Balandžio pirmosios atgarsiai: šilutiškiai muziejaus nugriauti neleistų

balandzio pirmoji muziejus benetis planas 1„Tai vienas geriausių pokštų, kokie yra buvę Šilutės žiniasklaidoje ligi šiol (kas supranta, aišku). Šaunuoliai!“ – taip vienas skaitytojas įvertino penktadienio „Šilutės naujienų“ laikraštyje paskelbtą žinią, kad bus griaunamas senasis Šilutės muziejus ir jo vietoje išsikeros dar vienas prekybos gigantas.

Ši žinia tapo pagrindinė šilutiškių diskusijų tema savaitgalį. Dabar aistras raminame – muziejus stovi ir stovės, protas valdžiai dar nepasimaišė, nes „investicijų sutartis“ buvo tik balandžio pirmosios pokštas.

Vieni piktinosi, kiti kvatojo

Nuo pat pirmųjų darbo dienos minučių penktadienį ėmė skambėti redakcijos telefonai. Šilutiškiai pasirodė esantys labai pilietiški, aktyvūs savo miesto patriotai, nes vienas po kito barė ir valdžią, ir – kažkodėl – žurnalistus.

Vieni pirmųjų susirūpino Šilutės gražinimo draugijos nariai: sakė nedelsdami ims rengti peticiją valdžiai. Šmaikštumu ir sarkazmu garsėjantis kolega Orestas Lidžius, paskambinęs į redakciją informavo, kad kažkas jau į Kultūros vertybių departamentą skambino pranešti apie tokią planuojamą šventvagystę. Žmonėms pasirodė visai realu, kad už sklypą, kuriame norima statyti prekybos centrą, Savivaldybė ir meras gaus jūrinę jachtą bei šešiavietį lėktuvą. O muziejus – unikalus architektūrinio paveldo pastatas – bus nugriautas lyg niekur nieko.

Supratęs, kad pakibo ant juokų kabliuko, kolega nesusilaikė be pamokymų, kad taip juokauti nedera.

Sekmadienį, pratęsdamas „Šilutės naujienų“ pokštavimą, O.Lidžius visai Lietuvai pranešė, kad „rajono vyriausiasis architektas Edmundas Benetis suimtas dėl pasikėsinimo nugriauti valstybės saugomą Šilutės muziejaus pastatą. Įtarimai pareikšti ir jo bendrininkėms Skirmantei Galvydei bei Gintarei Plungienei“. 

Šyptelėti privertė vienos skaitytojos skambutis. „Skaičiau ir galvojau, kad merui protas pasimaišė“, – atviravo moteris.

O Šilutės muziejaus direktorė Roza Šikšnienė, penktadienio rytą darbo reikalais išvykusi į Klaipėdą, buvo irgi užversta darbuotojų skambučių: „Skubiai reikia kažką daryti – vėl kėsinamasi į muziejų“.

Vėliau direktorė kvatodama telefonu gyrė „Šilutės naujienas“: „Nežinau, ką ten prirašėte, nes dar neskaičiau, bet supratau, kad straipsnis – labai rimtas. Šaunuoliai! Gerai dirbate! Visi patikėjo, nors kelis kartus jiems sakiau, gerai įsiskaitykite, tikrai kur nors apie balandžio 1-ąją parašyta“.

Ne vieną nerimastingą klausimą, ar tai tiesa, ar pokštas, muziejaus direktorei teko išgirsti ir šeštadienį Rusnėje vykusioje Šaktarpio šventėje.

R.Šikšnienė sakė, kad tarp skambintojų buvo ir tokių, kurie sakėsi jau esą pasiryžę vykdyti „Šilutės naujienų“ rekomendaciją: ankstų sekmadienio (balandžio 1-osios) rytą eiti prie muziejaus ir apjuosti jį „STOP“ juostomis.

Nusiraminę muziejininkai džiaugiasi: socialinė provokacija parodė, kad žmonės nėra abejingi kultūros paveldo objektų naikinimui ir, jeigu tik ateityje iškiltų panaši grėsmė, tylinčių ir abejingų būtų išties mažai.

„Labai noriu padėkoti visiems už rūpestį. Supratome, kad muziejus žmonėms tikrai yra svarbus. Kartais atrodydavo, kad galbūt mums vieniems jis terūpi, tačiau po tokio palaikymo buvo labai malonu pajusti, kad muziejus išties mylimas. Ačiū ir žurnalistams, kurie iškrėtė tokį pokštą“, – vakar kalbėjo R.Šikšnienė.

Išsiliejo ant valdžios

Balandžio 1-ąją interneto svetainėje www.silutesnaujienos.lt publikuotą straipsnį iki pirmadienio ryto perskaitė daugiau nei 800 žmonių, jis tapo skaitomiausiu savaitės straipsniu.

Apgaulę iš karto suprato dauguma mūsų svetainės lankytojų. Bet buvo ir susierzinusių dėl planų dar vienu prekybos centru „papuošti“ Šilutę.

Emocijas liejo ir interneto komentatoriai (kalba netaisyta): „Tai gal tegu nugriauna visą Lietuvininkų gatvę ir pristato daugiau prekybcentrių… Savyvaldybė gaus daugiau jachtų….”

Juk ne veltuj sakoma, kad „Šilutėj gyventi gerai, čia kiekvienam kaimiečiuj po atskirą prekybos centrą pastatyta…“; „To betrūko iki pilnos laimės Šilutei – prekybcentrio. Ir dar kur – ant muziejaus!!!!! Nesuprantu, negi visi taip ramiai į tai reaguos??? Nublūdo valdžiažmogiai“…

Socialiniame tinkle „Facebook“ mūsų draugai irgi vienas kitą ramino, kad straipsnis – tik smagus balandžio pirmosios pokštas, tačiau ir čia atsirado tikinčiųjų, kad planai griauti muziejų – realūs.

„Tai ne pokštas. O dar vienas sveiku protu nesuvokiamas valdžiažmogių bandymas pasipelnyti… Pati didžiausia žaizda – Šilutės rajono savivaldybė“, – žodžių į vatą nevyniojo Darius.

Valdžios rūmai juokėsi

Nemažai komentarų teko išklausyti ir šios socialinės provokacijos sumanytojui rajono vyriausiajam architektui E.Benečiui. Tiesa, jam kliuvo visos gerosios replikos – kolegos suprato juokus, bet vis dėlto dėl šventos ramybės pasitikslino, ar tikrai tai – pokštas?

„Balandžio pirmosios pokštas pavyko“, – smagiai konstatavo architektas. Jam skambino įvairių įmonių projektuotojai ir tikino, kad linksmomis emocijomis pasiskanino sau rytinę kavą.

Naujųjų statybų planus „Šilutės naujienoms“ „rimtai“ komentavęs meras Virgilijus Pozingis – irgi humorą supranta puikiai. Penktadienį jis ne kartą šmaikštavo ta tema, erzindamas patikėjusius.

„Šilutės naujienos“ informuoja, kad straipsnyje „Šilutės centre išsikeros dar vienas prekybos gigantas“ paskelbta informacija neatitinka tikrovės nuo pirmos iki paskutinės raidės.

Visiems dėkojame už pilietiškumą, gerą nuotaiką. Būkime visada ant smagių naujienų bangos!