jau apsvarstė Švietimo skyriaus ir rajono Sporto tarybos atstovai, vienas po kito jiems pritarė ir rajono Tarybos komitetai.

Jau šią savaitę naująją tvarką turėtų patvirtinti rajono politikai Tarybos posėdyje, o įsigalios ji iš karto, kai jai bus pritarta. Šiemet gruodį planuojamo geriausių metų sportininkų pagerbimo metu jiems jau bus įteiktos naujai patvirtintų premijų sumos.

Lygiavos neturi būti

Pastaruosius metus galiojusi sportininkų ir jų trenerių apdovanojimo tvarka buvo patvirtinta prieš metus – pernai gruodį, o apskritai tradicija premijuoti sportininkus už išskirtinius laimėjimus šalies, Europos ir pasaulio mastu savivaldybėje įvesta 2010-aisiais.

Materialinio sportininkų paskatinimo tvarkos tikslas – skatinti geriausius rajono sportininkus, jų trenerius ir mokytojus, pasiekusius aukštų rezultatų. Pinigai šiam reikalui kasmet yra numatomi Ugdymo kokybės sporto plėtros programoje, o geriausių sportininkų pagerbimas savivaldybėje surengiamas kasmet metų pabaigoje arba naujųjų pradžioje.

Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Rimantė Čiutienė sako, kad šių metų pradžioje konvertuojant litus į eurus daugelis sumų liko su kelių eurų ar centų „uodegėlėmis“, todėl ir nutarta, kad skatinimui skiriamas sumas reikia suapvalinti. O apvalinant tuo pačiu nutarta ir šiek tiek keisti kriterijus, t.y., premijas paskirti objektyviau.

„Iki šiol, pavyzdžiui, Pasaulio ir Europos čempionatuose puikiai pasirodę sportininkai gaudavo vienodas premijas, nors šių varžybų rangas labai skiriasi.  Sporto tarybos nuomone, Pasaulio čempionatų nugalėtojai turėtų gauti didesnes paskatinamąsias premijas nei taip pat gerai pasirodžiusieji Europos čempionatuose“, – sakė naujosios tvarkos projektą rengusi R.Čiutienė.

Arūno Pupšio vadovaujamos Sporto tarybos nariai irgi pritarė, kad lygiavos čia negali būti: asmenys, laimėję prizines vietas kad ir Pasaulio jaunimo čempionatuose, turi gauti didesnes skatinimo premijas nei tie, kurie laimėjo tokias pat prizines vietas Europos jaunimo čempionatuose.

Dauguma premijų didėja

Iki šiol Pasaulio ir Europos jaunimo čempionatų nugalėtojams būdavo skiriama vienoda 289,62 Eur (konvertavus 1000 litų premiją) suma, antrosios vietos laimėtojai gaudavo 231,70 Eur, o trečiosios – 173,77 Eur premijas.

Patvirtinus naująją tvarką šios sumos skirsis. Pirmąsias vietas Pasaulio čempionatuose iškovoję šios amžiaus grupės sportininkai bus paskatinami 400, o Europos čempionatuose taip pat gerai pasirodę – 300 eurų premijomis. Antrųjų vietų laimėtojai atitinkamai gaus 300 ir 250 eurų, o trečiųjų – 250 ir 220 eurų premijas.

Keičiasi ir kitų amžiaus grupių nugalėtojams skiriamos sumos. Pavyzdžiui, Pasaulio ir Europos čempionatų jaunių grupės nugalėtojams iki šiol buvo skiriamos vienodos 173,77 Eur sumos. Dabar šios kategorijos Pasaulio čempionatų nugalėtojai pelnys 220, o Europos – 180 eurų premijas, antrosiosvietos laimėtojai bus apdovanoti atitinkamai 170 ir 140 eurų, o trečiosios – 120 ir 100 eurų premijomis.

Jauniai bus premijuojami tik tuo atveju, jei užims prizines vietas Pasaulio ir Europos čempionatuose.
Premijos labiausiai didintos už pasiekimus olimpinių sporto šakų varžybose, nes, Sporto tarybos nuomone, šių šakų atstovams siekiant aukščiausių rezultatų tenka išlieti daugiausia prakaito. Tačiau kai kurios sumos augo ir už pasiekimus neolimpinėse sporto šakose.

Tiesa, keletas premijų sumažintos. Taip padaryta, pavyzdžiui, suaugusiųjų Pasaulio čempionatų I ir II vietos nugalėtojams, kuriems iki šiol tekdavo 521,32 Eur ir 405,47 Eur premijos, o dabar teks apvalios sumos – 500 ir 400 eurų. Užtat daugiau „uždirbs“ Pasaulio čempionatų III vietos laimėtojai, jiems premijos išsaugs nuo 289,62 Eur iki 300 Eur.
Panašių pakeitimų projekte yra ir daugiau.  

Net ir nedidelė suma – didelė paskata

Iš viso 2015 m. visai sporto programai savivaldybės biudžete buvo skirta 230 780 eurų. Iš šios sumos 205 380 eurų atiteko VšĮ „Šilutės sportas“, 25 400 eurų – visoms nevyriausybinėms sporto organizacijoms. Projektus teikusiems klubams skirta 14 800 eurų, sportininkų skatinimui – 2440 eurų.

Dar 8160 eurų metų pradžioje liko rezerve, šiandien ši suma yra sumažėjusi iki maždaug 4000 eurų, juos irgi planuojama panaudoti sportininkų skatinimui.

R.Čiutienė sako, kad pernai sportininkų paskatinimui buvo išleista net 22 600 litų (apie 6545 eurus). Suma nemaža, nes pernykščiai metai, pasak specialistės, rajonui buvo ypatingi: tokios gausybės aukščiausio rango sportinių čempionatų nugalėtojų iki tol nebuvome turėję nė vienąmet. Iš viso pernai savivaldybėje buvo apdovanoti net 34 sportininkai ir 8 jų treneriai.

Rajono Tarybos Ekonomikos ir finansų komitete svarstant naujai siūlomą tvarką, komiteto pirmininkas Steponas Kazlauskas siūlė pasvarstyti, ar tokios nedidelės sumos išties yra ta paskata, kurios nusipelno aukštus sportinius pasiekimus iškovoję sportininkai. Anot jo, gal būtų vertingiau ir sportininkams maloniau, jei jie gautų kokią atminimo dovaną…

R.Čiutienė sakė, jog šia tema jau buvo kalbėta ir su sporto pasaulio atstovais. Visi jie ir jų treneriai atsakė, kad nors ir nedidelė suma, bet ji, ypač – jauniems sportininkams, yra didelė paskata toliau siekti sportinių aukštumų.