Autobusai ir vėluoja, ir visai nevažiuoja

silutes autobusasPastaruoju metu vis daugėja skundų dėl prasto susisiekimo rajone autobusais: kaimų gyventojai tikina, kad Šilutės autobusų parko autobusai retai važiuoja, kartais visai neatvažiuoja, o jei ir važiuoja, dažnai vėluoja.

Blogiausia, kad taip yra vietovėse, kur neužsuka mokinius vežantys geltonieji autobusiukai, todėl žiemą pėdinti pėsčiomis namo po kelis kilometrus tenka net pirmokėliams.

Taip nebe pirmi metai vargsta ir Sausgalviuose gyvenantys mokiniai.

Galvos skausmas – vaiko kelionės į mokyklą

Antrokėlį auginančios Rasos skambutis dvelkia neviltim. Moteris pasakoja, jog didžiausiu šeimos galvos skausmu jau seniai tapo Pamario pagrindinę mokyklą lankančio antrokėlio sūnaus kelionės namo.

Autobusas, kuris į Sausgalvių pusę važiuojančius mokinukus Šilutėje turėtų paimti 13.45 val., anot jos, dažniausiai atvažiuoja pusvalandį vėluodamas arba nepasirodo visai. Tada lieka viena išeitis – laukti 15 val. važiuojančio autobuso arba eiti pėsčiomis.
Vaikai, kurie gyvena už poros kilometrų esančiuose Pagryniuose, renkasi pastarąjį variantą, bet į kone už 10-ies kilometrų nutolusius Sausgalvius, žinia, pradinukai neparkeliaus.

Šiemet Rasa savo atžalai jau nupirko mobilųjį telefoną, kad vaikas galėtų paskambinti tėvams, kai nebeturės kaip grįžti namo. Mat pernai, anot jos, kaip tik tokį pasiūlymą jos pirmokui sūnui ir keliems kitiems jo bendraamžiams davė vienas Šilutės autobusų parko vairuotojas. Pasak Rasos, paleido jis vaikus Užliekniuose, iki namų likus dar gal 4 kilometrams, ir pasakė: eikite iki sankryžos, o tada paskambinkit tėvams, kad jie atvažiuotų parsivežti… Tai buvo viduržiemį, ir vaikai pėsčiomis parkeliavo namo.

Kitą kartą vaikai buvo pavėžėti porą kilometrų toliau, o tada vairuotojas tarė: „Ant kelio potvynis, toliau eikit pėsčiomis“. Ir išleido pradinukus, nors ant kelio, pasak Rasos, tądien nebuvo nė lašo vandens.
„Nemanau, kad pirmokams būtina duoti telefoną, bet mes kitos išeities jau nebeturėjome“, – sako moteris.

Ji ir vyras sako jau ne kartą skambinę Šilutės autobusų parko vadovams, net važiavę kalbėtis, bet geriau nuo to nėra. „Direktorius pasako tik tiek, kad seni autobusai dažnai genda, o su tuo maršrutu važiuojančiu vairuotoju jis pasikalbėsiąs. Dar duoda pažadą tas problemas spręsti, o tada ratas vėl užsisuka iš pradžių“, – sako Rasa.

Ir tai toli gražu ne vienintelis pastaruoju metu gautas skundas dėl vėluojančių ar visai neatvykstančių Šilutės autobusų, redakcijai apie tai guodžiamasi vis dažniau.

Yra daug priežasčių

Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus neneigia, kad problemų yra. Dauguma įmonės autobusų tokie seni, kad remontuoti juos tenka kone kas savaitę. Būna, kad ir nesuspėjama suremontuoti laiku.
Vairuotojai irgi yra žmonės: jie ir suserga, ir traumų nutinka, tad ir į darbą kartais neatvyksta.

Yra ir daugiau objektyvių priežasčių, viena jų – prieš mėnesį pasikeitusi valiuta. Dėl to vairuotojai kiekvienoje stotelėje buvo priversti užtrukti gerokai ilgiau. Juk litais atsiskaitantiems keleiviams grąžą reikėjo atiduoti jau eurais ir neapsirikti skaičiuojant.
O perėję prie euro, dar visi skaičiuojame toli gražu ne taip spėriai, kai buvo su litais.

Autobusai vėluoja ir tada, kaip keliai yra slidūs, nes A.Stonkus savo vairuotojams yra pasakęs: verčiau truputį vėluoti, nei padaryti avariją ir sužaloti vaikus. Beje, pagal galiojančią tvarką, esant slidžiam keliui autobuso maršrutą galima ir visai nutraukti.

Autobusai negali važiuoti apsemtais keliais, gadinami jie ir tada, kai suka ypač duobėtais kaimų keliais, koks, anot A.Stonkaus, yra ir Sausgalvių kelias. Tokiais keliais ir riedama lėčiau. Bet, pasak direktoriaus, neretai autobusai važiuoja ir per vandenį, kol jo yra nedaug. „Į Rusnę mūsų autobusai važiuoja, kai gylis yra net 30 cm“, – sakė A.Stonkus.

Bet būta atvejų, kai ryte važiavę vairuotojai buvo priversti plaukti apsemtu keliu, o pavakary vanduo jau buvo nuslūgęs. To nežinodamas vairuotojas vaikus paleido toje vietoje, kur dar galėjo apsisukti, nes tolėliau Sausgalvių kelyje to jis nebepadarytų.
A.Stonkus prašo keleivių paskambinti jam iš karto, kai tik kyla panašių situacijų ir pažadėjo aiškintis kiekvieną iš jų.