Baltarusijos pareiškimas: paminklas Parubežio miške – fašistų kolaborantams

sveksnos bunkeris 2Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai užkliuvo pernai spalį Švėkšnos seniūnijoje, Parubežio miške atstatytas partizanų bunkeris.

Paskutine Europos diktatūra vadinama Baltarusija nutarė įvertinti žmogaus teisių padėtį kai kuriose aplinkinėse valstybėse, tarp jų – ir Lietuvoje. Baltarusijos užsienio reikalų ministerija paskelbtoje ataskaitoje teigia norinti parodyti, kad šalyse, kurios save priskiria išsivysčiusių demokratijų klubui, žmogaus teisės gali būti negerbiamos, praneša portalas DELFI.

Lietuvoje baltarusiai pririnko nemažai atvejų, kurie, jų nuomone, sudaro kliūtis laisvai nuomonės raiškai, demonstruoja politinį buvusių pareigūnų persekiojimą Lietuvoje ar lietuvių pakantumą rasinei diskriminacijai.

Kaimyninei valstybei neįtiko ir tai, kad pernai spalį Parubežio miške buvo pastatytas paminklinis akmuo šalia atstatyto partizanų bunkerio. Baltarusiams atrodo, kad tai – paminklas fašistų kolaborantams, o lietuviams – tai laisvės kovotojų, partizanų atminimo įamžinimas.

Dviejų gultų žeminė, kurią 1944 metais savo rankomis iškasė partizanai Mamertas Krauleidis – Našlaitis ir Zenonas Klumbys – Razbajus – pirmasis Šilutės rajone atkurtas bunkeris. Klaipėdos apskrities 3-iosios Jūrų šaulių rinktinės Šilutės 8-oji kuopa ir jos tuometis vadas Arūnas Liepinis slėptuvę sutvarkė prieš 3 metus.

Pernai dabartinis Šilutės 8-osios kuopos vadas Donatas Jaunius inicijavo paminklo prie bunkerio pastatymą, jaunieji šauliai sutvarkė aplinką.

Prieš sovietų okupaciją kovoję Lietuvos partizanai aktyviai veikė 1944-1953 metais. Šiuo laikotarpiu žuvo daugiau nei 21 tūkst. rezistentų, jų šeimų narių ir rėmėjų.

Baltarusijos pirmadienį paskelbta ataskaita neturi nieko bendra su žmogaus teisių padėties pasaulyje analize ar vertinimu, pirmadienį pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

„Tokie Baltarusijos „vertinimai“ ir bandymas pateikti neteisingas istorijos ir kitų aplinkybių interpretacijas, prisidengiant žmogaus teisių tema, yra nepriimtini ir neturi nieko bendra su žmogaus teisių padėties pasaulyje analize ar vertinimu“, – nurodė URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas.

BNS kalbinti Lietuvos politikos ekspertai teigia, kad politinius oponentus persekiojantis ir demokratiškų rinkimų daug metų nerengiantis Aleksandro Lukašenkos režimas šiuo žingsniu rodo, jog geriausia gynyba įsivaizduoja puolimą.