Balčiuose 10-tą kartą nuskambėjo vasaros pradžia

Balciu svente sodybo seimininkaiKasmet, prasidėjus birželiui, mokiniams baigiant mokslus ir minint Vaikų gynimo bei Tėvo dieną, į savo šventę renkasi Vainuto seniūnijos Balčių kaimo ir visos platesnės apylinkės – Skiržemės, Kivylių, Lazduonėnų – žmonės. „Birželis – vasaros pradžia“ – taip savo šventę pavadinę balčiškiai šiemet susiėjo jau 10-tąjį kartą.

Šventė išskirtinė buvo tuo, kad surengtas žirgų konkūras, sulaukta nemažai iš svetur sugrįžusių kraštiečių, malonus netikėtumas laukė šiemetinių abiturientų. Varžybose galynėjosi stipruoliai ir pagerbti pavyzdingiausiai besitvarkantys balčiškiai, o Balčiams palinkėta skambėti Lietuvos kontekste.

Sužavėjo žirgų konkūras

Visi, kas gyvas, šeštadienį Balčių kaime judėjo jau nuo ryto: vieni rinkosi gėrėtis žirgų pasirodymu, kiti – sirgti už krepšinio aikštelėje žaidžiančius saviškius.

Žirginio sporto atstovai Balčiuose – dalykas dar nematytas, todėl smalsuolių aplink futbolo aikštę, kurioje vyko pasirodymas, netrūko. Įvairus buvo ir žirgininkų bei žirgų kontingentas – jie suvažiavo iš Klaipėdos, Jurbarko, Viešvilės, Smalininkų, Juknaičių, Nemuno valstybinio žirgyno.
Balciu svente krepsininkai
Skiržemiškė, buvusi Balčių mokyklos mokytoja Stasė Ežerskienė vėliau sakė, kad šis reginys, kokio jau seniai nebuvo mačiusi, sužavėjo iki širdies gelmių.  

Krepšinio aikštelėje nenugalimi buvo iš Vainuto atvykę vaikinai, pasivadinę „Kopūstais“, – Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus vėliau jiems įteikė… vokelį.

Pirmininkė dėkojo visiems pagalbininkams

Bene daugiausia rūpesčių vis dėlto turėjo šio kasmetinio renginio organizatorė, vietos bendruomenės „Kivylių žiburiai“ pirmininkė Kristina Užpelkienė su pagalbininkais. Pirmininkė nuolat tvirtino, kad be kitų pagalbos nieko nepajėgtų, o šiemet jai ypač daug padėjo Rasa ir Jonas Erciai.

Jokios šventės pirmininkė, žinoma, nesurengtų, jei nepavyktų rasti rėmėjų ir talkininkų. „Dėkoju visiems, kurie padėjo lėšomis, darbu ar žodžiu, kurie į bendruomenės namus ateina norėdami padėti. Nes juk šventės reikia ne tik bendruomenės nariams, juk visiems gera susieiti, pabendrauti, pasidalinti džiaugsmais ir rūpesčiais“, – sakė K.Užpelkienė.

Ieškodama paramos, ji užsuko ir į UAD BB „Draudimo pasaulis“ būstinę ir sulaukė draudikės Birutės Balandytės supratimo. Šios bendrovės parama – draudimu nuo nelaimingų atsitikimų apdrausti 3 Balčių ir vienas gretimo Lazduonėnų kaimo šiemetiniai abiturientai – Auksė Armonaitė, Gintė Bučinskaitė, Petras Barčkus ir Jolanta Lukočiūtė. Jiems linkėta išplaukti į plačius vandenis, bet paskui sugrįžti namo.

Skirstytis linkėjo tik ryte

Vakarinio renginio vedėja, naumiestiškė Sonata Vilčiauskienė scenon pirmąjį pakvietė ir svečią, ir namiškį, Savivaldybės tarybos Balciu svente sokejainarį Juozą Sauspreškį. Namiškis jis todėl, kad šio kaimo mokyklėlėje baigė 4 klasę, kad jam vis dar ir šiandien malonu čia sugrįžti. O sugrįžus, jo paties žodžiais tariant, nevalingai ir ašara nurieda, pamačius ir savąją mokyklą, kurioje pirmosios raidės dėliotos, ir takelius, kuriais bėgiota, ir daržus, kurie ravėti.

Svečias prisipažino sutinkantis čia daug pažįstamų ir dėkojo tiems, kas antram gyvenimui prikėlė mokyklos pastatą. O prikėlė jį bendruomenė, kuomet parašiusi projektą gavo apie 748 tūkstančius litų ir už juos remontavo buvusią mokyklą bei ruošiasi įgyvendinti edukacines programas.

J.Sauspreškis dėkojo ir tiems, kas kasmet organizuoja tokį vietinių gyventojų susiėjimą ir suteikia galimybę visiems susitikti.
Padėkos žodį organizatorei K.Užpelkienei tarė ir kitas „pusiau vietinis“ politikas, Vainuto bendruomenės pirmininkas Vytautas Laurinaitis. Savo sveikinimo kalboje jis išskyrė didelę vietos bendruomenės darną bei sutelktumą ir pasidžiaugė, kad ir politikai jai rodo dėmesį.

Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus neprisiėmė jam kabinamų laurų dėl paramos šventei, tikino, kad viską padarė kiti žmonės. O susirinkusiems į šventę jis linkėjo smagiai praleisti laiką ir skirstytis tik ryte.

Pastebėjo naujas gražiausias sodybas

Balčių kaimas vis dar išlaiko tradiciją pagerbti gražiausiai sodybas besitvarkančius saviškius. Šiemet tokių rasta visas būrys, bet vienos, „pačios pačiausios“ neišskirta, nes tai padaryti, anot K.Užpelkienės, būtų pernelyg sunku.

Tad šiemet seniūno dovanų maišeliai įteikti pavyzdingai besitvarkantiems Stasei ir Broniui Ežerskiams, Antaninai Jakienei, Daliai ir Stasiui Sudeikiams, Ingai ir Remigijui Jurkams, Kristinai Kasparaitytei bei pagrindinėje – Tvenkinio gatvėje stovinčio daugiabučio gyventojams.Balciu svente zirgai

Pažymėta ir išskirtinė Redos ir Algirdo Oželių bei Daivos ir Alvydo Mauricų sodybų aplinka, į kurią aplinkiniai lygiuojasi jau daug metų. Tačiau šiemet stengtasi pastebėti ir paskatinti naujus gražiai besitvarkančius, tik iki šiol dar neskatintus šeimininkus.
Šventėje sukosi Vainuto moksleivių poros, skambėjo dainos, pievelėje rungėsi dvipūdę kiloję ir virvę traukę stipruoliai, netrukus į šokio sūkurį pakilo ir kai kurie žiūrovai.

Balčiškiai skirstėsi anksčiau, nei jiems linkėjo seniūnas – tuoj po vidurnakčio. Bendruomenės nariai su pirmininke, žinoma, vėliau už visus, mat jiems dar teko ir suolus sunešti, ir aplinką tvarkyti.

Piktavalių rankos suniokojo grožį

O ryte į bendruomenės namus atėjusių šventės organizatorių laukė šiurpinantis vaizdas – viskas išdaužyta… Piktavalių ranka pakilo prieš scenos įrangą, įėjimą į bendruomenės namus puošusius gėlių vazonus, aplinką apšvietusius žibintus ir pan.

Į Balčius iškviesta policija, pradėtas tyrimas, o vietiniai sako galimai atpažinę niokotojus, tarp kurių buvo ir vietinių, ir atvykėlių.
„Be galo skaudu, kad grožį, kuris, tikėjomės, visus džiugins visą vasarą, taip be gailesčio sudaužė piktų žmonių rankos“, – sako K.Užpelkienė.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ facebook albume!