Automobilių susidūrimai su gyvūnais: kaip jų išvengti?

Automobilių susidūrimai su laukiniais gyvūnais tampa vis dažnesni – tai lėmė gyvenviečių plėtimasis į jų teritorijas ir pastarųjų metų karantinas.

Dėl sumažėjusio eismo keliuose mažiau triukšminga, tad gyvūnai drąsiau prie jų artinasi. Tokie susidūrimai itin pavojingi ir gali padaryti daug žalos tiek žmonių sveikatai, tiek ir turtui.

Susidūrimų su gyvūnais daugėja

Susidūrimų su gyvūnais keliuose daugėja, o ypač dažnai jų pasitaiko gyvūnų migracijos metu – pavasarį ir rudenį. Vis dėlto budriems reikėtų išlikti visus metus, nes dėl žmonių daromos įtakos gamtai keičiasi laukinių gyvūnų elgesys, o skaudžių avarijų susidūrus su žvėrimis pasitaiko ir vasarą.
„Dažniausiai automobiliai susiduria su stambiais kanopiniais gyvūnais – briedžiais, stirnomis, elniais. Tokių avarijų pasekmės būna skaudžios – sužeidžiami žmonės, automobiliai apgadinami smarkiai, pasitaiko, kad nepataisomai. Kai susiduriama su smulkesniais gyvūnais – kiškiais, lapėmis, apgadinama kuri nors viena automobilio dalis,“ – teigia Mindaugas Balinskas, bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Žalų departamento vadovas.

Praėjusiais metais bendrovėje buvo registruotas 351 eismo įvykis, kai automobilis susidūrė su laukiniu gyvūnu. Dažniausiai tokie įvykiai pasitaiko miškingose užmiesčio vietovėse, tačiau vis dažniau laukiniai gyvūnai pasirodo ir miestų teritorijose.

Kaip išvengti susidūrimų

Miškingose vietovėse, ypač pažymėtose kelio ženklu „Laukiniai žvėrys“, rekomenduojama sumažinti greitį ir būti atidesniems. Laukiniai gyvūnai aktyvesni tamsiuoju metu, ypač prieš aušrą ir temstant, todėl patariama tokiu paros laiku atkreipti dėmesį į pakeles miškingose vietovėse, sumažinti greitį, stebėti kelio ženklus.

Pastebėjus laukinį gyvūną prie kelio, rekomenduojama sumažinti greitį arba sustoti. Gyvūnai dažnai migruoja ne po vieną, todėl kelią kirtus vienam gyvūnui rekomenduojama sustoti ir palaukti. Gyvūno negalima gąsdinti garso signalu, nes išsigandęs jis gali bėgti tiesiai į kelią arba net šokti ant transporto priemonės.

Jei gyvūnas išbėgo į kelią, rekomenduojama nebijoti greitai stabdyti stipriai spaudžiant stabdžio pedalą, tačiau reikėtų vengti slydimo. Kai sustoti vėlu, gyvūną reikėtų stengtis apvažiuoti iš užpakalio, tuomet jis nesusidurs su automobiliu.

Jei išvengti susidūrimo su laukiniu gyvūnu nepavyko, M. Balinskas primena, kad apie įvykį reikia pranešti pagalbos telefonu 112, kviesti policijos pareigūnus. Jie užfiksuos įvykį, kad KASKO draudimo žalos atveju nebūtų taikomi numatyti sutarties limitai.

Vidutinė draudimo išmoka susidūrimo su gyvūnu atveju siekia 1882 eurus ir gali padėti prikelti automobilį antram gyvenimui.