Baltijos valstybių Nepriklausomybės šimtmečio akcija Kintų emalio laboratorijoje

Emalis 2Jau šešioliktąjį kartą Kintų Vydūno kultūros šiemet centre susirinko profesionalūs menininkai į  tradicinę emalio meno kūrybinę stovyklą „Pamario ženklai“. 2018 metai ypatingi Lietuvai, Latvijai ir Estijai – šios šalys švenčia Nepriklausomybės šimtmečio jubiliejų. Todėl šių metų tema išskirtinai skirta bendrai kūrybinei akcijai „Šimtmetis“.

Kintų Vydūno kultūros centras, bendradarbiaudamas su Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriumi, šiemet sukvietė 10 dailininkų komandą. Jie 10 dienų kūrė emalio meno specializuotose dirbtuvėse.  Šiemetinėje emalio meno laboratorijoje dalyvavo ir ją organizavo Laima Kėrienė, Birutė Stulgaitė, Greta Grendaitė, Tomas Vosylius, Karina Kazlauskaitė, Una Mikuda, Rasma Puspure, Arvids Endzinš, Egons Perseviscs, Anne Roolaht, menotyrininkė Pillė Veljetaga, kuratorė Neringa Poškutė – Jukumienė.

Kartu svečiai susipažino su unikalia Pamario krašto gamta, istoriniu ir kultūriniu paveldu. Per pirmąsias dienas aplankę Hugo Šojaus dvarą Šilutėje, Rusnę, Minijos kaimą, Ventę ir perplaukę audringas Kuršių marias, įspūdžius ir nuotaikas menininkai turėjo perteikti emalio meno atvirlaiškyje. Stovyklos pradžioje kiekvienas dalyvis gavo standartinio atviruko dydžio (9 x 15 cm.) tuščią vario plokštelę, kurioje stovyklos pabaigoje turėjo atsirasti asmeninės emaliuotos sentencijos Šimtmečio tema.

Komandoje kūrė ne tik skirtingų trijų Baltijos valstybių metalo menininkai, bet ir skirtingo amžiaus bei patirties dailininkai.  Emalis 4

Šių metų emalio simpoziumas sulaukė ypatingo svečio – atvyko estų kilmės Lietuvoje gyvenanti profesionalaus meno kritikė, Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslo darbuotoja, daktarė Pillė Veljataga. Ji ne tik stebėjo dailininkų kūrybą dirbtuvėse, susipažino su jų darbais per asmeninės kūrybos pristatymo vakarą, bet detaliai išstudijavo Kintuose jau sukauptos kolekcijos meninę vertę. Stovyklos uždarymo metu visuomenei P.Veljataga pristatė savo nuomonę apie kultūros centro daugiau nei 100 emalio meno kūrinių kolekcijos unikalumą ne tik Šilutės ar Vakarų Lietuvos regione, bet ir kaip išskirtinį profesionalaus meno reiškinį Lietuvoje, kuriuo galima reprezentuoti šalį Europoje ir pasaulyje. Viešnia pabrėžė, kad šiam reiškiniui gyvuoti ir augti padeda Šilutės rajono savivaldybės tinkami sprendimai, skiriant kasmetinę finansinę paramą bei sukurta tinkama techninė bazė ir puikios kūrybinės sąlygos dailininkų rezidavimui. Pillė rekomendavo savivaldybės vadovams svarstyti galimybę apie profesionalaus meno albumo leidybą, nes surinktos kolekcijos kiekis, meninis svoris ir unikalumas sudarytų išskirtinę galimybę Šilutės rajono savivaldybei reprezentuoti save išsiskiriant iš kitų regionų ir prisistatyti profesionalaus meno pasaulyje.

Šias ir kitas mintis menotyrininkė sudės straipsnyje, kuris bus spausdinamas Lietuvos profesionalaus meno sklaidos priemonėse, bei lydės 2018 metų emalio meno „Pamario ženklai. Šimtmečio atvirukas“ katalogą.

Nauji emaliuoti atvirlaiškiai šiuo metu eksponuojami Kintų Vydūno kultūros centro kieme ir traukia Pamario krašto lankytojus. Rudenį paroda bus eksponuojama Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos galerijoje. Projekto kuratorė, klaipėdietė, ilgametė Kintų emalio simpoziumo dalyvė ir dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus vadovė Neringa Poškutė – Jukumienė surinkdama menininkų komandą ir sukurdama projekto sklaidos strategiją, pakylėjo Kintų emalio meno reiškinį į aukštesnius profesionalaus meno horizontus, kurie turėtų suskambėti nauju meno sklaidos rezonansu.