Balsų pirkliams linkima griežčiausio VRK sprendimo

apie rinkimus_balsus_skaiciuojaJau keleri rinkimai iš eilės Šilutė Lietuvoje lyderiauja skandalais apie rinkėjų papirkinėjimą. Šiemetinė Seimo rinkimų kampanija – ne išimtis: spalio 9 dieną, rinkimų metu, buvo sulaikyti 7 asmenys, kurie įtariami rinkėjų papirkinėjimu Šilutėje.

Ketvirtadienį paskelbta, kad atlikus pirminius veiksmus nustatyta, kad balsų pirkimo organizatoriai disponavo didelėmis grynųjų pinigų sumomis. Vienas tarpininkų turėjo apie 3000 eurų grynaisiais, kurie galėjo būti skirti balsams pirkti. Pranešama, esą balsus parduoti sutikusiems rinkėjams buvo nurodoma balsuoti už Tvarkos ir teisingumo partiją bei jos kandidatus vienmandatėse. Balsus pardavusiems rinkėjams buvo nurodoma partijos Tvarka ir teisingumas sąraše reitinguoti partijos vicepirmininką Kęstą Komskį.

Praėjusią savaitę visuomenėje buvo svarstomi įvairūs galimi sprendimai: balsų pirkimais galimai susitepusį politiką K.Komskį pašalinti iš daugiamandatėje rinkimų apygardoje laimėjusių „tvarkiečių“ sąrašo; panaikinti visą partijos Tvarka ir teisingumas daugiamandatėje rinkimų apygardoje sąrašą ir jiems suteiktus 5 mandatus. O Šilutės vienmandatėje rinkimų apygardoje nesėkmę patyręs pretendentas, socialdemokratas Seimo narys Artūras Skardžius siūlė dar griežtesnį sprendimą – naikinti rinkimų rezultatus Šilutės apygardoje ir surengti pakartotinius rinkimus.

Vyriausioji rinkimų komisija I turo rinkimų rezultatus vienmandatėse apygardose patvirtino visoje Lietuvoje (ir Šilutėje). Sprendimo dėl daugiamandatės apygardos rezultatų dar laukiama.

Kaip tokią situaciją vertina Šilutės savivaldybės politikai? Kokių priemonių turėtų imtis Vyriausioji rinkmų komisija (VRK), kad balsų pirkimas rinkimuose liautųsi visiems laikams?

Virgilijus Pozingis, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas:

– Jau ne pirmą kartą viešai esu pareiškęs, kad Valstiečių ir žaliųjų sajunga niekada nesinaudojo balsų pirkimais jokiuose rinkimuose. Todėl kritiškai vertiname ir šį incidentą, kur galimai balsai buvo pirkti už partijos Tvarka ir teisingumas politikus daugiamandatėje rinkimų apygardoje bei kandidatą, Seimo pirmininko pavaduotoją K.Komskį.

Manau, kad VRK turėtų panaikinti partijos Tvarka ir teisingumas laimėtus 5 mandatus, o jų surinktus balsus daugiamandatėje rinkimų apygardoje perskirstyti proporcingai kitoms naujojo Seimo partijoms. Manau, kad toks griežtas sprendimas panaikintų norą ateityje bet kuriai kitai partijai konkuruoti perkant rinkėjų balsus.

Zigmantas Jaunius, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Savivaldybės Taryboje:

– Manau, kad jau pakartotiniuose Šilutės r. savivaldybės mero rinkimuose partija Tvarka ir teisingumas turėjo būti pašalinta iš rinkimų. Ji jau tada išgarsino Šilutę: tuomet buvo sulaikyta grupė „tvarkiečių“, kurie pirko balsus už save ir už dabartinį savivaldybės merą Vytautą Laurinaitį.

Akivaizdu, kad tuometinių savivaldybės politikų Gintaro Bružo ir Dariaus Soščekos atsistatydinimas iš partijos ir politikų sąrašo neatmušė tos partijos siekio rinkimuose kovoti perkant balsus.

Manau, kad juokingai atrodo laikinasis partijos Tvarka ir teisingumas lyderis Remigijus Žemaitaitis, kuris balsų pirkimo incidentą vadina provokacija, kaltina kitas partijas. Negi R.Žemaitaitis neprisimena, kad jau mažiausiai trečią iš eilės rinkimų kampaniją Šilutėje būna sulaikyti asmenys, pirkę balsus už partijos Tvarka ir teisingumas politikus. Jiems teismuose skirtos bausmės.

Manau, kad VRK, spręsdama partijos Tvarka ir teisingumas išlikimo šiuose Seimo rinkimuose klausimą, turėtų atsižvelgti ir į tai, kad balsai buvo perkami partijos vicepirmininko naudai. Todėl ir atsakomybė už galimai įvykdytą balsų pirkimą turi būti tinkamai įvertinta. Jeigu partija Tvarka ir teisingumas ir šį kartą nebus pašalinta iš rinkimų, jei nebus panaikinti “tvarkiečių” daugiamandatės rinkimų apygardos mandatai, neabejoju, kad ir kituose rinkimuose jie vėl darys nusikaltimus.

Vidmantas Gečas, Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovas Savivaldybės Taryboje:

– Tikiuosi, kad VRK atsižvelgs, jog partija Tvarka ir teisingumas nuo pat politinės veiklos pradžios naudojasi neteisėtomis priemonėmis – balsų pirkimais. Tai rodo jau ankstesniuose rinkimuose registruoti įvykiai ir netgi teismų sprendimai. Todėl manau, kad VRK priims  pamokantį sprendimą – panaikinti ne tik partijos vicepirmininko (dabar jau atsistatydinusio) K.Komskio mandatą, bet ir kitus tos partijos politikų mandatus, gautus daugiamandatėje rinkimų apygardoje.

Kitoms partijoms jau seniai kyla susirūpinimas ir neviltis, kad VRK tarsi nuolaidžiauja „tvarkiečių“ vykdomai neteisėtai veiklai rinkimuose. Gal dabar jau bus padėtas taškas ir bausmė bus maksimali?

Arūnas Pupšys, socialdemokratų atstovas savivaldybės Taryboje:

– Žinau, kad VRK yra sudariusi darbo grupę, kad surinktų visą galimą medžiagą apie įvykusį incidentą. Komisijai bus pateikta ikiteisminio tyrimo medžiaga, todėl VRK sprendimas dėl galimo balsų pirkimo turėtų būti pagrįstas ir objektyvus.

Jeigu komisija nuspręs, kad buvo veikta neteisėtai, tuomet jos sprendimas turėtų būti griežčiausias – partijos rinkimų rezultatai daugiamandatėje rinkimų apygardoje turėtų būti panaikinti – kad kitų rinkimų kampanijose balsų pirkimas būtų beprasmiškas ne tik partijai Tvarka ir teisingumas, bet ir visoms kitoms partijoms ir judėjimams.