Biblioteka – jauki oazė, kur kiekvienas svarbus toks, koks yra

biblioteku savaites renginiaiPenktadienį F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyko „Geriausio Pamario krašto metų bibliotekininko 2012“ šventė.

Šiuo garbingu titulu kolegos inauguravo patį pačiausią – bendruomeniškiausią savo kolegą (kol kas – paslaptis!), vieną iš 50 savo profesijos atstovų, sėkmingiausiai atstovavusį savo profesijai 2012-aisiais.

Pirmą kartą skelbtos dar trys metų nominacijos: „Metų universaliausias skaitytojas 2012“, „Veržliausias žurnalistas – bibliotekos viešintojas 2012“ ir „Dosniausias rėmėjas 2012“.

Periodikos skaitykloje (I aukštas) įvyko ir naujos bibliotekininkų parengtos ir išleistos knygos „Biblioteka – kultūros paveldo buveinė“ sutiktuves.

Sutvirtinkime savo bendrystę susitikimu

Jau įsibėgėjusios šiemetinės ir jau 13-osios Nacionalinės bibliotekų savaitės šūkis – „Nežinai? Pėdink į biblioteką!“
Jis skirtas jauniausiems bibliotekų lankytojams. Taip Lietuvos, o taip pat ir Šilutės krašto bibliotekininkai neša savo knygininkų bendruomenėms žinią apie dalyvavimą tarptautiniame LIONS klubų projekte „SKAITYMAS: sėkmė ir džiaugsmas“, skirtame vaikams ir jaunuomenei.

Kita žinia – pakviesti, sudominti ir iš naujo atrasti bibliotekas tiems, kuriems ji yra jauki oazė žinioms ir laisvalaikiui, kur kiekvienas yra svarbus toks, koks yra.

Biblioteka – vaikų žinių ambasada

Tradiciškai tikime, kad dabarties žingsniai kuria ateitį. Galbūt todėl mažieji ir jaunieji knygmyliai pasitiki biblioteką puikiai atstovaujančiomis Vaikų aptarnavimo skyriaus vedėja Vita Geruliene, bibliotekininkėmis Liuda Nausėdiene, Ilona Jonikaite ir pačia jauniausia, dar tik besimokančia kultūros vadybos Šarūne Gerulyte.

Bibliotekos duris kasmet praveria 13254 lankytojai, mažieji Pamario krašto gyventojai, arba vidutiniškai vienoje bibliotekoje ir filiale (iš 23) apsilanko 3963 smalsiausieji mažieji knygmyliukai.

Vaikai – labiausiai skaitanti mūsų bendruomenės dalis. Jiems išduodama skaityti namuose 402556 egz. naujausių knygų ir elektroninių laikmenų. Vienas įregistruotas skaitymo paslaugų vartotojas iki 14 metų (jų bibliotekų stacionaruose yra 3854) vidutiniškai perskaito po 33,1 knygą.

Šilutiškiai paneigia mitą, kad vaikas ir paauglys – ne skaitytojas! Mažųjų šilutiškių bibliotekoje laukia nuotykiai, įdomybės, kūryba ir galimybė save realizuoti. Vaikų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkių komanda partnerystės sutarčių principu kartu su lopšeliais – darželiais „Gintarėlis“, „Žvaigždutė“, „Pušelė“, „Žibutė“, „Ąžuoliukas“, „Raudonkepuraitė“, Šilutės Žibų pradine, Pamario ir Martyno Jankaus pagrindinėmis mokyklomis ir Šilutės pirmąja bei Vydūno gimnazijomis kviečia mažuosius ir paauglius į tradicinius edukacinius pažintinius rytmečius „Labas rytas“, kur literatūros personažams įkūnyti panaudojamos viešosios bibliotekos „Knygos teatriuko“ vaidybinės lėlės (vad. L.Nausėdienė). Edukacinių ir integruotų pamokų metu sukurti meno darbai eksponuojami „Žiniuko karuselėje“, mažieji išminčiai kviečiami lavinamiesiems užsiėmimams jaunųjų knygmylių klube „Galvočiukai“ (vad. V.Gerulienė).

Atsinaujinanti biblioteka kviečia vaikus ir paauglius kurti, atsiverti, būti savimi, o tai yra galimybė rinktis, svajoti ir rinktis savo vietą gyvenime. Taip Vaikų aptarnavimo skyriuje radosi nauja idėja pristatyti Klaipėdos universiteto studentų sukurtas edukacines programas mažiesiems „Žvaigždžių šalies gyventojai“ – apie dvylika Zodiako ženklų (vad. studentė Violeta Burbaitė).

Naujove tapo ir tęstinio bibliotekininkų edukacinio projekto „Mokykla + Biblioteka = Žinios XXL“, kasmet finansuojamo Lietuvos kultūros rėmimo fondo, įspūdingos veiklos. Vaikai bendrauja internetu su savo bendraamžiais iš Brašovo Dž.Baritiu miesto bibliotekos (Rumunija) pagal šilutiškių bibliotekininkų partnerės tarptautinį projektą „IFLA Sister Project“ (IFLOS seserų projektas). Šilutiškiai renka ir siunčia internetu Rumunijos vaikams informaciją apie Šilutę, bendraudami anglų kalba tobulina kalbos įgūdžius.

Ypatingo rumunų vaikų dėmesio sulaukė šilutiškių vaikų virtualūs piešiniai, nuotraukos apie Pamario kultūros paveldo tapatumus ir skirtenybes, lyginant su rumuniškuoju paveldu, Pamario kraštovaizdį, žodžio ir rašto kūrėjus, mažųjų šilutiškių sukurtos lietuviškų knygų vaikams iliustracijos.

Vaikai ir jaunimas – neformaliojo ugdymo greitkelyje

Judrioje bibliotekos erdvėje „karaliauja“ neformaliojo ugdymo dalyviai – mokiniai ir pedagogai. Socialiniai bibliotekininkų partneriai pakviesti bendrauti, dalintis, pažinti atminties vakare poetui Justinui Marcinkevičiui „Čia būta…“ (ved. Regina Kulpienė – Jaunienė ir Žibų pradinė mokykla), „Jungtiniame „Mažųjų Eldorado“ renginyje (Žibų pradinė mokykla ir lopšelis – darželis „Ąžuoliukas“), žaismingoje trijų turų lygoje „Vaikai. Seneliai. Tėveliai“ (Šilutės pradinė mokykla), leidyklos „Alma littera“ vasaros skaitymo projekto „Augu skaitydamas“, sukvietusiame į būrį per tūkstantį mažųjų vasaros knygos skaitinių gerbėjų. Viešojoje bibliotekoje ir 22 jos filialuose surengta per 300 įvairaus turinio ir žanrų ugdymą papildančių renginių.

Iškalbinga bibliotekos misija – auginti žmogų, atverti jam tūkstantį ir vieną galimybę pasirinkti, sužadinti svajonę, vedančią į žmogaus vietos gyvenime tikslą.

Vydūno gimnazijos trečiokas Oskaras Venckus parašė fantastinės knygos „Mes iš žemės“ pirmąją dalį, kurią rengiasi išspausdinti solidi „Gimtojo žodžio“ leidykla.

Šilutės pirmosios gimnazijos mokinys Rokas Glebas parengė novelių „Maži pasakojimai apie didelius dalykus“ sąsiuvinį. O Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos septintokas Lukas Arlauskas ir jo knyga „Klevo lapelių pasaka“ pelnė Šilutės tarptautinio literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ „Jaunojo kūrėjo“ nominaciją.

Šilutės jaunųjų literatų kūrybos rinkinyje „Žodžio mitas“ (2010/2011, 92 p.) paskelbti pirmieji Žemės ūkio mokyklos moksleivės Ievos Juciūtės eilėraščiai. Šilutiškiai gimnazistai Justinas Martinkus, Alina Beresnevičiūtė, Julija Makaraitė ir dešimtys kitų atvėrė savo meninio žodžio kūrėjo talentą, kuris anksčiau ar vėliau per bibliotekas pasieks savąjį skaitytoją.

Išminčiai teigia, kad biblioteka yra tiesos ir melo liudytoja, nes visa, kas joje yra – tik žmonių gyvenimai, darbai ir patirtys. Galbūt todėl ji, biblioteka, ir yra jauki oazė, kur kiekvienas apsilankęs yra svarbus toks, koks yra.