Baigiamajame „Muziejų kelio“ renginyje – padėkos raštas H.Šojaus muziejaus direktorei R.Šikšnienei

P1220781Pasaulinę turizmo dieną – rugsėjo 27-ąją – Šilutės H.Šojaus muziejuje vyko Lietuvos muziejų kelio šių metų programos „Dvarų kultūros atspindžiai“ baigiamasis renginys ir uždarymo konferencija, kurioje apžvelgti šių metų rezultatai ir 2017 metų planai.

Iš visos Lietuvos suvažiavusiems renginio dalyviams Šilutės muziejininkai parengė istorinių atrakcijų: visiems reikėjo pereiti per muitinę, o prie dvaro durų pasitikusi „šišioniškė tantė“ kvietė pašmekioti kafijos su pyragu ir dalyvauti muziejaus direktorės Rozos Šikšnienės organizuotoje ekskursijoje po H.Šojaus dvarą.

„Muziejų kelyje“ – per 100 renginių

Tarptautinę muziejų dieną – gegužės 18-ąją – per Lietuvą nusidriekė jau penktus metus Lietuvos muziejų asociacijos organizuojamas nacionalinis kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos bei modernių muziejinių iniciatyvų edukacinis projektas „Lietuvos muziejų kelias“.

Prasidėjęs Žemaitijoje, „Lietuvos muziejų kelias“ vingiavo per Aukštaitiją, Dzūkiją, Suvalkiją (Sūduvą) ir baigėsi Mažojoje Lietuvoje – Šilutės Hugo Šojaus muziejuje rugsėjo 27-ąją – Pasaulinę turizmo dieną.

Nuo gegužės 18 d. iki rugsėjo 27 d. „Muziejų kelyje“ dalyvavę 50 muziejų iš visos Lietuvos visuomenei pristatė per 100 renginių.

Juos Šilutėje surengtoje projekto baigiamojoje konferencijoje „Paslaptingais dvariškių keliais per etnografinius regionus“ aptarė šalies muziejininkai, kultūros ministro pavaduotojas Romas Jarockis, Lietuvos muziejų asociacijos vadovas – valdybos pirmininkas Raimundas Balza.Muzieju kelias_muitine

Šiemet „Lietuvos muziejų kelio“ organizatoriai plėtojo temą „Dvarų kultūros atspindžiai“, kuri leidžia atskleisti ir muziejų saugomas vertybes, ir į dvarus, jų pastatus ir parkus pažvelgti kaip į Europos kultūros formą, kuri Lietuvoje egzistavo ypač gausiais estetiniais pavidalais šalia etninės (tradicinės) baltų kultūros.

Projekte dalyvavę muziejai pristatė visuomenei išsaugotą dvarų paveldą: architektūrą, dailę, muziką, fotografijas, memuarinę ar grožinę literatūrą.

Muziejininkai numatė, kad 2017-aisiais „Lietuvos muziejų kelio“ tema bus „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“.

Mažajai Lietuvai atstovavo 7 įstaigos

Pirmą kartą 2012-aisiais, Muziejų metais, surengtas „Lietuvos muziejų kelias“ į renginius sukvietė beveik 29 000 lankytojų.

2014 m. susidomėjusių lankytojų skaičius išaugo net iki 54 000, o 2015-aisiais Muziejų kelio renginiuose pabuvojo rekordinis lankytojų skaičius – per 95 000 liaudies meno vertybių mylėtojų, šiemet – 146 109.

Mažojoje Lietuvoje į „Muziejų kelią“ įsitraukė 7 įstaigos, pristačiusios 8 renginius.

Kintų Vydūno kultūros centras lankytojus supažindino su 17-18 a. gyvenusiu intelektualu dvarininku ir Kuršių marių inspektoriumi E.V.Berbomu, Klaipėdos Mažosios Lietuvos istorijos muziejus pakvietė į vakarą Bachmano dvare, Rusnės Salos etnokultūros ir informacijos centras atskleidė Uostadvario Kuverto dvaro kūrimosi ir sunykimo istoriją, Juodkrantės Miniatiūrų muziejus pristatė eksponatus, pasakojančius apie dvarų kultūrą.

Atidarytos trys naujos ekspozicijos

muzieju kelias_eksponatai_is_kelionuDaug įdomybių konferencijos dalyviams apie Šilutės dvarą ir jo gyventojus papasakojo muziejaus direktorė R.Šikšnienė. Tikriausiai mažai kas žino, kad senatvėjė H.Šojus apako, o jo kabinete, idant jis galėtų savarankiškai vaikščioti, buvo išvedžiota vielų.

R.Šikšnienė taip pat pristatė parodą „Žvilgsnis į dvarininkų Hugo ir Eriko Šojų kolekcijas“ ir ta proga dvare atidarė tris naujas ekspozicijas iš Šojaus šeimos sukauptos kolekcijos: gyvosios gamtos (ruošė muziejininkas Ignas Giniotis), archeologijos (ruošė muziejininkas Mantas Užgalis) ir dvarininko iš kelionių parsivežtų eksponatų.

Įdomu, kad 1906 metais dvarininkas H.Šojus su dukra Ellen keliavo po Egiptą ir iš kelionės parsivežė ąžuolinę rankų darbo lovą bei keletą archeologinių radinių, staliuką kaljanui rūkyti.

Šalia naujų ekspozicijų – ir anksčiau atidarytas kambarys su garsiąja H.Šojaus etnografine kolekcija, kurioje galima pasigrožėti tik šiam kraštui būdingais kaltiniais bei mediniais mergvakario sietynais, unikaliomis šimtaraštėmis ir tekstinėmis juostelėmis, tik šio krašto moterų kostiumo gražiausia dalimi – delmonais, darbo įrankiais, baldais ir kitais etnografiniais daiktais. Beje, kambarys su etnografine kolekcija – vienintelis įrengtas su dizainerio pagalba. Visas kitas ekspozicijas muziejininkai ruošė patys.

Linkėjimas kolegoms – sukurti svajonių ekspozicijas

„Lietuvos muziejų kelio“ uždarymo konferencijoje sveikinimo žodį tarė Šilutės rajono administracijos direktorius Sigitas Šeputis. Muziejininkus sveikino ir jų nuveiktais darbais džiaugėsi kultūros viceministras dr. R.Jarockis.

Konferencijoje kalbėjęs Lietuvos muziejų asociacijos vadovas bei Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius R.Balza, asociacijos vardu padėkos raštą įteikė ir jubiliejaus proga pasveikino R.Šikšnienę.

H.Šojaus muziejaus direktorė priminė, koks ilgas ir nelengvas buvo kelias iki šiandieninio H.Šojaus dvaro vaizdo, kuriuo visi didžiuojasi. Kolegoms ji linkėjo, kad visos jų idėjos ir svajonės būtų įgyvendintos.

„Aš žinau, kad muziejuose nedirba žmonės vienai dienai ar tik už atlyginimą. Jie visada turi tolimų svajonių, kurias labai sunku įgyvendinti. Todėl linkiu, kad jums tai pasisektų ir kiekvienas surinktų tokias ekspozicijas, apie kokias svajoja“, – kalbėjo ji.

Vėliau konferencijoje apžvelgtos šių metų „Muziejų kelio“ patirtys ir renginiai, vykę regionuose, vyko diskusija „Žvilgsnis į ateitį: 2017 metų Lietuvos muziejų kelio „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ aktualumas ir formos.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.