Bendradarbiauti su užsienio partneriais brangu, bet naudinga

bendradarbiavims savivaldybes_partneriaiNuo 2016 metų pradžios Šilutės savivaldybės atstovai – savivaldybės vadovai, administracijos darbuotojai, politikai, suaugusiųjų ir vaikų meno kolektyvai – 18 kartų keliavo į užsienį. Vizitų tikslas – aplankyti Savivaldybės partnerius užsienio šalyse jų miestų švenčių metu, tartis dėl naujų ir jau įgyvendinamų bendrų projektų.

Paskutinė Šilutės r. savivaldybės delegacijos kelionė į Turkiją, į Alanijos miesto šventę, rajono biudžetui kainavo 1 614 eurų. Už juos buvo nupirkti lėktuvų bilietai 5 asmenims.

Svečiuotis Šilutėje mėgsta ir mūsų Savivaldybės užsienio partneriai. Per 1,5 metų įvairiomis progomis mus aplankė 14 oficialių delegacijų.
Šiemet į Šilutės miesto šventę buvo sugužėjęs būrys svečių iš Latvijos, Rusijos Kaliningrado srities Slavsko rajono, Ukrainos ir Lenkijos. Jų nakvynė ir vaišės Savivaldybės biudžetui atsiėjo 1 203 eurus.

Paminėtos tik dviejų pastarųjų vizitų išlaidų sumos iliustruoja, kad Savivaldybės biudžetui bendravimas su partneriais iš užsienio kainuoja ne vieną dešimtį tūkstančių eurų.

Turime 16 užsienio partnerių

Savivaldybės mero sekretoriato vyriausioji specialistė ryšiams su užsieniu Edita Šukytė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad savivaldybė turi 16 bendradarbiavimo sutarčių su 10-ies užsienio šalių savivaldybėmis.

Pastarųjų pusantrų metų partnerystės analizė rodo, kad intensyvus bendradarbiavimas vyksta tik su 9 partneriais. Nuo 2016 metų pradžios apsikeista delegacijomis su Saldus (Latvija), Gdansko Pruščio miesto (Lenkija), Emericho miesto (Vokietija), Tarutino ir Skadovsko (Ukraina), Alanijos (Turkija), Slavsko (Rusija), Kolobžego (Lenkija), Picassento (Ispanija), Ljungby (Švedija) savivaldybėmis.

Šilutė savo partnerius į šventes kviečia du kartus per metus: gegužės pabaigoje – į miesto gimtadienį, o rugsėjo pradžioje – į Žuvienės virimo čempionatą. Kiti svečių vizitai būna darbiniai: užsienio partneriai atveža labdaros Šilutės rajono įstaigoms, vizitų metu derinami bendri projektai.

Meras neabejoja bendradarbiavimo nauda

Pasak Šilutės savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio, vargu ar kas nors gali įvertinti pinigais naudą, kurią miestų partnerystės dėka gauna vaikai ir suaugusieji, kurie su meno kolektyvais aplanko užsienio šalis. 2016-2017 metais Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos šokių kolektyvas (15 asmenų) dalyvavo tarptautinėje šventėje Alanijoje (Turkija), Šilutės futbolininkai U-13 dalyvavo tarptautiniame futbolo turnyre Ostrudoje (Lenkija), Šilutės Žibų pradinės mokyklos liaudiškų šokių kolektyvas „Žiburėlis“ (15 asmenų) dalyvavo tarptautinėje šventėje Alanijoje (Turkija).

Ankstesniais metais pas Šilutės užsienio partnerius svečiavosi kiti mūsų rajono saviveiklininkų kolektyvai.

Pasak mero V.Laurinaičio, Savivaldybė keliautojams paprastai apmoka 50 proc. kelionės išlaidų, o bendradarbiaujanti šalis apgyvendina. O įvertinti jaunų žmonių ir savivaldybės administracijos darbuotojų praplėstą akiratį, įgautą patirtį, įspūdžius – neįmanoma.

Pasak mero, bendradarbiavimo sutartys Savivaldybei ir rajono žmonėms duoda daug konkrečios finansinės, investicinės naudos, kuri gerokai pranoksta išlaidas.

Bene seniausias Šilutės bendradarbiavimo partneris yra Ljungby savivaldybė Švedijoje. Ji kasmet pasirūpina 15-os vaikų iš socialiai remtinų šeimų vasaros poilsiu stovyklose, 2016 metais suteikė studijų paramą trims buvusioms Saugų vaikų globos namų auklėtinėms. 2017 m. birželį iš Ljungby Šilutę pasiekė parama (2800 eurų) vaikų vasaros poilsio stovyklai.

Šilutės savivaldybė kartu su Slavsko savivaldybe įgyvendino investicinį projektą „Nuotekų valymo įrenginių ir kanalizacijos tinklų statyba bei vandentiekio tinklų statyba pasienio teritorijose tarp Kaliningrado srities ir Lietuvos“. Šilutės savivaldybei naudos atiteko už – 2 500 000 eurų (sutvarkytos Juknaičių gyvenvietės nuotekų sistemos). Šilutė r. savivaldybei prie projekto teko prisidėti apie 800 tūkst. Eur savo lėšų.

Su Slavsko savivaldybe planuojama pagal 2014-2020 Europos kaimynystės priemonės Lietuvos ir Rusijos Federacijos bendradarbiavimo per sieną programą teikti paraišką dėl Technologijų centro steigimo Šilutės kultūros ir pramogų centre (III aukšte). Tikimasi gauti iki pusės milijono eurų paramą įrangai pirkti.

Parengtas bendras projektas su Kolobžego (Lenkija) savivaldybe „Baltijos jūros vandens sporto mokykla“ pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos programą „Interreg V-A Pietų Baltijos bendradarbiavimas per sieną“. Projekto bendra vertė – apie 1 milijonas eurų, mūsų savivaldybėi turėtų atitekti apie 300 tūkstančių eurų.

Pasak mero V.Laurinaičio, projektinėje bendradarbiavimo veikloje pasitaiko ir nesėkmių. Pavyzdžiui, buvo daug tikėtasi iš projekto „Šyšos upės Šilutėje ir Ciecerės upės Saldus mieste kranto teritorijos sutvarkymas ir ekologinės rizikos sumažinimas“. Jam įgyvendinti tikėtasi gauti lėšų pagal 2014-2020 m. INTERREG V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą. Bet nepasisekė – projektas negavo finansavimo.

Tačiau Šilutės r. savivaldybės Planavimo ir plėtros specialistai nenuleidžia rankų ir tikisi, kad su Latvijos bičiuliais pasiseks įgyvendinti kitą bendrą projektą – „Viešųjų erdvių atstatymas Šilutėje ir Saldus“. Bendra projekto vertė – 624 299,33 eurų, Šilutės savivaldybei atiteks  321 057,33 eurų dalis.

 Mero V.Laurinaičio nuomone, su užsienio partneriais įmanoma gauti finansavimą darbams, kuriems Lietuvos vyriausybė negali skirti lėšų.

 

2016-2017 metų vizitai

Saldus (Latvija)

2016 m.: darbinis vizitas dėl projekto paraiškos teikimo Šyšos valymo darbams, mokslo centro steigimo; Šilutės atstovų dalyvavimas Saldus miesto šventėje; Saldus atstovų dalyvavimas Šilutės miesto šventėje; latvių darbinis vizitas į Šilutės rajono savivaldybę;
2017 m.: Šilutės specialistų darbinis vizitas į Saldus dėl projekto; Saldus atstovų dalyvavimas Šilutės miesto šventėje.

Ljungby (Švedija)

2016 m.: darbinis susitikimas su Ljungby (Švedija) ir Bornholmo (Danija) atstovais dėl projekto įgyvendinimo, bendro projekto paraiškos teikimo; švedai  suteikė paramą 15 vaikų iš socialiai remtinų šeimų 10 dienų poilsiui stovykloje, teikė studijų paramą 3 buvusioms Saugų vaikų globos namų auklėtinėms.

2017 m.: švedai skyrė 2800 eurų Šilutės vaikų vasaros stovyklai.

Gdansko Pruščio miestas, Gdansko apskritis, Ostruda (Lenkija):

2016 m.: darbo vizitas pas partnerius dėl bendros veiklos organizavimo, dalyvavimo ERASMU+ projektuose; Lenkijos ststovai dalyvavo Šilutės miesto šventėje; Šilutės futbolininkai U-13 dalyvavo tarptautiniame futbolo turnyre Ostrudoje.
2017 m.: Lenkijos atstovai dalyvavo Šilutės miesto šventėje; Šilutės atstovai dalyvavo Pruščio Gdansko miesto šventiniuose renginiuose, organizuoti susitikimai dėl Vietos veiklos grupių bendradarbiavimo.

Emmerich (Vokietija)

2016 m.: vokiečiai suteikė paramą Šilutės vaikų vasaros poilsiui ir paramą Šilutės – Emericho bendradarbiavimo draugijos 25 metų veiklos minėjimui; Emericho – Šilutės bendradarbiavimo draugijos vadovas A.Bartminas perdavė 500 eurų šilutiškių vaikų kalėdinėms dovanėlėms.
2017 m.: A.Bartminas perdavė 1400 eurų paramą Šilutės vaikų ir senjorų poilsiui.

Tarutinas ir Skadovskas (Ukraina)

2016 m.: Šilutės atstovų darbo vizitas į Tarutino savivaldybę, susitikimas Lietuvos ambasadoje Ukrainoje su ambasadoriumi Mariumi Janukoniu; Šilutės r. savivaldybės taryboje patvirtintos bendradarbiavimo sutartys su Tarutino ir Skadovsko savivaldybėmis; pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Skadovsko savivaldybe. Partneriai lankėsi mūsų miesto šventėje ir Žuvienės virimo čempionate, Savivaldybės ir valstybinėse įmonėse, įstaigose.

2017 m.: gautas partnerių iš Skadovsko kvietimas dalyvauti Džiazo festivalyje (Šilutės kolektyvas dalyvauti atsisakė); atstovai iš Skadovsko dalyvavo Šilutės miesto šventėje. Tartasi dėl bendro projekto paraiškos teikimo Jaunimo reikalų departamentui.

Alanija (Turkija)

2016 m.: Švėkšnos „Saulės” šokių kolektyvas (15 asmenų) dalyvavo tarptautinėje šventėje Alanijoje; Alanijos atstovai dalyvavo Žuvienės virimo čempionate; Šilutėje lankėsi gydytojų delegacija iš valstybinės Alanijos ligoninės dėl bendradarbiavimo su Šilutės ligonine, specialistų mainų; Šilutės r. savivaldybės administracijos atstovų vizitas į Alaniją dėl bendradarbiavimo socialinėje srityje.
2017 m.: Šilutės gydytojai dalyvavo „Hestourex” kongrese; Šilutės Žibų pradinės mokyklos liaudiškų šokių kolektyvas „Žiburėlis” (15 asmenų) šoko tarptautinėje šventėje Alanijoje; Šilutės r. savivaldybės atstovai dalyvavo Alanijos miesto šventėje.

Slavskas (Rusija)

2016 m.: darbo vizitas pas Slavsko  partnerius  dėl projekto baigiamųjų projekto darbų aptarimo.
2017 m.: susitikimas Šilutės rajono savivaldybėje ir diskusija dėl projekto paraiškos teikimo pagal 2014-2020 Europos kaimynystės priemonės Lietuvos ir Rusijos Federacijos bendradarbiavimo per sieną programą; Slavsko administracijos vadovas dalyvavo Šilutės miesto šventėje.

Kolobžegas (Lenkija)

2016 m.: susitikimas su partneriais dėl projekto paraiškos teikimo vandens turizmo skatinimui ir infrastruktūros gerinimui. Prisidėjo ir partneriai iš Vokietijos.

2017 m.: du Šilutės specialistų darbiniai vizitai į Kolobžegą dėl projekto; partnerių darbinis susitikimas Šilutėje; Šilutės r. savivaldybės taryboje patvirtinta abiejų savivaldybių bendradarbiavimo sutartis.

Picassent (Ispanija)

2017 m.: Šilutės r. savivaldybės taryboje patvirtinta abiejų savivaldybių bendradarbiavimo sutartis 1 metų laikotarpiui; Picassent mokyklos vaikų vizitas į Šilutę (6 metus organizuojami moksleivių kelionių mainai ir bendradarbiavimas su Vydūno gimnazija).