Sekmadienį, per Trijų karalių šventę, aukso karūna pasipuošė ne tik tie trys valdovai. Kultūros ministras Šarūnas Birutis „Aukso vainiku“ papuošė garsios mūsų rajono tautodailininkės Angelės RAUKTIENĖS galvą.
„Aukso vainikų“ konkursas – svarbiausias šalies tautodailininkų kūrybos įvertinimas. Šiemet šis konkursas vyko 8-ąjį kartą ir pirmą kartą mūsų rajono atstovė iškovojo nugalėtojos karūną.
Karūnuoti trys geriausi šalies meistrai
Be liaudies meno paveldo šiandien sunku įsivaizduoti modernios kultūros puoselėjimą ir tautinės savimonės ugdymą. Tradiciniais raštais marginti audiniai, drožiniai, keramika, tautiniai drabužiai, kryždirbystės meistrų darbai liudija mūsų šalies išskirtinumą pasaulyje.
Lietuvos liaudies kultūros centras 2005 metais inicijavo geriausių šalies liaudies meistrų konkursą ir pagerbimą. Šiemet iškilminga 2012 metų konkurso „Aukso vainikas“ laureatų apdovanojimo ceremonija įvyko sausio 6-ąją Ukmergės kultūros centre.
Konkurse „Aukso vainikas“ pristatomi trijų sričių kūriniai: monumentaliosios dailės, taikomosios dailės ir kryždirbystės. Šiais metais geriausiais metų meistrais, be Vainuto seniūnijos Balčių kaime gyvenančios A.Rauktienės, paskelbti skulptorius Adolfas Teresius iš Garliavos (Kauno r.) bei kryždirbys Saulius Lampickas iš Alytaus.
Teatralizuotos ceremonijos metu jie karūnuoti liaudies meistrės juvelyrės Mildos Gutauskienės sukurtais įspūdingais aukso vainikais, kurie inkrustuoti gintaro lašeliais.
Kolekciją skyrė Maironiui
A.Rauktienė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad pirmą kartą dalyvauti konkurse ryžosi 2008 metais. Unikalius savo raižytus margučius tada pateikė vykusiam Klaipėdos regioniniam turui. Čia pelniusi nugalėtojos titulą, pateko į respublikinį konkurso turą, surengtą Telšiuose ir gavo padėkos raštą už originalią, Mažosios Lietuvos tautinį paveldą atspindinčią kūrybą.
Šiemet Kretingoje vykusiame Klaipėdos regioniniame ture p.Angelės margučiai, suguldyti į stilingas medines dėželes, kurias padarė menininkės vyras Vytautas Rauktys, vėl aplenkė visus konkurentus.
A.Rauktienė konkursinę 30 margučių kolekciją skyrė poetui Maironiui, kurio jubiliejus buvo minimas pernai. Atvėrus kiekvieną iš penkių dėželių, ant džiovintų žiedlapių, žolelių ar šieno paklotų puikavosi po 6 margučius, kuriems skirtingas spalvas suteikė vis kitokie gamtiniai dažai. Taudodailininkė sakė, kad margučius spalvino tradiciniais senoviniais būdais – pamerkusi į šieno, svogūnų lukštų, burokėlių, aronijos uogų, juodalksnio žievės nuovirus.
Kiekviena dėžutė atspindėjo įvairius Maironio kūrybos etapus. Juos iliustravo ir ant beržo tošies išrašyti poeto eilėraščių posmai, ir margučių raižiniai.
Laukia Kaziuko mugė ir Velykėlės
„Aukso vainiką“ į mūsų rajoną atvežusi A.Rauktienė sakė, kad jau ruošiasi šių metų sezono atidarymui, kuriuo laikoma Kaziuko mugė. Jau ne vienerius metus per šv. Kazimierą Raukčiai važiuoja į Vilnių ir kelias dienas pristato savo kūrybą – medžio tekinimą, margučių marginimą – tūkstančiams šurmuliuojančios mugės svečių. Velykos ir Atvelykis – irgi itin svarbios šventės Raukčiams, mat Balčių vaikai jau neįsivaizduoja Mažųjų Velykėlių be šventės Raukčių sodyboje. Tautodailininkai kaimo vaikams čia surengia įspūdingas linksmybes pagal senovines tradicijas.
Pavasaris bus ir Raukčių unikalaus Margučių muziejaus darbo pradžia. Pasak p.Angelės, kasmet margučių ir kiaušinukų kolekcija pasipildo naujais eksponatais, kuriuos ir patys šeimininkai sukuria, ir gauna dovanų iš artimųjų, bičiulių, svečių. Taigi Lietuvoje vienoje vietoje pamatyti daugiau kaip 1000 dažytų, margintų, natūralių ir dirbtinių kiaušinių galima tik pas Raukčius Balčių kaime.
Rašyti atsakymą