Bibliotekoje – galimybė pajausti ir išgirsti Lietuvą

biblioteka valstybes diena kazragyteF.Bajoraičio viešoji biblioteka Valstybės (karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos išvakarėse surengė renginį, kuris sujungė tapybą, fotografiją, aktorinį žodį, liaudies muziką ir pavadintas bendru pavadinimu „Pajausti ir išgirsti Lietuvą…“

Profesionalūs dailininkai Silva Meškonė iš Latvijos, kaunietis Antanas Obcarskas, druskininkietis Saulius Rudzikas, kraštietis Klaipėdos universiteto profesorius Linas Julijonas Jankus bei jaunieji Pamario meno kūrėjai pristatė jungtinę savo kūrybos parodą. Jie potėpiais drobėse bei fotoblyksniais išreiškė ir įamžino savo potyrius edukacinio plenero, vykusio unikalioje Pamario krašto vietovėje – Rusnėje, metu.

Liepos pradžioje asociacija „Rusnės gamtos fondas“ surengė konferenciją – stovyklą „Žvejų duona vaikų akimis“, kurios metu vyko ir pleneras. Projektą finansavo Europos žuvininkystės fondas. Vaikai ir jaunimas per tapybą ir fotografiją mokėsi perteikti žvejybos vaizdus, žvejų tradicijas, kultūrą, šios profesijos subtilybes. Stovyklos dalyviai susipažino su žvejais, žvejybos įrankiais, fotografavimo ir tapybos pamokų metu, padedami profesionalių fotografų bei dailininkų, jaunieji menininkai kūrė minėtų žanrų darbus. Projekto dalyviai prasmingai praleido laiką, iškylavo, plaukiojo kurėnu, bendravo su kurėnų ir vytinių meistru Simu Knapkiu.

Renginio bibliotekoje metu projekto vadovė Rasa Stankutė auditorijai pristatė projektą ir jo dalyvius – profesionalius dailininkus, vaikus ir jaunimą. Buvo pristatyti plenero tapybos darbai, virtuali fotografijų paroda. Jaunimo užfiksuoti kadrai bus atspausdinti, pasportuoti ir eksponuojami viešojoje bibliotekoje surengtoje jungtinėje fotografijų ir tapybos darbų parodoje. Pamatyti šią parodą galima nuo rugpjūčio 14 dienos.

Šie metai – Tarmių metai, kuriais siekiama akcentuoti lietuvių kalbos tarmių gyvosios tradicijos išlaikymo ir puoselėjimo svarbą. Todėl minint Valstybės dieną prasminga buvo prisiminti ir gyvai išgirsti pagrindines lietuvių kalbos tarmes – aukštaičių ir žemaičių. Šią galimybę turėjo tą pavakarę į bibliotekos kiemelį atėję šilutiškiai, kurių šaknys galbūt yra Aukštaitijoje ar Žemaitijoje.

Atlikėjų trio parengė ir atliko teatrinę programą „Tas – žemaits, ta – lietuve“, skirtą Tarmių metams. Aktorė Doloresa Kazragytė žemaičių tarme porino įvairius nutikimus, o jai aukštaičių tarme antrino aktorius Petras Venslovas. Hum. m. dr. Daiva Šeškauskaitė, dėstanti baltų mitologiją bei etnobotaniką, laisvalaikiu dainuojanti ir grojanti kanklėmis, gitara, smuiku, kitais instrumentais, atliko liaudies muzikos kūrinius ir dainas. Programoje skambėjo XIX-XX a. autorių Stanislovo Dagilio, Juliaus Anusevičiaus, Žalvarnio, Sofijos Kymantaitės – Čiurlionienės, Žemaitės kūryba.

Minėtą teatrinę programą išvydo ir gausus būrys naumiestiškių, susirinkusių Žemaičių Naumiesčio muziejuje. Pirmosiomis atlikėjų pasirodymo akimirkomis užsimezgęs tarpusavio ryšys tęsėsi iki renginio pabaigos. Aktorių žemaičių ir aukštaičių tarmėmis skaitomi tekstai sulaukė įvairių emocijų – nuo juoko iki liūdesio ir ašarų. Atsisveikinant programos atlikėjai dėkojo už nuoširdžią publiką, o žiūrovai – už nuostabiai praleistą laiką.

Renginiai organizuoti vykdant projektą „Iš miesto į kaimą: keliaujantys sociokultūriniai turai“, kurio idėjas remia Lietuvos kultūros ministerija ir Šilutės rajono savivaldybė.