Bebrai kuriasi miesto teritorijoje. Ką daryti?

bebrai medziaiVis gausėjančios bebrų populiacijos daromą žalą pajuto ir Šilutės individualių namų kvartalų gyventojai. Miesto pakraštyje besikuriančios Šlažų gatvės gyventojai mina slenksčius, bandydami rasti instituciją, kuri „sutvarkytų“ suįžūlėjusius žvėrelius.

Gaila medžių ir kanalo vandens

Nors Šilutės pakraštyje, už Šyšos vingio ir ją juosiančio parko esančios gatvės pavadinimo lentelės dar neskelbia, bet čia gyvenantieji žino, jog jie įsikūrė Šlažų gatvėje. Naujakuriai sako, kad vos pradėję čia kurtis, jau galvojo apie aplinkos grožį, todėl melioracijos kanalo pakrantėse, tarp augančių menkaverčių krūmų, pasodino jaunų berželių, eglučių, pušaičių.

Šiandien tie medeliai jau gerai ūgtelėję – kamienų skersmenys pasiekė 10-15 cm.

Bet didžioji dauguma jų sodintų ir natūralios gamtos čia pat išaugintų medelių jau guli ant kranto arba vandenyje renčiamoje bebrų užtvankoje. Anot gyventojų, po nakties jie vis po vieną naujai nugraužtą medelį randa.
bebrai medziai2
Pamatę bebrų darbelius, žmonės rankų sudėję nesėdėjo: jie ir pažįstamų medžiotojų telefonus rinko, ir Šilutės seniūnijos slenksčius mynė. „Bet medžiotojai atsakė, esą tai ne jų būrelio teritorija, tad jie negali kišti rankų, o seniūnijoje išgirdo ir išties pralinksminusį pasiūlymą. „Patys išnaikinkite bebrų lizdą, mes neturime lėšų juos gaudyti“, – buvo atsakyta gyventojams. Su kuo iš seniūnijos darbuotojų jie kalbėjo, sako nežinantys.

„Nebežinome, kur dar kreiptis, liko tik žurnalistų šauktis“, – sako žmonės.

Jiems ne tik medžių gaila, bet ir dėl melioracijos kanalo, surenkančio vandenį iš aplinkinių laukų, neramu. „Juk bebrų užtvenkto kanalo vanduo užlies pakrantes“, – svarsto gyventojai.

Mieste šaudyti negalima

Šilutės medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovė Nijolė Endrikaitienė sako, jog bebrų mūsų rajone išties yra nemažai. Prižėlę ir seniai nebevalomi melioracijos grioviai yra viena iš šių žvėrelių ypač mėgiamų teritorijų.

Pasak N.Endrikaitienės, žmonėms reikia padėti, o spręsti problemą turėtų aplinkosaugininkai.

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (KRAAD) Šilutės r. agentūros vedėja Galina Misevičienė išsiaiškino, kad šioje vietoje esantį Šlažų polderį valdo Kaimo reikalų skyrius ir jo paskirta UAB „Šilutės polderiai“. Jų ir turėtų gyventojai prašyti išardyti bebravietę.

O apie medžioklę miesto teritorijoje, pasak G.Misevičienės, negali būti ir kalbos – tai draudžiama.

bebrai uztvanka„Jei užtvankos išardymas nepadės, žmonės turi kreiptis į KRAAD ir gauti leidimą bebrų gausos reguliavimui šioje teritorijoje. Įvertinę visas aplinkybes, specialistai galbūt leistų bebrus išgaudyti, bet ne šaudyti“, – sakė G.Misevičienė.

Dar viena medalio pusė: jokių hidrotechninių įrenginių, tarp jų – ir melioracijos griovių šlaitai apskritai negali būti apsodinti nei krūmais, nei medžiais. Anot G.Misevičienės, tai turėjo stebėti šiuos įrenginius eksploatuojančių Kaimo reikalų skyriaus ir „Šilutės polderių“ specialistai.

Prie griovių prižiūrėtojų nepastatys

„Kaimo reikalų skyrius bebrų negaudys ir prie kiekvieno griovio prižiūrėtojo nepastatys“, – taip atsakė Kaimo reikalų skyriaus vedėjo pavaduotojas, už melioracijos įrenginių būklę atsakingas Povilas Budvytis, kai jo paklausėme apie bebrų tvenkiamą kanalą. Jis patvirtino, jog pagal naująjį Melioracijos įrenginių priežiūros reglamentą, 15 metrų iki melioracijos griovių krašto negali būti nei krūmų, nei medžių.

Pasak P.Budvyčio, tokio atvejo, kad Šilutės miesto teritorijoje gyventojams žalą darytų bebrai, dar nebuvo. Todėl jis pažadėjo artimiausiu laiku pats apžiūrėti nurodytą vietą Šlažų gatvėje ir tik tuomet spręsti, ką čia daryti.