Beveik 300 mūsų krašto įmonių jau dalijama pusė milijono eurų

BALDAI NAUJIENOS_5Nuo karantino pradžios Šilutės rajone buvo uždarytos 6 įmonės, dar 7 likviduojamos. Nedarbas mūsų rajone išaugo beveik 3 procentais ir pakilo nuo 8,5 iki 12 proc. Darbo per COVID-19 krizę neteko daugiausiai mažesnių įmonių darbuotojai, Užimtumo tarnyboje registravosi ir iš užsienio grįžę piliečiai.

Gelbstint nukentėjusį verslą, valstybė Lietuvos mikroįmonėms pradėjo mokėti pirmąsias subsidijas. Šia parama pasinaudos 294 Šilutės įmonės, kurioms bus išmokėta beveik pusė milijono eurų.

Specialistai viliasi, kad darbo rinka Šilutės rajone po truputį atsigaus ir metų gale, jeigu neišsipildys blogiausi scenarijai, sugrįš į savo vėžes.

 

Nedarbas pakilo 3 proc.

Gegužės viduryje visoje Lietuvoje nedarbas siekė 11,4 proc., Šilutės rajone – 11,5 – 12 proc. Užimtumo tarnybos Šilutės skyriaus vedėja Inga Girdenienė komentavo, kad nedarbas per karantiną mūsų rajone išsaugo beveik 3 proc.

Ir nors didžiosios įmonės savo darbuotojų masiškai neatleido, darbo neteko mažesnių įmonių darbuotojai, ypač iš prekybos ne maisto prekėmis sektoriaus. Individualią veiklą nutraukė ir kai kurie su verslo liudijimais dirbę žmonės. Bedarbių gretas papildė ir iš užsienio grįžę žmonės, kurie dirbo terminuotus sezoninius darbus. Šiuo metu dauguma emigrantų laukia, kada ir vėl galės išvykti iš Lietuvos.

Nedarbo išmoka kiekvienam skaičiuojama individualiai, nes priklauso nuo sumokėtų mokesčių ir darbo stažo. Kad gautų išmoką, bedarbis per paskutinius du metus turi būti išdirbęs bent 12 mėnesių. Neturint šio stažo ir esant be pajamų, galima kreiptis į Savivaldybės Socialinės paramos skyrių. Tada skiriama socialinė pašalpa, skaičiuojamos įvairios kompensacijos.

„Kuo didesnį atlyginimą gaudavo žmogus, kuo didesnius mokesčius atskaičiuodavo, tuo didesnė yra jo nedarbo išmoka. Vieni gauna ir 700 Eur, kiti tik 200 Eur. Išmoka paskaičiuojama labai įvairiai“, – sakė Užimtumo skyriaus vedėja.
Per 9 mėnesių laikotarpį, kai mokama nedarbo išmoka, dauguma bedarbių turi galimybes pasitobulinti ar įgyti kitą profesiją.

Tikisi mažėjančio nedarbo

Visgi Šilutės darbo rinka po truputį atsigauna, atsidarant kavinėms ir restoranams, dalis atleistų žmonių grįžta pas darbdavius. I. Girdenienė tikisi, kad nuo birželio vidurio nedarbas Šilutės rajone pradės po truputį mažėti ir metų gale pasieks prieškrizinį 8,5 proc. lygį.
86171549 2958147780914744_7231165136076013568_o
Žinoma, šias prognozes pavyks įgyvendinti, jeigu nebus antrosios COVID-19 bangos ir masinių atleidimų iš didžiųjų gamyklų. Svarbu, anot vedėjos ir tai, kad atsigautų ir užsienio rinka, nes didieji darbdaviai, kaip „Šilutės baldai“ ar „Germanika“, daug gaminių eksportuoja.

„Tikimės, kad blogiausio scenarijaus nebus, kad mūsų darbdaviai nepatirs didelių nuostolių, ir metų pabaigoje pasidžiaugsime mažėjančiu nedarbu“, – viliasi vedėja.

Beje, norintys dirbti Šilutėje darbo tikrai rastų – šiuo metu rajone registruota 61 laisva darbo vieta. Įmonės ieško virėjų, konditerių, statybininkų, elektrikų, šaltkalvių, virėjų, sandėlių darbuotojų. Darbas siūlomas ir vadybininkams, veterinarijos gydytojui, buhalteriui. Daugiau darbo pasiūlymų – Užimtumo tarnybos internetiniame puslapyje.

Parama pasinaudos beveik 300 krašto įmonių

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skaičiuoja, kad Klaipėdos krašto mikroįmonėms bus išmokėta 10,8 mln. eurų subsidijų suma. Ji atiteks daugiau nei 5,4 tūkst. Klaipėdos regiono mikroįmonių, atitinkančių nustatytus kriterijus šiai paramai gauti.

„Mokesčių inspekcija subsidijas jau apskaičiavo daugiau kaip 32 tūkst. šalies įmonių, turinčių iki 9 darbuotojų ir atitinkančių kitus nustatytus kriterijus subsidijai gauti: kai įmonė yra VMI sudarytame nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąraše, 2019 m. ji mokėjo gyventojų pajamų mokestį ir šiuo metu nėra bankrutuojanti, restruktūrizuojama ar likviduojama“, – sakė Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Laimutė Mačernienė. Specialistė atkreipė dėmesį, jog į subsidiją gali pretenduoti ir kriterijus atitinkančios viešosios įstaigos bei asociacijos.

Pažymėtina, kad pagal nustatytus kriterijus VMI atrinktas mikroįmones vertina VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra, kuri nustato didžiausias leistinas pagalbos sumas, o skirtas lėšas paraišką dėl subsidijos pateikusioms įmonėms perveda Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras.

Klaipėdos AVMI pabrėžia, kad įmonėms pačioms ieškoti paraiškos formos nereikia, VMI ją atsiųs per Mano VMI – gautuose kvietimuose pateikiama nuoroda į paraiškos formą, kurią tereikės užpildyti ir per Mano VMI pateikti. Kvietimas teikti paraišką subsidijai galioja tol, kol bus paskirstyta visa numatyta subsidijų suma, bet ne ilgiau kaip iki šių metų gruodžio 1 d.

Kvietimu Šilutės rajone pasinaudos 294 mikroįmonės, kurioms bus išmokėta apie pusės milijonų eurų suma. Nuo karantino pradžios mūsų rajone užsidarė 6 įmonės, dar 7 likviduojamos. Dėsningumo uždarytų ar likviduojamų įmonių sąraše nėra – jos vykdo įvairią veiklą. Pasak VMI atstovų, uždaromų arba likviduojamų sąraše, be kitų, yra dvi taksi ir trys statybos įmonės.