Banko paskolą namo renovacijai ima administratorius

KAMARAUSKASŠilutės rajone pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą planuojama atnaujinti 26 daugiabučius namus. Visų šių pastatų renovacijai bankai sutiko teikti lengvatinę paskolą.

Socialiai remtiniems gyventojams tenkančią paskolos dalį bei palūkanas 100 proc. dengs valstybė.

Žmogus neįsipareigoja bankui

Šilutės rajone atnaujinamus daugiabučius namus administruoja bendrovė „Šilumos tinklai“. Jos direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas tikino, kad paskola namo atnaujinimui teikiama palankiomis sąlygomis. Valstybė nustatė, kad renovacijai kreditas suteikiamas 20 metų laikotarpiui, tačiau paskolą galima be papildomų mokesčių grąžinti ir anksčiau. Be to, taikomos fiksuotos, paskolos grąžinimo metu nekintančios 3 proc. metinės palūkanos.

„Tokiomis sąlygomis bet kuris buto savininkas nepatirs finansinio nuostolio dėl pastatų renovacijos, nes gyvendamas atnaujintame name jis mokės perpus mažiau už šildymą. Šių sutaupytų lėšų paprastai pakanka paskolai padengti“, – sakė V.Kamarauskas.
Kuomet visą daugiabučio renovaciją kuruoja savivaldybės paskirtas atstovas, gyventojams tenka gerokai mažiau rūpesčių. Pavyzdžiui, jiems visiškai nereikia bendrauti su banku. Būsto atnaujinimui skirtu kreditu, kaip ir  kitais organizaciniais reikalais, rūpinasi Savivaldybės paskirtas renovacijos administratorius.

Beje, jis ir prisiima visus kreditorinius įsipareigojimus, o kiekvienam gyventojui tenkančią paskolos dalį vėliau paskirsto individualiai, pagal savininko valdomą buto plotą. Reiškia, butų savininkai paskaičiuotą kredito dalį kas mėnesį grąžina ne bankui, bet renovacijos administratoriui.

„Palankiausios sąlygos sudarytos renovuotino namo butų savininkams, turintiems teisę į kompensacijas už šildymą bei karštą vandenį. Jiems valstybė dengia 100 proc. tenkančios paskolos bei apmoka palūkanas. Šia lengvata žmogus naudojasi tol, kol jam priklauso teisė į kompensaciją už šildymą ir karštą vandenį“, – pabrėžė V.Kamarauskas.

Paskola gyventojų nevargina

Šilutėje pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą renovuotas Lietuvininkų g. 14A pastatas, kuriame yra 24 butai. Jų savininkus pasiekė pirmosios sąskaitos renovacijos išlaidoms padengti. Namo gyventoja Ilona Čižauskienė kompensacijų už šilumą ir vandenį negauna, bet, jos teigimu, už renovacijos kreditą moka nedaug.

„Šilutės naujienoms“ moteris pasakojo, kad jos butas name yra vienas didžiausių – 86 kv. m ploto, tačiau mėnesiui tenkanti mokėtino kredito dalis siekia 36 Eur. Būtent tiek lieka atskaičius 40 proc. siekiančią valstybės paramą. Moteris džiaugiasi, kad ši suma jos šeimai – ne našta. Mat dabar už buto šildymą mokama gerokai mažiau ir šių sutaupytų lėšų pakanka kreditui padengti.

I.Čižauskienė džiaugiasi ir faktu, kad būsto renovacijos kreditą ėmė ne jos šeima, bet pastato renovacijos administratorius.

„Kreditas „prikabintas“ ne mums asmeniškai, todėl bankas neturi įtakos kitoms šeimoms finansinėms operacijoms. Be to, visuomet yra galimybė parduoti butą su visais jam tenkančiais įsipareigojimais bankui“, –  privalumus vardijo I.Čižauskienė.