Baigėsi projektas – naujadaras, palietęs 1770 rajono gyventojų

Psichologinė pagalba, šeimos įgūdžių ugdymas, pozityvios tėvystės mokymai, vaikų priežiūros ir mediacijos paslaugos, kursai nėščiosioms - visas šias paslaugas visiems Šilutės rajono gyventojams nuo 2017 metų nemokamai teikė Žemaičių Naumiestyje duris atvėrę Bendruomeniniai šeimos namai. Tai buvo tikras naujadaras – pirmieji tokie namai rajone, kuriuose buvo laukiami ir maži, ir dideli – visi, kurie ieško patarimo ar pagalbos.

Šiemet vasario 28-ąją Europos Sąjungos fondų finansuotas ir 5 metus vykdytas projektas baigtas.

Įžvelgė naudą daugybei žmonių

 

2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonės Nr. 08.4.1-ESFA-V-416 „Kompleksinės paslaugos šeimai“ projektas „Paslaugų šeimai plėtojimas Šilutės rajone“ užbaigtas.

Jo rezultatai tokie, kad per tą laiką, nors buvo planuota, kad paslaugomis pasinaudos 800 žmonių, tačiau jomis pasinaudojo daugiau nei 1770.

A. Barauskienė

Projektas apie kurį kalbame, 2017 metais pradėtas vykdyti visoje Lietuvoje, kartu prie jo prisijungė ir Šilutės rajono savivaldybė. Šio reikalo iniciatorė ir koordinatorė buvo Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audronė Barauskienė. Ji iškart suprato, kad tokių namų veikla, finansuojama ES struktūrinių fondų lėšomis, padėtų išspręsti daugybę socialinių problemų, kylančių šeimose. Ir ne tik patiriančių socialinę riziką – orientuotasi į visas šeimas, auginančias vaikus.

Galvojo apie seniūnijų gyventojus

Gavus ES Socialinio fondo agentūros pasiūlymą teikti paraišką, dar reikėjo gauti ne tik rajono politikų pritarimą, bet ir rasti dirbti norinčius partnerius. Buvo atrinkta asociacija „Žemaičių Naumiesčio bendruomenė“.

Šių namų veiklos koordinatorė, ilgametė Žemaičių Naumiesčio seniūnijos socialinio darbo organizatorė Alma Pupšienė tuomet neslėpė su baime apsisprendusi imtis ne tik jai, bet apskritai Lietuvoje dar naujos veiklos. Nulėmė tai, kad suprato, kaip tokių paslaugų reikia žmonėms.

Patalpas pavyko išsinuomoti iš Žemaičių Naumiesčio evangelikų liuteronų bažnyčios, socialinės darbuotojos darbo ėmėsi Irena Vismantienė.

Bendruomeninių šeimos namų vieta Žemaičių Naumiestyje pasirinkta neatsitiktinai. Galvota apie tai, kad Šilutės mieste yra daug įstaigų, teikiančių įvairias konsultacijas, tačiau jos dažnai sunkiai pasiekiamos atokesnėse seniūnijose gyvenantiems žmonėms. Todėl norėta, kad atvykti pas specialistus būtų patogu ir Katyčių, Gardamo, Švėkšnos ar Vainuto gyventojams.

Teikė įvairias paslaugas

Ir tai pasiteisino, mat individualiomis ir grupinėmis psichologų terapijomis naudojosi viso rajono gyventojai. Tokių konsultacijų naudą pajuto šeimos, išgyvenančios vienokią ar kitokią krizę, žmonės, patyrę įvairias traumuojančias emocines situacijas.

Psichologai čia teikė pagalbą asmenimis ir jų šeimos nariams, vartojantiems alkoholį ar turintiems kitų priklausomybių, praradusiems pasitikėjimą savimi dėl socialinės atskirties, pagalbą globėjams ir jų globotiniams, paaugliams. Čia vyko ir pozityvios tėvystės mokymai, kuriuose tėvai galėjo tobulinti vaikų auklėjimo įgūdžius, įgijo žinių apie efektyvius ugdymo būdus, jausmų valdymą, mokėsi spręsti auklėjimo sunkumus.

Bendruomeninių šeimos namų lankytojai dalyvavo šeimų stiprinimo užsiėmimuose, kuriuose vyko kultūrinės, pažintinės, sveikos gyvensenos ir sportinės veiklos, kur jie galėjo bendrauti nekasdienėje aplinkoje, užsiimti mėgstama veikla ir taip stiprinti tarpusavio santykius.

Vyko čia ir nėščiųjų kursai, vėliau įsteigtas ir vaikų kampelis, kur tėvai savo mažylius galėjo kelioms valandoms palikti socialinio darbuojo padėjėjo priežiūrai. O pasibaigus projektui dabar šiame kambaryje teikiama vaikų dienos priežiūros paslauga, nes čia liko nemažai sukauptų priemonių.

Buvo planuota teikti ir mediacijos paslaugas – neteisminį civilinių ginčų taikinamąjį tarpininkavimą, kuriuo siekiama taikaus konfliktų sprendimo. Tačiau norinčių šios paslaugos neatsirado. 2020-aisiais atsirado ir asmeninio asistento paslauga, kurią teikė Šilutės socialinių paslaugų centras, o naudotis galėjo visi neįgalūs žmonės.

Daugėjo dalyvių, ieškojo pinigų

„Turėjome viziją, kad įgyvendinus mūsų sumanymus rajone turėtų mažėti socialinę riziką patiriančių šeimų, smurtą patiriančių vaikų, daugiau sutuoktinių turėtų išmokti ieškoti ir rasti kompromisą. Ir džiaugiamės, kad rajono gyventojai įvertino idėją, mielai naudojosi paslaugomis. Tai rodo ir skaičiai: pradžioje orientavomės į 800 dalyvių, bet dabar matome, kad paslaugomis pasinaudojo daugiau nei 1770 žmonių“, – pasakoja A. Barauskienė.

Tiesa, tam kad paslaugas galėtų suteikti didesnei auditorijai, projekto teikėjams teko pateikti papildomus dokumentus ir iš ES struktūrinių fondų buvo skirtas papildomas finansavimas – apie 200 000 eurų. Tad galutinė projekto suma išaugo nuo 311 000 iki 504 000 eurų.