Austrijos diplomato žmona Šilutėje rūpinosi beglobiais gyvūnais

kaciu akcija_operuoja„Rūpintis gyvūnų gerove ir sumažinti beglobių gyvūnų skaičių gatvėse galima ne juos žudant, bet sterilizuojant“, – įsitikinusi Gudrun Maria Koller, vokiečių gyvūnų apsaugos organizacijos „Tasso“ atstovė, Austrijos generalinio konsulo Miunchene žmona.

Dvi dienas ji su komanda mūsų mieste pirmą kartą vykdė nemokamą laukinių gyvūnų sterilizacijos – kastracijos akciją.
Trečiadienio rytą Gluosnių gatvėje esančioje veterinarijos gydykloje laukė per 10 kačių, 1 šuo. Iš viso sterilizuoti ar kastruoti daugiau kaip 40 gyvūnų

 

Pagauna, sterilizuoja ir paleidžia

Į Šilutę G.Koller atvyko su jai talkinusiais gyvūnų globos organizacijos „Lesė“, Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto ir Vilniaus kolegijos veterinarijos klinikos atstovais. Vykdyti akciją Šilutėje padėjo VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ savanorės Loreta, Ugnė ir Anastasija. Jos registravo žmones, padėjo sugaudyti laukines kates ar atvežti jas iš močiučių, kurios pačios to negali padaryti.kaciu akcija_Loreta_registruoja

„Mes juos kastruojame ir paleidžiame“, – „Šilutės naujienoms“ pasakojo G.Koller, kuri yra atsakinga už organizacijos „TASSO“ užsienio gyvūnų gerovės programą.

Nuo 2009 iki 2013 metų G.Koller vyras dr.Helmut Koller buvo Austrijos ambasadorius Lietuvoje. Tuomet diplomato žmona pradėjo rūpintis gyvūnų gerove – surengė konferenciją, organizavo beglobių gyvūnų sterilizacijos akcijas.

Šiuo metu moters vyras yra Austrijos generalinis konsulas Miunchene, tačiau Gudrun neapleido savo veiklos Lietuvoje, vis čia atvažiuoja ir rūpinasi gyvūnų gerove.

Beglobių gyvūnų sterilizacija pagal „Trap – Neuter – Release“ sistemą (liet. k. „Pagauk – sterilizuok – paleisk“ arba PSP) yra vienintelė galimybė ilgam laikui humaniškai sumažinti beglobių gyvūnų skaičių. Nuolat vykdant sterilizacijos akcijas per 5-6 metus šioms procedūroms neišleidžiama daugiau nei jų žudymui, o beglobių gyvūnų nuosekliai mažėja.

kaciu akcija_savanoresG.Koller pateikia Palangos pavyzdį: prieš turizmo sezono pradžią čia benamiai gyvūnai gaudomi ir žudomi, tačiau po kurio laiko atsiranda dar daugiau benamių gyvūnų. Taigi akivaizdu, kad žudymas neišsprendžia problemos.

Benamės katės sterilizuojamos ir vėl paleidžiamos į gatvę. Joms įkerpamos ausys, kad vykdant akciją kitą kartą jos būtų atpažintos.

Sterilizuotiems benamiams šunims ieškomi nauji namai. Kol atsiras šeimininkai, jais rūpinasi gyvūnų prieglaudų savanoriai. G.Koller pabrėžia, kad kastruotas gyvūnas lengvai suranda naują savininką.

Vykdant šias akcijas, gyvūnai ne tik sterilizuojami, bet ir paskiepijami, gauna vaistų nuo kirmėlių. Katėms patikrinamos akys, nes šie gyvūnai dažnai turi problemų dėl akių.

Nekonkuruoja su kitomis organizacijomis

„Reikia bausti žmones, kurie išmeta savo gyvūnus į gatvę. Šeimininkas turi prisiimti atsakomybę“, – sako G.Koller. Dėl to kitose šalyse gyvūnai ženklinami mikroschemomis, tačiau Lietuvoje kol kas tai nėra privaloma.

Šilutėje įvykusi sterilizacijos – kastracijos akcija buvo skirta ne tik benamiams, bet ir augintiniams, kurių šeimininkai neišgali susimokėti už tokią procedūrą.kaciu akcija

„Vargingai gyvenantys žmonės gali išmesti gyvūną, jei pritrūks pinigų. Todėl į akciją priėmėme tokių žmonių augintinius. Neoperavome gyvūnų tų žmonių, kurie gali susimokėti už šią procedūrą“, – pasakojo moteris.

Būtent dėl šios priežasties – darbo be atlygio – „Tasso“ organizacija nekonkuruoja su veterinarais. Anot Gudrun, tai svarbu žinoti kiekvienam: „Vykdydami gyvūnų sterilizacijos akcijas, mes negauname pinigų už tai. Tai nėra verslas, mums rūpi tik vargšai gyvūnai“, – pabrėžė moteris.

G.Koller sako pastebinti, kad dažnai gyvūnus globojančios organizacijos kovoja tarpusavyje, o tai kenkia gyvūnams. Ji sakė žinanti, kad ir Šilutėje tarp gyvūnų globos organizacijų vyksta kažkoks konfliktas.

„Mano misija – padėti gyvūnams, todėl dirbu su visais. Šilutėje mes kaciu akcija_Gintaras_su_Svailabendraujame su  VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ savanore Loreta, Vilniuje dirbame su „Lese“, – sakė viešnia.

Gyvūnai turi jausmus

Pasak Gudrun, svarbu žmones mokyti, kaip elgtis su gyvūnais. Apie tai reikia kalbėti vaikams nuo mažų dienų: negalima išmesti gyvūno, gyvūnas yra atsakomybė, gyvūnas turi jausmus. Žinodami tai, žmonės papasakos kitiems, o tie – dar kitiems. Tai pati didžiausia reklama prieš žudymą.

Ji prisimena, kad kartą Vilniuje atėjo vyras su didžiuliu bulvių maišu, kuriame miauksėjo kačiukai. Anot G.Koller, tai yra sėkmė, nes anksčiau šis žmogus tikriausiai kačiukus būtų užmušęs.

Paprastai gyvūnų sterilizacijos akcijos vykdavo Vilniuje, tačiau šiemet Gudrun su savo komanda panoro nuvykti ir į kitus Lietuvos miestus. Šilutę pasirinko todėl, kad čia daug gyvūnų nepriežiūros, smurto ir žudymo atvejų. Organizacijos „TASSO“ komanda jau buvo Vievyje, po Šilutės vyks į Zarasus.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.