Bendruomeniniai šeimos namai padės visoms šeimoms

Bendruomeniu namai_kerpa_1„Šeima, kur prasideda gyvenimas ir nesibaigia meilė…“, – tokie žodžiai pasitinka įžengusius į naujai nušvitusį Žemaičių Naumiesčio evangelikų liuteronų bažnyčios kieme stovintį pastatą, kuriame duris atvėrė Bendruomeniniai šeimos namai.

Tai pirmieji rajone namai, kuriuose laukiami maži ir dideli – visi, kurie ieško patarimo ar pagalbos, kuriuose prisitaikoma prie žmogaus poreikių ir galimybių, ir kurie bus naudingi viso rajono gyventojams.

Iniciatyvos ėmėsi A.Barauskienė

„Tai – dovana, ir dėl jos kalti iniciatyvūs žmonės“, – tokie Bendruomeninių namų atidarymo renginio vedėjos Sonatos Vilčiauskienės žodžiai pataikė į dešimtuką. Nes jei ne projektą parengę iniciatyvūs žmonės, rajonas tokio naujadaro – bendruomeninių šeimos namų – neturėtų.Bendruomeniniai seimos_namai_kolektyvas

Iniciatorės titulas šioje istorijoje priklauso Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vedėjai Audronei Barauskienei. Ji pasakojo, jog gavus Europos Sąjungos Socialinio fondo agentūros pasiūlymą teikti paraišką, reikėjo gauti ne tik rajono politikų pritarimą. Būtinai reikėjo rasti ir kartu dirbti norinčius partnerius, o tai buvo sudėtingiau – neatsiliepė nė viena rajono visuomeninė organizacija.

Po pakartotinių paieškų pradžiugino aktyvios Žemaičių Naumiesčio bendruomenės narės, ne tik sutikusios dirbti kartu, bet ir radusios daugiau darbuotojų. Taip visoms rajono šeimoms, globėjams, vaikams ir paaugliams, priklausomybių turintiems žmonėms naudą duosiantis projektas „Paslaugų šeimai plėtojimas Šilutės rajone“ buvo įgyvendintas.

Projekto įgyvendinimui per 4 metus skirta 311 000 eurų, didžioji dalis jų – darbo užmokesčiui. Per tą laiką bendruomeniniuose namuose paslaugų turėtų gauti bent 800 žmonių. Neabejojama, jog toks skaičius tikrai bus.

Mat nuo birželio vidurio veikiančių namų paslaugomis jau pasinaudojo beveik 150 žmonių iš įvairių rajono seniūnijų.

Čia ateina jaunos šeimos, kurios neturi kur kelioms valandoms palikti savo atžalas. Tėvai džiaugiasi, kad tas valandas mažieji leidžia jaukiame žaidimų kambaryje, prižiūrimi specialistės Indrės Lileikienės.

Atvyksta ir tie, kas turi bendravimo šeimose problemų ir nori išmokti jas spręsti, talkinant psichologei Ugnei Marijai Būdvytytei. Ji turi galimybę kiekvienam klientui suteikti net 20 nemokamų konsultacijų, o į jas iš anksto užregistruoja socialinė darbuotoja Irena Vismantienė.

Darbus dalijasi lanksčiai

Bendruomeniu namai_vaiku_kambarysŠių namų veiklos koordinatorė, ilgametė Žemaičių Naumiesčio seniūnijos socialinio darbo organizatorė Alma Pupšienė prisipažino su baime apsisprendusi imtis ne tik jai, bet apskritai Lietuvoje dar naujos veiklos. Bet suprato, kaip tokių paslaugų reikia žmonėms.

Bendruomeniniuose šeimos namuose dar darbuojasi buhalterė Laimutė Kniukštienė, o netrukus darbą pradės ir mediatorė, vaiko teisių apsaugos specialistė Dalia Drungelienė. Tai ir visas kolektyvas, pasirengęs išklausyti kiekvieno žmogaus bėdas ir padėti ieškoti išeities iš kiekvienos situacijos.

„Mes lanksčiai dalijamės darbą, atsižvelgdamos į tai, kaip patogiau mūsų klientams“, – sakė A.Pupšienė.

Nauda visam rajonui

Atidarymo proga gausiai susirinkusius svečius ir Bendruomeninių šeimos namų kolektyvą sveikinęs Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis sakė, kad čia teikiamos paslaugos neabejotinai duos naudos visam rajonui. Meras linkėjo, kad šių namų darbai nesibaigtų įvykdžius privalomas projekto veiklas.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis, pamatęs, kad svečių būryje sėdi vos keli vyrai, išreiškė viltį, jog po pusmečio jų čia bus pusė. Nes per tą laiką ir vyrai turėtų suprasti, jog tokių namų paslaugos reikalingos ir jiems.

Evangelikų liuteronų bažnyčios kunigas Valdas Miliauskas pasidžiaugė, kad pagaliau paslaugų gaus tie žmones, kurie dirba, kuria pridėtinę vertę ir moka mokesčius. O Žemaičių Naumiesčio gimnazijos direktorius Liudvikas Genys neslėpė, jog ir pedagogai ateityje tikisi laimėti iš tokio projekto.

„Kuo daugiau dirbama su šeima, tuo mažiau vaikų paklius į vaikų globos namus“, – savo patirtimi dalijosi Saugų vaikų globos namų direktorius Eugenijus Judeikis. Jam pritarė ir Šilutės r. savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė, priminusi, kad šeima – visa ko pagrindas, ir pasidžiaugusi, jog pagaliau pradedama jai padėti.