Aukso ir pinigų už 35 000 Eur išnešę vagys veikė jau kitaip

32127575Kai kurie Šilutės gyventojai prie namų stato vaizdo stebėjimo kameras, dažniau tikrina ar užrakintos durys, uždaryti langai, ir į savo namus neįsileidžia nepažįstamų asmenų.

Nerimą kelią plėšikų įsibrovimai į privačius namus ir vagystės iš jų. Policija informuoja, kad praėjusią savaitę į namus Pagryniuose įsibrovę vagys pasisavino aukso dirbinių ir pinigų, kurių vertė 35 070 eurų. Dar viena stambi vagystė įvyko sausio viduryje Šilutėje, kai į namą Dirvų gatvėje įsibrovę vagys jį apvogė, šeimininkai patyrė beveik 8000 eurų nuostolį.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Greta Kęsminaitė informuoja, kad vagys pastaruoju metu jau naudoja naują braižą. Sausį Šilutės rajone įvyko 19 vagysčių. Gruodį daug kam baimės įvarę rajone siautėję kaukėti užpuolikai – suimti.

Tuo tarpu ekspertai perspėja, kad parankiausias sąlygas vagystei sukurti, o kartu ir užkirsti jai galimybes galime mes patys.

Vagys naudoja naują braižą

Policija dar tiria vagystes Dirvų gatvėje ir Pagryniuose, kai buvo pavogtos stambios sumos pinigų ir šeimininkai atitinkamai patyrė 8000 Eur ir 35 000 Eur nuostolį. „Kol kas tyrėjai naujienų jokių neturi“, – sakė G. Kęsminaitė.

Pareigūnai sakė, kad šiemet vagys, švarindami namus, naudoja naują braižą. Daugiau detalių policija neteikia. Kol kas įtariamųjų nėra.

Tuo tarpu kaukėti užpuolikai, kurie praeitų metų pabaigoje prievarta veržėsi į namus – suimti. Šie plėšikai į namus veržėsi agresyviai, šeimininkams grasindami peiliais, plaktukais. Kai kuriuos namų šeimininkus gaujos nariai sumušė. Tiesa, jų pavogtos pinigų sumos nebuvo didelės – keli šimtai eurų, alkoholiniai gėrimai. Nuo šių išpuolių nukentėjo Barzdūnų, Jurkaičių, Žalgirių kaimų gyventojai.

Sausio mėnesį Šilutėje įvykdyta 19 vagysčių. Mūsų mieste buvo apšvarintas turgaus angaras, Pramonės gatvėje veikianti įmonė. Į privačias erdves įsibrovę vagišiai pasisavino įvairius daiktus.

Sausio 21 d. vagys įsibrovė į namus Švėkšnoje ir pavogė 600 eurų grynųjų pinigų, metalo ieškiklį bei išdaužė namo langą ir kieme stovėjusio traktoriaus stiklą. Nuostolis 1100 Eur.

Sausio 24 d. pastebėta, kad buvo įsilaužta į sodybą Mantvydų k. ir pavogti ten buvę daiktai. Nuostolis tikslinamas.

Sausio 25-ąją pastebėta, kad išlaužtos dviejų negyvenamų namų durys Rusnėje. Nuostolis tikslinamas.

Vasario 2 dieną buvo pastebėta, kad įsibrauta į ūkinį pastatą, Šilutėje, Vydūno g., ir pavogti daiktai. Nuostolis 135 eurai.

Labiausiai kenčia pirmųjų aukštų gyventojai

Nuo vagysčių neapsaugotas nė vienas būstas, tačiau kai kuriuose iš jų rizika sulaukti neprašytų svečių kur kas didesnė. Policijos atstovų teigimu, nusikaltėlių akiratyje visuomet atsiduria būstai, turintys silpniausias apsaugos priemones.

Policijos pareigūnai teigia, kad dažniausiai vagys veikia pagal vieną iš vagystės scenarijų. Pirmuoju atveju, veikiama tikslingai ir ilgai planuojant, antruoju – ieškoma atsitiktinių būstų su „silpnosiomis vietomis“.

„Kartais nusikaltėliai turi išankstinės informacijos apie konkrečiame būste laikomus vertingus daiktus – dideles pinigų sumas, juvelyriką ir kitas lengvai išnešamas vertybes. Taip veikia organizuotos nusikaltėlių gaujos. Jos renka duomenis apie būsto gyventojų dienotvarkę, gyvenimo būdą, juos seka ir stebi būsto aplinką“, – pasakoja Lietuvos Policijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis. Specialistas pabrėžia, kad tokią vagystę planuojantiems ilgapirščiams itin praverčia informacija, kurią nesusimąstydami skelbiame socialiniuose tinkluose.

Pareigūno teigimu, kur kas labiau paplitusi antroji strategija, kai nusikaltėliai išsirenka namą ar butą kaip vagystės objektą.

„Tokį kelią paprastai renkasi žemesnės kvalifikacijos vagys. Statistiškai, tokie nusikaltimai dažnesni, tačiau ir jų padaroma žala mažesnė. Veikdami tokiu būdu, ilgapirščiai pirmiausia vertina išorines būsto savybes ir renkasi turinčius silpniausias apsaugos priemones“, – sako jis.
Tokie nusikaltėliai vadovaujasi paprasta filosofija – siekia įsibrauti tyliai ir nepastebėtai, o tada pagrobti turtą, kurį pasiseks surasti ir išnešti.

Lietuvos Policijos duomenimis, daugiabučių namų kvartaluose nusikaltimo taikiniais dažniausiai tampa 1 – 2 aukšto butai su senos konstrukcijos langais bei neįstiklintais ar grotomis neapsaugotais balkonais. Privačių namų atveju, vagys renkasi kraštinius, nuošalesnius namus be papildomų apsaugos priemonių, o kaimuose nepageidaujamo nusikaltėlių dėmesio dažniau sulaukia vienkiemiai.

Pagalvokite apie papildomas apsaugos priemones

Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė gyventojams pataria itin daug dėmesio skirti papildomoms apsaugos priemonėms.

„Stenkitės iki minimumo sumažinti nusikaltėlių galimybes patekti į kiemą. Privačius namus turėtų juosti tvora, įėjimą į namus saugoti šarvuotos durys ir kokybiški langai. Papildomo saugumo suteikia ir grotos, visgi, dažnam gyventojui jos kelia diskomfortą“, – pastebi ji.

Anot specialistės, vagystės riziką didiname ir patys – dažnas vyresnio amžiaus gyventojas vis dar palieka atsarginius raktus po kilimėliu, vazonu ar laiškų dėžutėje. Šis, ilgapirščiams puikiai žinomas įprotis nubraukia visas pastangas siekiant apsaugoti savo namus – vienintele viltimi tokiu atveju lieka namuose veikianti signalizacija, kurios kodo nusikaltėliai nežino.

„Jei gyvenate ne vienkiemyje, verta susipažinti ir susidraugauti su aplink gyvenančiais kaimynais. Pastebėję nežinomus asmenis ar neįprastą veiklą aplink jūsų namus, jie paskambins jums arba policijai. Galiausiai, norėdami išvengti didelių nuostolių, galite apdrausti namus ir turtą“, – pataria A. Jusė.

Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje duomenimis, 2019 m. už vagystes iš privačių namų ir butų draudėjams išmokėta vidutinė žala siekė 832 Eur. Lyginant su 2018 m., vagysčių skaičius pernai augo 10 proc., tačiau dauguma užfiksuotų žalų buvo smulkios ir vidutinės.