Nuskambėjo Sekminės, baltų tikėjime švęstos kaip beržų garbinimo šventė.
Beržai senovės baltų tikėjime laikyti žmogaus ir gyvūnijos protėviais. Beržas simbolizavo Visatos amžinumą, gimimą, mirtį ir atgimimą, taip pat ir visą pasaulį (šakos – dangų, kamienas – žemę, šaknys – požemį). Dėl to per Sekmines namai ir kiemas būdavo apkaišomi sužaliavusiais berželiais. Taip pat būdavo pinami vainikai iš beržų ir jais puošiamos karvės, kad duotų daugiau pieno.
Kuo ypatingas beržas, žino dauguma lietuvių – tai itin stiprus bei sveikas medis, žaliuojantis net iki 150 metų, beveik nepuolamas kenkėjų. Jau mūsų senoliai žinojo pagrindines beržų gydomąsias savybes ir savo sveikatą stiprino beržų sula, beržų pumpurų, lapų, vadinamojo beržo grybo preparatais, vanojosi beržo vantomis, nes žinojo jų dezinfekuojamąjį poveikį.
Gydo sula, pumpurai, lapai
Kadangi beržas neturi spalvingų ryškių žiedų, kaip kai kurie kiti medžiai, savo gydomąsias savybes jis kaupia pumpuruose ir lapuose. Šie netgi turi kartų, vaistus primenantį skonį, kurį sukelia ypatingosios balzaminės medžiagos. Šios medžiagos taip pat pasižymi ir išskirtiniu kvapu.
Pirtyse naudojamos beržinės vantos ne tik puikiai valo, bet ir dezinfekuoja odą, apsaugo nuo įvairių grybelinių ligų.
Beržų lapų ir pumpurų arbata puikiai tinka sklerozės, reumato profilaktikai, skatina šlapimo ir prakaito išsiskyrimą. O siekiant turėti gražius ir sveikus plaukus, taip pat išgydyti žaizdas ar netgi egzemą, siūloma naudoti beržų pumpurų nuovirą.
Beržo pumpurais gydomos kvėpavimo organų ligos (laringitas, bronchitas, tracheitas). Be to, jie vartojami kaip antiseptinė, atsikosėjimą lengvinanti ir prakaitavimą skatinanti priemonė.
Užpilui reikia 10 g beržo pumpurų užpilti 200 ml karšto virinto vandens, indą įstatyti į verdančio vandens vonelę ir kaitinti 15 min. Aušinama kambario temperatūroje 45 min., nukošiama ir nuspaudžiama. Į gautą užpilą įpilama tiek virinto vandens, kad būtų 200 ml. Geriama po trečdalį stiklinės šilto užpilo 3 kartus per dieną, 15 min. prieš valgį tulžies, šlapimo, ir prakaito išsiskyrimui skatinti.
Sergant inkstų funkcijos nepakankamumu, beržo pumpurų užpilas šlapimo išsiskyrimui skatinti nevartotinas, nes žaliavoje esančios dervinės medžiagos dirgina inkstų parencheminį audinį.
Pumpurų nuoviru (1:10) plaunami plaukai. Jame esančios veikliosios medžiagos dezinfekuoja odą, gydo nuo pleiskanų. Plaukai mažiau slenka, stiprėja jų šaknys.
Lapai mažina skausmus
Jei nespėjote prisirinkti beržų pumpurų, laukite sužaliuojančių pačių berželių. Beržo lapai skinami birželio pabaigoje, kaip ir visos vaistažolės, džiovinami pavėsyje.
Beržo lapai padės esant reumatiniams skausmams. Reikia jų uždėti ant skaudamos vietos ir laikyti, kol ta vieta net šlapia tampa.
Beržo vaistinė žaliava įeina į įvairius vaistažolių mišinius, pvz., stimuliuojančius šlapimo išsiskyrimą (beržo lapai ir erškėtrožės vaisiai lygiomis dalimis arba kmynų vaisiai, bruknės ir beržo lapai santykiu 1:1:2), medžiagų apykaitą gerinančius (trispalvės našlaitės žolė, beržo lapai santykiu 1:4). Užpilui reikia 1 dalies žaliavos Ir 10 dalių vandens.
Beržo grybas – natūralus vaistas nuo vėžio
Beržo grybas gerai žinomas mokslo ir liaudies medicinoje. Jis auga dažniausiai ant beržų kamieno. Grybas yra netaisyklingos apvalios formos, vidinė dalis tabako spalvos. Grybo ataugų kartais būna ir ant kitų medžių. Beržo grybo vaistinė žaliava ruošiama rudenj ir pavasarį. Jis smulkinamas ir džiovinamas džiovyklose +50-60 laipsnių temperatūroje.
Beržo juodgrybyje (Inonotus obliquus), liaudyje dar vadinamame čaga, yra daug unikalių veikliųjų medžiagų: chromogenų, ląstelienos, steroidinių junginių, lignino, organinių rūgščių, laisvųjų fenolių, flavonoidų, silicio oksido, geležies, aliuminio, kalcio, magnio, natrio, kalio, cinko, vario. Būtent dėl jų gydomųjų savybių sulėtėja, o kartais ir visiškai nustoja vystytis augliai, galima išvengti metastazių.
Veikliosios grybo medžiagos stabdo uždegimus, mažina arterinį ir veninį kraujo spaudimą, gliukozės kiekį kraujo plazmoje (vidinės grybo dalies nuoviras), pagerina ligonio savijautą, kraują. Iš beržo grybo ruošiamas nuoviras ir užpilas.
Grybą reikia nuplauti ir pamerkti į virintą vandenį (turi būti apsemta) ir laikyti 4-5 val. Paskui grybas susmulkinamas, o vanduo, kuriame jis mirko, vartojamas užpilui. Viena dalis susmulkinto grybo užpilama 5 dalimis (pagal tūrį) vandens, kuriame mirko grybas, pašildoma iki +50 C ir ekstrahuojama 48 val. Baigus ekstrakciją, užpilas nupilamas, o žaliava išspaudžiama per marlę. Į gautą užpilą įpilama virinto vandens iki reikiamo tūrio, Užpilą galima laikyti 3-4 paras.
Vartojama gastritui, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opai gydyti po 1-2 valgomuosius šaukštus 30 min. prieš valgį 3 kartus per dieną. Skausmas sumažėja ar išnyksta, normalizuojasi virškinamojo trakto funkcija, pagerėja savijauta, Suaugęs žmogus, gydantis piktybinius navikus, turi išgerti užpilo ne mažiau kaip tris stiklines per dieną.
Pramonė gamina beržo grybo ekstraktą (Bifunginum), Jis skatina medžiagų apykaitą, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos epitelizaciją. Preparatas tinka kaip simptominis vaistas piktybiniam navikui, lėtiniam gastritui ir kitoms ligoms gydyti. Bifunginas geriamas (3 arbatiniai šaukšteliai ekstrakto atskiedžiami 150 ml vandens) po 1 valgomąjį šaukštą 30 min. prieš valgį 3 kartus per dieną. Gydymo kursas – 3-5 mėn. su pertraukomis.
Svarbu prisiminti: beržo juodgrybis – gana nuodingas grybas ir turėtų būti vartojamas pasitarus su gydytoju.
Ilgas jo vartojimas gali pakenkti nervų sistemai. Gydymo metu reikia riboti mėsos ir aštrius, pikantiškus, rūkytus patiekalus, susilaikyti nuo saldumynų: medaus, cukraus, vynuogių, konditerijos gaminių. Taip pat nerekomenduojama vartoti vitaminų A ir B, draudžiamos gliukozės ir penicilino injekcijos į veną. Beržinio juodgrybio preparatai nepatartini sergant chronišku kolitu, dizenterija.
Rašyti atsakymą