Balčių bendruomenė atidarė savo namus

balciu bendruomene juostos kirpimasBelaukdami Kalėdų stebuklo Vainuto seniūnijos Balčių kaimo bendruomenės „Kivylių žiburiai“ nariai susirinko į savo naujuosius bendruomenės namus. Proga buvo išskirtinė – įkurtuvės ką tik suremontuotuose namuose.

Remontavo už ES lėšas

Balčių kaimo gyventojai į bendruomenę susibūrė 2009-aisiais ir savo pirmininke išsirinko nuo pirmosios dienos iki šiol vadovaujančią medikę Kristiną Užpelkienę.

Šiandien bendruomenė „Kivylių žiburiai“ vienija apie 500 narių, 9 iš jų – aktyvūs tarybos nariai.

Balčiškiai nutarė, kad savuosius namus galėtų įsirengti vietos mokyklėlės pastate. Nors šis pastatas ir dabar priklauso Savivaldybei, panaudos būdu 5 metus juo leista nemokamai naudotis bendruomenei.

Bet tam, kad atgytų 1961 metais statytas pastatas, reikėjo nemažai lėšų, tad bendruomenės pirmininkė ėmėsi rašyti projektą.

„Ačiū asociacijos „Lamatos žemė“ vadovams, kurie paskatino, palaikė ir labai padėjo“, – šiandien sako K.Užpelkienė.
Projekto „Balčių bendruomenės namų pastato sutvarkymas“,  finansuoto iš „Lamatos žemės“ įgyvendinamos vietos plėtros strategijos, vertė – 748 499 litai, didžioji jų dalis – Europos Sąjungos „Leader+“ programos lėšos, 10 proc. indėlis – rajono Savivaldybės.

Beveik visus pinigus – 673 649 litus „suvalgė“ remonto darbai, kuriuos atliko S.Liepio įmonės „Stamela“ statybininkai. Jie pakeitė bendruomenei „Kivylių žiburiai“ skirto pastato stogą, apšiltino ir nudažė pastatą, sudėjo naujus plastikinius langus, pakeitė lauko ir vidaus duris, įrengė katilinę, perdažė kabinetus, ten, kur balciu bendruomene patalpas sventinareikėjo, sudėjo lubas ir grindis, pakeitė elektros instaliaciją. Be to, į bendruomenės namus įrengtas įvažiavimas neįgaliesiems, atlikta daug smulkesnių darbų.

Jau stovi ir duonkepė krosnis

Bendruomenės aktyvas nutarė, kad tokie namai negali stovėti tušti, čia turi virti veikla. Ir nusprendė, kad reikia imtis tokios veiklos, kuri būtų ir edukacinė, ir įdomi daugeliui vietinių.

Apsvarstę ir daržovių auginimo, ir sūrių gamybos galimybes, jie sutarė, kad verta mokytis duonos kepimo gudrybių. Projektą „Duonos kepimas“ pernai parengę balčiškiai iš asociacijos „Lamatos žemė“ vėl gavo beveik 40 tūkst. litų.
Už juos įsigijo kompiuterį, stalą, multimedijos įrangos, įgarsinimo ir apšvietimo aparatūrą, fotoaparatą. Rugsėjį bendruomenės namuose sumūryta ir duonkepė krosnis. Tad jau kitais metais balčiškiai tikisi skanauti pačių keptos duonos.

Tiesa, pramoniniu būdu jie jos nekeps, tik edukaciniais tikslais.

Bendruomenės namuose jie renkasi ir dabar, mat čia jau vyko ne vieneri mokymai: duonos kepimo paslapčių mokė Lietuvos žemės ūkio akademijos dėstytojai. „Yra norinčių, susirenka ir keliolika, ir net keliasdešimt kaimynų“, – džiaugiasi pirmininkė K.Užpelkienė.

Anot jos, vietos šeimininkės labiausiai laukia to laiko, kuomet lektoriai mokys jas pyragaičių ir tortų kepimo paslapčių.

Kvietė puoselėti Gerumo medį

Įgyvendinti visus šiuos sumanymus pirmininkei labai padėjo Birutė Erciuvienė, todėl įkurtuvių vakaro metu jai buvo skirti šilčiausi K.Užpelkienės padėkos žodžiai.

Už visokeriopą pagalbą pirmininkė dėkojo Vainuto seniūnui Vitalijui Mockui, visiems kaimynams, kurie savo darbu ir idėjomis prisidėjo, kad visi kartu turėtų namus: apylinkės seniūnaičiui Jonui Sudeikiui, Daliai Sudeikienei, Daivai Mauricienei, Marytei Budelskienei ir daugeliui kitų.

Padėkos žodis skirtas ir Vainuto klebonui Dainorui Židackui, kuris atvyko ir pašventino naujuosius namus.

Vakaro metu pirmininkė kvietė visus nepaliaujamai mintimis ir gerais darbais auginti ir puoselėti apylinkėje Gerumo medį.