Autorių teisių gynėjai smaugia Šilutės kultūros ir pramogų centrą

latga meno mokyklaŠilutėje nebeliks nemokamų renginių?

Nemokamų renginių Šilutės Kultūros ir pamogų centre (KPC) nuo kitų metų gali nebelikti. Pasirodo, geranoriškai rajono kolektyvus po savo stogu glaudęs centras už kiekvieną, net ir nemokamą renginį pagal įstatymą turi sumokėti Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūrai – LATGA-A. To kultūros centras nebenori daryti, mat jų biudžetas ir taip skurdus.

Autorių teisių gynėjų agentūrą renginių organizatoriai jau seniai tarpusavyje pakrikštiję įteisintu reketininku, mat mokėti tenka ir už nekomercinius, labdaringus renginius, paini ir kartais nelogiška apmokestinimo tvarka.

Už kitų organizatorių renginius KPC nebemokės

„Mes nepajėgūs susimokėti LATGA-A už visus renginius, organizuojamus po mūsų stogu. Tuomet būsime priversti stabdyti veiklą. Šilutė nėra toks didelis miestas, kaip, pavyzdžiui Klaipėda, kur apyvarta visai kita, tad tikėtis didesnio pelno kitąmet – naivu“, – kalbėjo Šilutės kultūros ir pramogų centro vadybininkė, l.e. direktorės pareigas Rimantė Vitkauskaitė.

LATGA-A yra Lietuvos autorių įkurta nevalstybinė organizacija, kurios tikslas – kolektyviai administruoti autorių teises, rinkti ir paskirstyti autorinį atlyginimą už kūrinių panaudojimą, koordinuoti asociacijos narių veiklą, užtikrinti kuo platesnį Lietuvos ir užsienio autorių kūrinių panaudojimą, užkirsti kelią autorių teisių pažeidimams.

Šilutės KPC su LATGA-A yra pasirašęs licencinę sutartį dėl teisių viešai atlikti muzikos bei dramos kūrinius. Tokias sutartis privalo pasirašyti visi renginių organizatoriai, kurių renginiuose naudojama ne vien jų pačių kūryba. Kas mėnesį agentūrai privalu pateikti ataskaitą apie įvykusius renginius, juose skambėjusius kūrinius ir sumokėti autorinius mokesčius. Pagal ataskaitas LATGA-A išskirsto surinktą autorinį atlyginimą autoriams.

Šilutės KPC patalpos dažniausiai suteikiamos ar išnuomojamos kitų organizatorių renginiams. Tačiau norint išvengti biurokratinių formalumų ir rajono kolektyvų nepasitenkinimo, buvo įprasta pažymėti, kad organizatorius – Šilutės KPC. Šiemet Šilutė – Lietuvos kultūros sostinė – didžiavosi renginių gausa. Dabar už visus juos savo duoklę atsirėš LATGA-A.

R.Vitkauskaitė informavo, jog nuo 2011 m. sausio 1 d. iki balandžio 1 d. už tris renginius – valstybines šventes – Kultūros ir pramogų centras Agentūrai sumokėjo 157 Lt. Nuo balandžio iki metų pabaigos iš 22 ataskaitoje surašytų renginių tik 7 organizuoti paties Šilutės KPC, likusiems centras tik suteikė patalpas, tačiau dabar už juos gaus sumokėti.

Centrui gali tekti už šių metų renginius autorių gynėjų agentūrai atseikėti kelis tūkstančius litų.

Pasak R.Vitkauskaitės, nuo šiol atlikėjams ir kolektyvams bus paaiškinta apie privalomus mokesčius. Renginio organizatoriai galės patys nuspręsti, ar mokėti Agentūrai iš savo sąskaitos, ar apmokestinti renginį, pardavinėjant bilietus.

O galbūt Savivaldybė numatys rajono biudžete atskirą eilutę autoriniams mokesčiams ir taip padės išgyventi nekomercinius renginius organizuojantiems visiems rajono kultūros centrams, saviveiklos kolektyvams?

Už nemokamą renginį reikalauja 100 Lt

LATGA-A agentūros Muzikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Arvydas Adamonis „Šilutės naujienoms“ pabrėžė, jog prieš įstatymą visi yra lygūs – kiekvienas naudotojas privalo gauti leidimą naudoti kūrinį, nepriklausomai nuo to, ar autorius atstovaujamas Agentūros, ar ne.

„Kai su autoriais, už jų kūrinių naudojimą renginiuose atsiskaitoma per LATGA-A, Schema labai paprasta: renginio organizatorius su atlikėju atsiskaito tiesiogiai, o su autoriais atsiskaito per mus. Tokia atsiskaitymo forma yra labai patogi ir renginio organizatoriams (gaila, kad dar ne visi tai nori suprasti), nes jiems užtenka vienos licencijos, jeigu to nebūtų, organizatorius privalėtų sudarinėti tiesiogines sutartis su visais kiekvieno kūrinio autoriais atskirai.

Koncerte atliekamų kūrinių autorių būna ne vienas ir ne du. Labai reti atvejai, kai vienas atlikėjas stovi ir vien tik savo autorinius kūrinius atlieka. Paprastai visada koncerte atsiranda koks nors kito autoriaus tekstas, muzika. Galų gale, patys autoriai nėra visiškai savarankiški – dalis teisių perduota leidėjams, už ką jiems irgi priklauso honoraro dalis“, – priežastis, pagrindžiančias mokesčių rinkimą, vardijo A.Adamonis.

Pasak Agentūros atstovo, jokio skirtumo nėra, ar renginys mokamas, ar nemokamas. Leidimas naudoti kūrinius turi būti gautas visada, tiesiog autorinis atlyginimas kitaip skaičiuojamas.

Pagal sutartyje esantį kainyną, už koncertus ir pramoginius renginius, už kuriuos neimamas įėjimo mokestis, reikia mokėti 100 Lt. Nuo šios sumos skaičiuojamos dvigubos nuolaidos – pagal salės dydį ir miesto/miestelio gyventojų skaičių.

Šilutės kultūros ir pramogų centro salė talpina tik 500 žiūrovų, tad Šilutės KPC renginiams taikoma 15 proc. nuolaida. Pagal gyventojų skaičių Šilutė gauna dar 20 proc. nuolaidą. Taigi už kiekvieną nemokamą renginį Agentūrai tenka sumokėti 65 litus.
Tarptautiniai, nacionaliniai, regioniniai koncertai ir pramoginiai renginiai, miestų ir rajonų šventės be įėjimo mokesčio apmokestinamos pagal tikėtiną žiūrovų skaičių koncertuose ir renginiuose, vykstančiuose lauko aikštėse, arba sėdimų vietų skaičių uždarose patalpose.  Už tokius renginius mokamas autorinis atlyginimas be nuolaidos.

Panašu, jog Šilutės kultūros ir pramogų centrui už Šilutės 500-mečio jubiliejines iškilmes teks susimokėti 1000 litų, mat skelbiama, jog visuose renginiuose apsilankė apie 5000 žmonių.

Beje, tikėtiną žiūrovų skaičių reikia numatyti iš anksto, dar prieš organizuojant renginį.

Sąrašo ieškojimas artimas vagystei

Autorinio atlyginimo dydis gali būti mažinamas pusiau, jei daugiau kaip pusę koncerto ir/ar pramoginio renginio programos sudaro LATGA-A repertuaro kūriniai.  Tai taikoma ir rimtosios, aranžuotų/harmonizuotų liaudies muzikos kūrinių koncertams.

Paklaustas, kur tokį kūrinių sąrašą renginių organizatoriai galėtų rasti, A.Adamonis aiškino, jog užbaigto LATGA-A kūrinių repertuaro niekada nebuvo ir nebus, todėl, kad jis nėra baigtinis ir pildomas kasdien. Agentūros interneto svetainėje skelbiami tik jos ginami lietuvių autoriai ir užsienio šalių bendrijų sąrašai, su kuriais sudarytos sutartys. Agentūra atstovauja daugiau kaip 4 tūkstančiams Lietuvos ir apie 2 milijonams užsienio autorių interesams.

„Aš įsivaizduoju, kad šito sąrašo ieškojimas yra galimybė kaip vagims ieškoti, ką pavogti ir nesėsti į kalėjimą“, – atsakymą vaizdingu komentaru papildė A.Adamonis.

Mokėti privaloma visiems

Ar, pavyzdžiui, nemokamą koncertą visuomenei rengianti Šilutės meno mokykla, kuri neturi nuosavų patalpų ir koncertus rengia Kultūros ir pramogų centre, turėtų  susimokėti LATGA-A už tai, kad atlieka kitų autorių, o ne savo kūrinius? 

A.Adamonį šis klausimas papiktino: „Nėra jokio skirtumo kieno kūrybos kūrinius atlikėjas atlieka – savo ar ne savo! Kodėl jūs visą laiką norite iš autoriaus atimti teisę gauti honorarą, jeigu jis pats užlipo ant scenos savo kūrinių atlikti? Už ką jūs jį baudžiat? Jei jūs pasikviesit į namus stalių, kuris dirba su medžiu, o jis jums išklijuos sienas plytelėmis, ar jūs jam nemokėsite už darbą, nes jis yra stalius?“.

Autorių teisių gynėjas patvirtino, jog už viską atsako renginio organizatorius, kūrinių naudotojo teisinė forma reikšmės neturi, tad jei Meno mokykla organizuoja savo mokinių koncertą, ji atsako už viską, kas susiję su renginiu, pvz. už draudžiamose vietose iškabintas afišas, o taip pat turi pareigą atsiskaityti su autoriais per LATGA-A, jei atliekami autorių teisės saugomi kūriniai.

Jei Kultūros ir pramogų centras po savo stogu prisiimtų, pavyzdžiui, kokios nors mokyklos spektaklį, už kurį įėjimo mokestis neimamas, už jį Agentūrai nubyra 10 Lt.

Bandant pasitikslinti, ar tikrai šį sutarties punktą supratome teisingai, A.Adamonis ėmė aiškinti apie sutartyje ir taip taikomas dideles nuolaidas. Pasak jo, „už mažiukus renginiukus yra praktiškai simbolinis atsiskaitymas“.

Su LATGA-A konfliktuoja ir renginių organizatoriai, ir autoriai

Nepasitenkinimų dėl LATGA-A veiklos nuolat iškyla ne tik renginių organizatoriams, bet ir autoriams visoje šalyje. Aštrus konfliktas buvo įsiplieskęs tarp LATGA-A ir Palangos kultūros centro. Agentūra centrą padavė į teismą ir siekė prisiteisti apie 100 tūkst. litų. Tiek esą per dvejus metus už surengtas kurorto šventes nesumokėjo jų organizatoriai. Suma apskaičiuota pagal galimą klausytojų skaičių.

Apie nedraugiškus santykius su LATGA-A ne vienai žiniasklaidos priemonei yra pasakojusi ir Klaipėdos Pilies džiazo festivalio organizatorė Inga Grubliauskienė. Ji neslėpė, jog paprašiusi mažesnių mokesčių išgirsdavo repliką, kad geriau nesipykti, nes asociacija priskaičiuos visus senamiesčio gyventojus, kurie savo butuose girdi festivalio muziką, todėl mokesčiai dar labiau išaugs.

Šią vasarą įtarimus neskaidria LATGA-A veikla viešai išsakė būrys garsių autorių. Kreipimąsį į prokuratūrą dėl autoriams nesumokėtų pinigų pasirašė Andrius Mamontovas, Marijonas Mikutavičius, Gabrielius Liaudanskas (Svaras), Igoris Kofas, Raigardas Tautkus, grupių „Happyendless“, „Biplan“, „Rebelheart“ autoriai ir kiti.

LATGA-A vadovai savo ruožtu visus kaltinimus neigė ir kaltino kritikus, esą pinigų agentūrai nesumoka jie patys.