Bandymai papirkti pareigūnus: nuo 10 litų iki 11 000 kronų

 

aaa4Nuo 10-ies eurų iki 800 JAV dolerių ir 11 tūkstančių Švedijos kronų – tokiame intervale svyruoja sumos, kuriomis šilutiškiai bando išvengti atsakomybės ir papirkti policijos pareigūnus. Siūlo jas ir girtutėlis dviratininkas, ir užsienyje pabuvojęs šilutiškis, ir iš uostamiesčio atvykęs svečias. Didžiumą tokių pasiūlymų pateikia neblaivūs vairuotojai, dažnai priedo dribtelintys ir neįtikėčiausių pasiaiškinimų.

Visgi pastebima, kad bandymų papirkti mažėja, o tas lūžio taškas, kada tai prasidėjo, buvo 2014-ieji metai. Iki tol, žinia, su bandymams papirkinėti paskelbtu karu reikėjo susitaikyti ir visuomenei, ir patiems pareigūnams, kurie iki tol buvo nuolat linksniuojami už paimtus kyšius.

Nuo 2008-ųjų – kilimas aritmetine progresija

Nuo 2008-ųjų bandymų papirkti policijos pareigūnus statistika kasmet negailestingai kilo aukštyn. Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas pasakoja, jog tai metais Šilutės rajone buvo užfiksuotas tik vienas toks bandymas – pareigūnams pasiūlytas 200 litų kyšis.

2009-aisiais tokiu būdu išvengti atsakomybės bandė jau du vairuotojai – neblaivi moteris ir neturėjęs teisės vairuoti vyras. Jų pasiūlytos sumos buvo 190 ir 230 litų.

2010 m. užfiksuoti jau 4 bandymai papirkti: girtas dviratininkas išsipirkti bandė siūlydamas pareigūnams 10 litų, o girtas automobilio vairuotojas buvo dosnesnis – davė 200 litų. Dar 40 ir 100 litų pasiūlyta už smulkų chuliganizmą ir kitą Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimą.

2011 metais bandymų papirkti skaičius šoktelėjo iki 7, o sumos tuomet svyravo nuo 50 litų iki 200 litų. Bet didžiausią – 150 eurų sumą tuomet pasiūlė neblaivus vairuotojas, greičiausiai jau pabuvojęs užsieniuose.

2012-aisiais užfiksuoti 8 bandymai išsipirkti pinigais. Mažiausia suma buvo 20, o solidžiausias pasiūlė du girti vairutojai: abu jie nesismulkino – pareigūnams bandė įsiūlyti po 1000 litų.

2013-aisiais – bandymų papirkti bumas – net 13 atvejų. Menkiausia suma ir vėl 20-tinė litų, o didžiausios – ir vėl dvi po 1000 litų. Ir vėl abu „turtingieji“ – girti vairuotojai. Kiti siūlytojai bandė išvengti atsakomybės už kitus KET bei administracinės teisės pažeidimus.

2014-aisiais –staigus lūžis

2014 metais bandymų papirkti skaičius staiga krito perpus – iki 6. Tiesa, savos rūšies rekordą tais metais sumušė iš Klaipėdos atvykęs pilietis, kuris bandydamas išvengti baudos už greičio viršijimą mūsų pareigūnams pasiūlė 800 JAV dolerių. Vos 1 pasiūlymas pareigūnams neteisėtu būdu pagerinti savo gyvenimą užfiksuotas 2015 metais, kai 50-čia eurų nuo bausmės bandė išsipirkti dėl akcizinių prekių pažeidimo sulaikytas šilutiškis.

2016-aisiais ir vėl rekordas – tuomet sulaikytas šilutiškis vairuotojas plačiu mostu ketino pažerti net 11 000 Švedijos kronų, kad tik pareigūnai užmerktų akis į tai, kad jis girtas. Tiesa, verčiant į eurus tuomet tai nebuvo tokia jau milžiniška suma. Dar vienas vairuotojas tais metais siūlė 200 eurų kyšį.

2017 metais du girti vairuotojai iš kišenių traukė 100 ir 220 eurų, o pernai vienas vairuotojas už tokį pat nusižengimą buvo pasirengęs pakloti 500 eurų. Dar vienas už kitą KET pažeidimą pareigūnams pasiūlė 50 eurų.

Šiemet, pasak A. Mikalausko, Šilutėje bandymų papirkti dar neužfiksuota, nors respublikinė žiniasklaida jau praneša apie 13 tokių bandymų. Beje, pasak Policijos departamento, pernai viso Lietuvoje buvo užregistruotos 246 tokio pobūdžio veikos, užpernai 393, 2016 m. – 471, o 2014-aisiais – net 869. Taigi, mažėjimo tendencija stebima visoje Lietuvoje.

Keitėsi ir visuomenė, ir policija

A. Mikalauskas pasvarsto, jog kuomet apie 2008-uosius buvo paskelbtas „karas“ vadinamiesiems „pakištukams“, sunku priimti naujovę ir patikėti, kad tai išties rimta, buvo ir visuomenei, ir patiems pareigūnams. „Nebūna nei greitų permainų, nei greitų lūžių, viskam reikia laiko, žmones reikia šviesti. Reikėjo ir tuokart, šioje srityje“, – sako PK viršininkas. Anot jo, tai ir apie tą pačią visuomenę, ir apie pačių pareigūnų įpročius, apie tai, kad ilgainiui „valėsi“ ir jų gretos.

Kaip tas „valymasis“ vyko Šilutėje? Pasak PK viršininko, nuo 2016-ųjų, kuomet jis vadovauja Šilutės r. PK, iš komisariato už kyšio paėmimą nebuvo atleistas nė vienas pareigūnas.

Be abejo, prie senosios „tvarkos“ išgyvendinimo prisidėjo ir policijos automobilių modernėjimas, kuriuose kasmet buvo sumontuojama vis šiuolaikiškesnė įranga. Pastaraisiais metais automobiliuose veikia ir filmavimo, ir garso įrašymo įranga.

Pagaliau, pasak A. Mikalausko, pareigūnų korupcijos lygis per kelis pastaruosius metus yra labai sumažėjęs. „Man net nebetenka girdėti svarstymų apie „paėmimus“. Pagaliau dideli pokyčiai įvyko ir pačioje visuomenėje, į policiją atėjo jauna, visai kitaip mąstanti karta. Jie net minčių tokių nebeturi“, – sako A. Mikalauskas.
Anot jo, didelį darbą šioje srityje padarė ir Imuniteto tarnyba, nuolat bendraujanti su pareigūnais

Galima netekti net laisvės

Kaip aiškinasi pričiupti ir nuo atsakomybės išsisukti bandantys vairuotojai? Jie ir aiškiai pasiūlo „susitarti“, ir nieko nesakę padeda pinigus ir laukia reakcijos.

Negalima nuneigti ir to, kad sąmoningesni tampa patys gyventojai, kurie pradėjo suvokti, jog kur kas pigiau yra sumokėti baudą už prasižengimą, nei pelnyti dar vieną – už kyšio davimą. A. Mikalauskas primena, kad bandymas papirkti užtraukia baudžiamąją atsakomybę: už tai galima pelnyti baudą, laisvės apribojimą, areštą arba net netekti laisvės net 7 metų.