Beviltiška skola – kas tai?

Skolos - neatsiejama šiandieninio žmogaus kasdienybė. Sunkiai rasime žmogų ar įmonę, kurie nebūtų ėmę kredito ar kažkaip kitaip skolinęsi. Tų skolų yra pačių įvairiausių. Šį kartą šiek tiek plačiau apie beviltiškas skolas. Kokios jos?

Atvejai, kai skolos laikomos beviltiškomis

Jei žmogaus ar įmonės apskaitoje yra senų skolų ir jų jų jau nebesitikima susigrąžinti, tuomet labai svarbu nustatyti, ar ta skola atitinka beviltiškos skolos reikšmę. Svarbu nustatyti, kokie dokumentai bus reikalingi tvarkant tokios skolos likvidavimą. Taigi, skola laikoma beviltiška kai:

  • skolininkas yra miręs;
  • skolininkas yra bankrutavęs;
  • skolininkas yra likviduotas;
  • skolintojas negali jų susigrąžinti praėjus ne mažiau kaip vieneriems metams nuo skolų sumos įtraukimo į mokesčio mokėtojo pajamas arba nuo skolų atsiradimo užfiksavimo mokesčio mokėtojo apskaitos dokumentuose.

Beviltiškų skolų grupės

Tikriausiai girdėtas pasakymas – skola nelygi skolai. Sunku būtų su tuo ginčytis. Labai daug kas priklauso nuo skolos dydžio. Taigi, atsižvelgiant į tai,  jos skirtomos į tokias grupes:

  • skola nuo 0,01 iki 300,00 eur. Šiuo atveju paprastai neprireikia dokumentų, rodančių skolininko mokumą. Užtenka įrodyti mokesčius mokančiam kreditoriui, jog skola yra beviltiška. O  informaciją apie nepavykusį skolos išieškojimą ir tą pažymą išduoda skolų išieškojimo paslaugas teikiančios įstaigos.
  • skola nuo 300,01 iki 3 000,00 eur. Šiuo atveju jau prireiks daugiau pastangų. Būtina pateikti susirašinėjimus, raginimus, susitikimų su skolininku rezultatus, kad būtų galima įrodyti, jog skolą išieškoti beviltiška. Taip pat jums prireiks nepavykusį skolos išieškojimą liudijančių dokumentų. Tokias pažymas  išduoda išieškojimo paslaugas teikiančios įmonės. 
  • skola nuo 3 000,01 iki 30 000,00 eur. Tai jau ganėtinai rimta.  Šiuo atveju taip pat reikės susirašinėjimų, susitikimų, raginimo atiduoti skolą įrodymų. Tačiau to neužtenka. Mokesčių mokėtojas dar  turi pateikti dokumentus, patvirtinančius, kad skolininkas neturi registruoto turto.  Tokią  pažymą išduoda VĮ „Registrų centras“. Taip pat privaloma pateikti skolininko nemokumą įrodančius dokumentus.  Taip pat su VĮ “Registrų centro” pagalba.
  • skola nuo 30 000,01 eurų ir daugiau. Šiai grupei reikės visų anksčiau minėtų reikalavimų. Dar – įsiteisėjusio teismo sprendimo, jog kreditorius turi teisę susigrąžinti skolą. Prireiks ir antstolių išrašyto išieškojimo negalimumo akto. Šiuo atveju skolų išieškojimas negalimas tik tuomet, jeigu skolininkas yra miręs arba bankrutavęs. 

Beviltiškų skolų nurašymas

Beviltiškų skolų atskaitymas yra gana sudėtingas procesas. Kitaip tariant, beviltiškų skolų nurašymas yra toks procesas, kai kreditorius surenka visą reikalingą informaciją apie įsiskolinimo beviltiškumą ir gauna teisę įsiskolinimą laikyti beviltišku ir teisę susigrąžinti sumokėtus mokesčius. Tuo atveju, kai skolininkas yra gyvas bei nepaskelbtas bankrotas ir ką reikia daryti,  jau aptarėme rašydami apie beviltiškų skolų grupes. Ką daryti, jeigu skolininkas yra miręs, bankrutavęs ar likviduotas? 

Skolininko mirties atveju prireiks:

  • skolininko mirtį liudijančio dokumento;
  • dokumento, kuris įrodo reikalavimo teisę ir pateikia informaciją, jog mirusio palikto turto neužtenka skolai padengti.

Jeigu skolininkas yra bankrutavęs, tuomet prireiks pastangas susigrąžinti skolą įrodančio dokumento. Tokią pažymą paprastai išrašo antstoliai. 

Skolininko likvidavimo metu prireiks dokumento, kuris įrodo juridinio asmens likvidavimo faktą ir dokumento, įrodančio, kad likviduotas skolininkas neturi pakankamai turto skoloms padengti. 

Dažnai tenka išgirsti klausimą – kam naudinga beviltiškų skolų nurašymas. Be abejonės, kreditoriui, nes jis įgyja teisę  susigrąžinti valstybei sumokėtą pridėtinės vertės mokestį. Tai sudaro 21 proc. visos sumos. Dar kreditorius įgauna teisę įtraukti įsiskolinimą į sąnaudas. Kas leidžia pelno mokestį sumažinti iki 15 proc. Vadinasi, susigrąžinama trečdalis prarastų pinigų.