Aukštaičiai, žemaičiai, dzūkai ir suvalkiečiai Šilutėje suko metų ratą

donelaitika ramyteSavaitgalį F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vėl skambėjo Kristijono Donelaičio vardas ir poetinis žodis, kuriuo prabilo iš visų šalies kampelių suvažiavę teatro žmonės. Čia surengta teatrinė programa „Dyvų dyvai: „Donelaitika: knyga, žodis, liturgija ir menas epochų kultūriniuose perskaitymuose“.

K.Donelaitį skaityti teatro kalba – tai dar vienas iš daugelio šiųmečių K.Donelaičio 300 gimimo metų jubiliejui skirtų Šilutės bibliotekininkų sumanytų renginių. Dalyvauti jame pakviesti Varėnos rajono Marcinkonių mėgėjų teatras, Kupiškio rajono Skapiškio kultūros namų teatras „Stebulė“, Tauragės kultūros centro liaudies teatras ir Akmenės kultūros namų mėgėjų teatras. Tad šio lietuvių tautos dainiaus „Metų“ kalba tądien prabilo ir metų ratą suko iš viso arti 60-ties teatro mėgėjų, atstovavusių Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos regionams, jiems talkino mūsiškiai – Mažosios Lietuvos regiono atstovai.

Kartu tai buvo jubiliejinės 90-osios Dainų šventės „Čia mūsų namai“ atgarsis Šilutėje, skirtas ir Teatro metams, mat visi keturi Šilutėje viešėję saviveikliniai teatrai – Dainų šventės dalyviai.

Svečiai pakliuvo į donelaitišką aplinką

Iš toliausių rajonų atvykę teatralai mūsų bibliotekoje iškart pakliuvo į tikrai „donelaitišką“ aplinką, kurią čia jų laukdami sukūrė šilutiškiai bibliotekininkai. Jie pristatė tris parodas.

Ikonografijos ir tekstų paroda „Kristijono Donelaičio atminties keliu“ veikia periodikos skaitykloje, moksleivių darbų paroda „Donelaitika: kompiuterinės grafikos interpretacijos“ pristatyta Informacijos skyriuje, o klaipėdiečio fotomenininko Virgilijaus Jankausko fotografijų paroda „Donelaitis“ veikia pastogėlėje ir bus eksponuojama iki liepos 31 dienos.

Bibliotekos vasaros kiemelyje pastatytoje scenoje pirmieji pasirodė šeimininkai – renginio vedėja Vaida Galinskienė ir Šilutės kraštotyros draugijos folkloro ansamblis „Ramytė“.donelaitika ziurovai

„Sveiks, svieteli margs, šventes pavasario šventęs, sveiks ir tu, žmogau, sulaukęs vasarą mielą…“, – prabilo V.Galinskienė. Kaip tik taip, anot jos, prieš 300 metų atėjęs į šį svietą su savo būrais sveikinosi Kristijonas Donelaitis, taip labintis vieni su kitais turėtume ir mes.

Scenoje sukosi metų ratai

Anot vedėjos, kiekvieno Lietuvos regiono gyventojai, skaitydami „Metus“, randa juose tai, ką nori rasti. Iš naujo šį kūrinį šiemet skaitė ir ansamblio „Ramytė“ nariai, ir jie rado sau daug naujo, tad, regis, naujai skambėjo ir jų atliekamos Mažosios Lietuvos dainos.

„Visi, perskaitę „Metus“, suprantam ciklišką metų laikų pasikartojimą, tad šiandien ir suksime metų ratą“, – tolesnei veiklai nuteikė V.Galinskienė.

Pirmieji tą ratą įsuko kupiškėnai – teatro „Stebulė“ nariai, vadovaujami režisierės Vitos Vadoklytės, parodė savitą „Pavasario linksmybių“ suvokimą.

Toliau buvo sukamas vasaros ratas, o vasaros darbus rodė dzūkai iš Varėnos rajono – Marcinkonių mėgėjų teatras, kuriam vadovauja režisierė Rimutė Avižinienė.

Vasaros rūpesčius greitai pakeitė ruduo su savo gėrybėmis – derliaus nuėmimo ir linksmų  esnių bei vestuvių metas, o scenoje rikiavosi Tauragės kultūros centro liaudies teatras su režisierė Algima Juščiuviene.

Pasukus žiemos ratą, jos rūpesčius parodė Akmenės kultūros namų teatro mėgėjai su režisiere Reda Butnoriene.
donelaitika spektaklis
Visus pasirodymus jungė „Ramytės“ dainos, o bendroje finalinėje scenoje skambėjo kompozitoriaus K.Daugėlos muzikinis kūrinys „Pavasario linksmybės“.

Buvo šiupinio ir košės

„Mes jums visiems norim pavelyti, kad niekuomet nenustotų suktis tie metų ratai, kad mūsų ateinančios kartos ir po 300, 500 ar net po 1000 metų atsivertę Kristijono Donelaičio „Metus“ skaitytų“, – „velijo“ V.Galinskienė, kol atstovai iš kiekvieno kolektyvo vėl suko savo metų ratus ir skandavo po kelias kūrinio eilutes.

Po pavelijimų prasidėjo širdingi padėkojimai.

Kolektyvų vadovams dėkojo mero pavaduotojas Algirdas Balčytis, o bibliotekos direktorei Daliai Užpelkienei gėlių įteikė Seimo narys Artūras Skardžius.

D.Užpelkienė dėkojo svečiams ir įteikė visiems tradicines pamariškių dovanas – žuvies, taip pat pačių bibliotekininkų išleistą knygą „Biblioteka – kultūros paveldo buveinė“ ir pakvietė dar ne kartą sugrįžti į Šilutę.

Galiausiai visi pakviesti paragauti lietuvininkų šiupinio, kugelio ir košės, o žiūrovai – pasigrožėti parodomis.

spaudos remimo fondas Projektas: „Prie Šyšos krantų: Kultūra.”