Aukštasis mokslas Šiauliuose – stipendijos leis sutaupyti apie 7 000 eurų

Vienas didžiausių iššūkių, renkantis studijas, – finansai. Išleisti vaikus studijuoti gali būti nemenkas iššūkis šeimos biudžetui. Juk dažnai abiturientai renkasi studijuoti kitame mieste, tad kainuoja ne tik studijos. Sutaupyti vaiko mokslams gali padėti įvairi parama – stipendijos, nuolaidos apgyvendinimui. Taigi, ką būtina žinoti, prieš renkantis ugdymo įstaigą?

Igno Diliuno nuotr.

Studijos regione – kokybė ir patrauklumas

Galimybė mokytis netoli namų, bendruomenės palaikymas, patrauklios finansinės galimybės – tai tik keletas priežasčių, dėl ko reikėtų rinktis studijas regione. Vienas iš tokių miestų – Šiauliai. Studentus ir jų tėvus vilioja gausus aukštojo mokslo studijų programų pasirinkimas. Iš tiesų mieste kokybiško išsilavinimo galimybes siūlo Vilniaus universiteto Šiaulių akademija (VU ŠA), Šiaulių valstybinė kolegija (ŠVK). Norinčiuosius įgyti amatą kviečia Šiaulių profesinio rengimo centras (ŠPRC). Aktyviai būsimų specialistų gerove ir pritraukimu į regioną rūpinasi Šiaulių miesto savivaldybė ir verslas. 

Šiaulių miestas kasmet skiria studijų paramą. Jos tikslas – finansiškai padėti aukštosiose ir profesinėse mokyklose studijuojančiam regiono jaunimui. Šiaulių miesto savivaldybės teigimu, studijų rėmimas yra būdas aktyvinti miesto socioekonominę, kultūrinę pažangą. 

Studijų parama kasmet yra skiriama iki 40 asmenų. Parama skirstoma į du dydžius:

  • aukštojoje mokykloje besimokančiam studentui – 4 bazinių išmokų dydžio suma per mėnesį (2022 metais – 168 Eur per mėnesį),
  • Šiaulių miesto profesinio mokymo įstaigoje besimokančiam asmeniui – 2 bazinių socialinių išmokų dydžio suma per mėnesį (2022 metais – 84 Eur per mėnesį).

Atrankos gauti studijų paramą konkursas pagal Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintą tvarką bus skelbiamas šių metų rugsėjo mėnesį. Kriterijus, kuriuos turi atitikti stipendiją norintis gauti studentas, galima rasti Savivaldybės tinklalapyje arba kreiptis į ugdymo įstaigą.

„Šiauliuose jūs rasite ne tik aukščiausio lygio studijas, profesinį mokymą bei reikšmingą finansinę paramą, bet ir ypač plačias karjeros galimybes, glaudų bendradarbiavimą su verslo atstovais ir, žinoma, tvirtą miesto bendruomenės palaikymą. Noriu pasiųsti aiškią žinią: Šiaulių miestas turi labai daug ką pasiūlyti jauniems žmonėms ir laukia studentų bei moksleivių plačiai išskėstomis rankomis“ , – tvirtina Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

 

Verslas taip pat remia aukštojo mokslo studijas

Jaunimo pritraukimu į Šiaulių regioną bei naujos savo srities specialistų kartos auginimu aktyviai rūpinasi ir verslas. Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai vienija regione veikiančius verslus, kurie stengiasi gerinti sąlygas studijuojantiesiems Šiauliuose. Šiuo metu įvairią paramą skiria apie 30 regiono įmonių. 

„Verslininkams norisi formuoti ne tik socialiai atsakingo verslo įvaizdį, bet ir pritraukti jaunimą į Šiaulius. Todėl jau keletą metų įmonės aktyviai įsitraukia ir noriai skiria tiek finansinę paramą, tiek vietą ir medžiagas praktiniams užsiėmimams ir įgytų įgūdžių įtvirtinimui. Džiaugiuosi, kad pavyko pasiekti darnų bendradarbiavimą tarp LR ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir Šiaulių regiono verslo, nes studijų rėmimas yra abipusis procesas“, – pasakoja Raimundas Vaišvilas, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų viceprezidentas, atsakingas už švietimą.

Verslas Šiaulių regione skiria apie 40 finansinių stipendijų aukštojo mokslo studentams, o jas gavusios švietimo įstaigos užsiima paramos skirstymu savo moksleiviams.

Kokių stipendijų galima gauti aukštojo mokslo įstaigose?

VU ŠA džiaugiasi verslo iniciatyva. Įstaigoje mokytis pradėję pirmakursiai pretenduoja į net 18 vardinių stipendijų, kurių dydis svyruoja nuo 300 iki 1 000 Eur. Iš viso šiek tiek daugiau nei 10 tūkst. Eur sumą šioms stipendijoms skiria Šiaulių regiono įmonės.

Tai ne vienintelė parama jaunimui. Vilniaus universiteto Šiaulių akademija gauna ir LR ekonomikos ir inovacijų ministerijos stipendijas regionuose studijas pasirinkusiems asmenims. Programų sistemų ir finansų matematikos bakalauro studijas kremtantys jaunuoliai gauna 200 Eur paramą. Tai gali būti net savotiška galimybė sutaupyti. Per ketverius studijų metus, jei jaunuolis nuspręstų stipendiją atidėti taupymui, būtų galima sukaupti apie 7 000 Eur. Todėl tai gali būti ne tik parama pragyvenimui, bet ir būdas sutaupyti solidžią sumą ateičiai.

Stipendijos skiriamos ir kitas studijų kryptis pasirinkusiems jaunuoliams.

„Visiems, įstojusiems į valstybės finansuojamas vietas ir pasirinkusiems pedagoginės krypties bakalauro studijų programas, visus studijų metus kas mėnesį bus mokama 300 Eur stipendija“, – atskleidžia Lina Garšvienė, VU ŠA Regionų plėtros instituto direktorė. 

Be viso to, VU ŠA studentai, kurie atvyksta mokytis iš kitų miestų, gali gauti apgyvendinimą. Gyvenimas renovuotuose bendrabučiuose jaunimui kainuoja nuo 49 iki 93 Eur per mėnesį.

Kolegijos studentams – visos sąlygos sėkmingai mokytis

Šiaulių valstybinė kolegija savo studentams skiria dviejų rūšių paramą – akademinę ir neakademinę. Pastaroji skiriama negalią ar mokymosi sunkumų turintiems studentams. Jiems teikiama apgyvendinimo, psichologinė pagalba ir panašiai. Akademinė apima studentų priėmimą, integravimą, informavimą ir konsultavimą studijų klausimais, bibliotekos, karjeros paslaugas. Neakademinei priskiriama parama negalią turintiems studentams, apgyvendinimo, sporto, laisvalaikio paslaugos, psichologinė pagalba. Studentų asmeninė gerovė, studijų sėkmė priklauso nuo abiejų paramos tipų suderinimo. Sukurta lengvatų studijoms, finansinės ir socialinės paramos sistema.

Kolegijoje įsibėgėjo mecenatų paramos programa – jos fondą sudaro kolegijos socialinių partnerių skiriama solidi 10 tūkst. Eur suma. Taip pat valstybės finansuojamų studijų inžinerijos mokslų studentai visą studijų laikotarpį kas mėnesį gauna 200 Eur Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skiriamą stipendiją. 

ŠVK savo studentams siūlo puikias apgyvendinimo sąlygas. Šiuo metu jaunimas gali apsigyventi dviejuose atnaujintuose bendrabučiuose. „Visuose kambariuose, be kitų kasdienai reikalingų dalykų, yra šaldytuvai ir mikrobangų krosnelės. Veikia nemokama skalbykla, visi studentai gali sportuoti treniruoklių salėje, žaisti stalo tenisą, biliardą“, – pasakoja Milda Mikalonytė, ŠVK Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja.

Neužmiršta ir amato besimokančių moksleivių

Šiaulių profesinio rengimo centro moksleiviai taip pat gali pasinaudoti įvairia finansine ir ne tik parama. Pirmąkart besimokantys įstaigoje mokiniai gali gauti stipendijas nuo 20 iki 120 Eur per mėnesį. Jos skiriamos atsižvelgiant į mokymosi rezultatus.

ŠPRC rūpinasi ir apgyvendinimu – įstaigos bendrabučiuose gali apsigyventi apie 720 žmonių. Per mėnesį jaukūs ir patogūs bendrabučio kambariai kainuoja nuo 8 Eur. Ugdymo įstaiga apmoka ir nevietinių moksleivių keliones į pamokas.

Taigi, studijos Šiauliuose pritraukia jaunimo ne tik iš aplinkinių regionų, bet ir visos šalies. Patraukli stipendijų gavimo sistema, gera infrastruktūra lemia sėkmingą jaunųjų specialistų ugdymo procesą.

 

Šiaulių valstybinės kolegijos konsultacijos dėl priėmimo ir tikslinių stipendijų: tel. 8 615 97 114, , el. p. priemimas@svako.lt arba atvykti adresu Aušros al. 40.

Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Studijų skyrius priėmimo klausimais konsultuoja: tel. nr. +370 41 595 755, el. p. studijuok@sa.vu.lt arba atvykti adresu Vytauto g. 84, 309 kab. 

Šiaulių profesinio rengimo centras konsultuoja el. p. karjeroscentras@sprc.lt, tel. 8656 69020 arba atvykti adresu Gardino g. 4, Šiauliai.