Be reikalo paimtas gyvūno jauniklis – didelė žala gamtai

Lizduose jau cypsi paukščiukai, jauniklius veda kiškiai, šernai, lapės, stirnos, elniai.

freepik.com nuotr.

 Kartais sparnuočių ar žvėrelių mažyliai iškrenta iš lizdų ar pasimeta nuo tėvų, o žmonės, manydami, kad daro gera, puola juos gelbėti. Aplinkosaugininkai primena, kad laukinius gyvūnus imti iš gamtos griežtai draudžiama, išskyrus atvejus, kai jie sužeisti.

„Ar reikėtų gelbėti miške sutiktą sužeistą lapę? Namo tempti sužeistą kiškelį ar besiblaškantį pelėdžiuką? Tikrai ne. Natūralioje aplinkoje laukinių gyvūnų gelbėjimas yra jų reikalas, mes neturime kištis į gamtos procesus, nes ji pati puikiai susitvarko“, – sako aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis.

Pasak jo, po tokių „gelbėjimo operacijų“ jaunikliai dažniausiai žūsta, nes jų nebeprisileidžia gentainiai, greičiau sumedžioja plėšrūnai. Kadangi nebebijo žmogaus, juos užpuola šunys, katės, partrenkia automobiliai. Todėl radus bet kokio žvėries jauniklį, reikia pasitraukti iš tos vietos.

Kitas dalykas, jei gyvūnas patenka į urbanizuotą aplinką ir susižeidžia ten, pavyzdžiui, į ką nors atsitrenkia ar įsipainioja. Reikia įvertinti, ar jis tikrai sužeistas, pavaikyti, o jei juda įprastai, palikti ramybėje.

Jeigu matyti, kad jaunikliui reikia pagalbos, kreipkitės į gyvūnų globos tarnybų specialistus. Jie patars, ką daryti toliau. Informacijos rasite Gyvūnų globėjų asociacijos tinklapyje, VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ tinklapyje, galima skambinti telefonu 112 arba Aplinkos apsaugos departamentui tel. (8 5) 273 2995.

Laukinių gyvūnų jaunikliai labai retai praranda tėvus. Jeigu tuo metu, kai juos  pastebėjote, jie yra vieni, nereiškia, kad juos paliko. Dažniausiai mama pasitraukia išgirdusi artėjantį žmogų, tėvai jauniklius palieka išsiruošę į medžioklę. Jaunikliai gali ilgai išbūti guolyje ar urve, nereaguodami į aplinką.

Kadangi jaunikliai neturi kvapo, plėšrūnai jų neaptinka, tačiau tik kol jų nepaliečia žmogus. Esant reikalui, jauniklius paimti galima tik su pirštinėmis, apsukus rankas audeklu arba žolėmis, kad neįsigertų žmogaus kvapas. Jeigu mažylis atsidūrė prie kelio ar į miestą, jį reikia neliečiant plikomis rankomis išnešti į saugią aplinką ir palikti.

Patariama pastebėjus nevikriai skraidantį, bet jau plunksnuotą paukščiuką, kuris nėra sužalotas, palikti ten, kur radote. Tėvai tikrai bus netoliese ir jaunikliu pasirūpins. Imti ir kelti į medį ar krūmą šakas derėtų tik jei arti matyti plėšrūnai, atakuoja varniniai paukščiai, jis yra ant šaligatvio, važiuojamoje kelio dalyje.

Jei mažylio kūną dengia pūkai, jis silpnai laikosi ant kojų, dera mėginti grąžinti jį į lizdą. Nereikėtų to daryti su pelėdų ar varnų jaunikliais, nes tėvai gali pulti žmogų. Radus lizdą su iškritusiais jaunikliais, į dėžutę surinkite jo likučius, sudėkite paukščiukus ir įkelkite į saugią vietą šalia radimo vietos. Alkani jaunikliai prisikvies tėvus.

Neteisėtai paimti laukiniai gyvūnai gali būti konfiskuoti, už jų paėmimą gresia administracinė atsakomybė. Jeigu gyvūnas dėl žmogaus kaltės neišgyventų, būtų skaičiuojama gamtai padaryta žala, tai numato Laukinės gyvūnijos įstatymas.