Autizmas: kaip atpažinti ir kaip reaguoti?

autizmas vaiko raidos centrasAutizmas – tai įvairiapusis raidos sutrikimas, turintis begalę atmainų. Pasak medikų, skiriami 3 autizmo sunkumo laipsniai, bet dar yra daug jo tarpinių formų – nuo labai lengvo iki labai sunkaus. Autistai gali būti labai gabūs vienose srityse ir visai negabūs kitose.

Kiek autistų iš viso gyvena mūsų rajone, pasakyti negali niekas, nes niekas neveda tokios statistikos. Teigiama, jog šį sutrikimą gali turėti net daugelis iš mūsų, nes daugelio elgesyje kartais pastebima specifinių autizmo bruožų. Tačiau gyventi visavertį gyvenimą trukdo tik sunkios sutrikimo formos, o su lengvomis formomis žmonės ilgainiui kuo puikiausiai „sutaria“.

Tačiau vos pastebėję kai kuriuos kūdikio elgesio ypatumus, tėvai turėtų kreiptis į medikus ir prašyti siuntimo į Šilutės ligoninės Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnybą. Jei reikės, šios tarnybos medikai duos nukreipimą tyrimams Vilniuje esančiame specializuotame centre, vėliau galimas ir reabilitacinis gydymas.  

Nereikia nustatyti diagnozės patiems

Šilutės ligoninės Vaikų raidos sutrikimų Ankstyvosios reabilitacijos tarnyboje (ART) nuolat pilna mažylių – nuo kūdikių iki ikimokyklinukų. Skyriaus vedėja gydytoja Eglė Petrošienė pabrėžia, jog tai – sveiki vaikai. Čia jie atsiunčiami, kai Šeimos gydytojas įtaria kokį vystymosi sutrikimą, kurio atsikratyti padeda čia dirbančių medikių žinios.

Kai kurie iš čia atsiunčiamų vaikų yra tie, kam medikai įtaria autizmą, – jie patenka klinikinės psichologės Jolitos Baliutavičiutės globon. Tad jos ir prašome paaiškinti, kokius vaiko elgesio požymius pastebėję tėvai jau turėtų prašyti čia dirbančių medikų konsultacijos.

Nors iki 1 metukų kūdikio elgesyje sunku pastebėti neįprastus dalykus, bet jei jis per daug verkia, nemėgsta prisilietimo, pastebimas drebulys ir neįprasta laikysena, jau reikėtų atkreipti dėmesį. Vėliau mažylis gali vengti akių kontakto, nebendrauti, nereikšti emocijų, be regimos priežasties supykti – tai vis tie bruožai, į kuriuos J.Baliutavičiutė irgi siūlo atkreipti dėmesį.

Žengdamas į antruosius gyvenimo metus vaikas gali užsisklęsti savyje, nepradėti laiku kalbėti, jo žaidimai tampa pasikartojantys ir nuspėjami, atsiranda pykčio priepuoliai, pasikartojantys judesiai, verksmas be priežasties.
4-5 gyvenimo metais gali būti pastebimi kitokie požymiai: ne visi vaikai prisitaiko prie vaikų darželio taisyklių, kai kurių socialinis bendravimas vis dar išlieka silpnas.

Tačiau net pastebint kai kuriuos iš šių bruožų nereikia iš anksto patiems nustatyti diagnozę, mat gali paaiškėti, kad net ir visus šiuos bruožus turintis vaikas nebūtinai yra autistas.

Jei reikia, siunčia į Vilnių

Pasak E.Petrošienės, pagalbos autistams tikslas yra vaiko įgūdžių ir gebėjimų nustatymas, individualių ugdymo programų sudarymas, nuoseklus veiksmų eigos planavimas, paskatinimo būdų numatymas, sąlygų pabūti vienam sudarymas ir pan. Medikai moko vaiką visų pagal amžių jam reikalingų motorinių įgūdžių.

Jei su vaiku pabendravusios gydytoja E.Petrošienė ir psichologė J.Baliutavičiutė įtars autizmo sutrikimą, jos parašys siuntimą į Vilniuje esantį Vaikų ligoninės Vaiko raidos centrą.
Iš Šilutės paprastai per metus į šį centrą nukreipiami 3-5 vaikai.

Pasak E.Petrošienės, šilutiškiai tėvai, kurių kūdikiui įtariamas toks sutrikimas, džiaugiasi, kad gauna galimybę pakliūti pas tretinio lygio medikus ir į sostinę važiuoja neatsikalbinėdami. Vaiko raidos centre mažyliai tiriami 2-4 savaites, jei reikia, vėliau medikai skiria ir sanatorinį gydymą šalies kurortuose.

Svarbūs partneriai – tėvai

Vilniaus vaiko raidos centro specialistai šiems vaikams gali suteikti daug nemokamų ambulatorinių vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos užsiėmimų.

Centro vadovė dr. Jovita Petrulytė teigia, kad Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos skyriuje gydomų vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų, skaičius nuo 2004 m. išaugo nuo 50 iki 190 pacientų per metus.

Vaikui gydantis šio centro stacionare, atliekamas kompleksinis raidos vertinimas ir psichodiagnostika, tikslinama diagnozė, skiriamas individualus mokymas, sprendžiamos gretutinės valgymo, miego, elgesio, emocinės problemos.

Nuo 2010 m. dėl išaugusio poreikio pradėtos teikti specializuotos vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos dienos stacionaro paslaugos vaikams. Pernai šiame stacionare pagalbą gavo 127 vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimų.
Dienos stacionaro paslaugomis dažniausiai pasinaudoja Vilniaus rajono gyventojai, kitų šalies miestų vaikams šios paslaugos yra sunkiau prieinamos.

Dienos stacionare vaikai iš Vilniaus ir artimesnių rajonų su tėvais praleidžia dvi valandas, per kurias su vaiku dirba specialusis pedagogas ir ergoterapeutas. Užsiėmimai skirti  vaiko socialinei adaptacijai, savarankiškumui gerinti, siekiama jį parengti mokymuisi įprastoje ugdymo įstaigoje.

Visuose terapiniuose užsiėmimuose dalyvauja tėvai ar globėjai, jie mokomi lavinti vaiko kalbos ir bendravimo įgūdžius, spręsti jo elgesio problemas namuose. „Tai svarbu daryti ne tik užsiėmimuose, bet ir kasdieniame įprastame šeimos gyvenime, todėl tėvai yra labai svarbūs specialistų partneriai ir nuo to, kaip jiems sekasi įgyvendinti specialistų rekomendacijas namuose, daug priklauso gydymo sėkmė“, – teigia Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja gydytoja Laima Mikulėnaitė.

Konsultuojami ir paaugliai

Vaiko raidos specialistai, padedami įmonės „App Camp“ programavimo specialistų, sukūrė autizmo sutrikimą turintiems vaikams Alternatyviosios komunikacijos programą AK.LT.

Pasak L.Mikulėnaitės, ši programa aktuali autizmą, cerebrinį paralyžių ar protinį atsilikimą turintiems vaikams, kurie negali savo minčių, norų išreikšti įprasta kalba. Alternatyviosios komunikacijos programa jiems atveria galimybes bendrauti su aplinka.

Programa apima 2000 žodžių žodyną su paveikslėliais ir įgarsinimu, ir dar 1000 žodžių su paveikslėliais ir įgarsinimu, kurie gali būti sukurti individualiai pagal vaiko aplinkos poreikius.

Kaip teigia dr. J.Petrulytė, taip dirbama su vaikais iki 3-4 metų, vėliau jie, įgiję pakankamai socialinių, savitvarkos įgūdžių integruojami į ugdymo įstaigas ir turėtų gauti pagalbą ten.

Vyresni vaikai Vaiko raidos centre gali gauti raidos specialistų komandos konsultacijas, vaikų ir paauglių psichiatrai konsultuoja dėl elgesio ir emocinių problemų, o esant reikalui skiriamas ištyrimas ir gydymas Vaikų psichiatrijos dienos stacionare.