Viskas apie Kristijoną Donelaitį – į vieną vietą. Tokio sumanymo ėmėsi Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos specialistės ir savo idėją jau įgyvendino bei pristatė skaitytojams: bibliotekoje atidaryta K.Donelaičio skaitykla.
Tai viena iš šių K.Donelaičio metų programos „Kristijonas Donelaitis: epochos ir dabarties laiko sąskambiai 2014“ dalių.
Dainių pagerbia ne tik Lietuva
Šilutės bibliotekininkai K.Donelaičio gimimo 300-osioms metinėms parengė visą puokštę renginių, kurie jau ne kartą kvietė šilutiškius ir dar ne kartą juos kvies atvykti knygos šventovėn ištisus šiuos donelaitiškus metus.
Prieš savaitę atidarytoje skaitykloje skaitytojus pasitikusios bibliotekininkės Virginija Veiverienė ir Sandra Jablonskienė sakė, kad kiekviena idėja čia kuriama tam, kad skaitytojams būtų patogiau. O mintis į vieną vietą sukelti viską, kas jau buvo rašyta, spausdinta ar filmuota apie lietuvių literatūros klasiką K.Donelaitį, labiausiai pasitarnaus mokytojams, mokiniams ir studentams.
„Kaip saulelė vėl atkopdama budina svietą, taip ir mes skubame žadinti savo mintis, žodžius ir veiksmus, skirtus Donelaičiui“, – kreipdamasi į susirinkusiuosius kalbėjo V.Veiverienė. Ji priminė, kad K.Donelaitį pagerbia ne tik Lietuva – visi lietuvybės puoslėtojai Karaliaučiaus krašte ir netgi daugelis Europos valstybių.
K.Donelaičio metai yra įtraukti į UNESCO ir valstybių narių 2014 metais minimų sukakčių sąrašą, poemą „Metai“ 1977 m. UNESCO įrašė į Europos literatūros geriausių kūrinių sąrašą, o K.Donelaičio rankraščiai ir laiškai jubiliejinių metų išvakarėse įrašyti į „Pasaulio atminties“ nacionalinio dokumentinio paveldo sąrašą.
K.Donelatį pristatė ir moksleivis, ir docentė
„To reikia ne Donelaičui, to reikia mums visiems, kad pažintume savo kultūros ištakas, pajustume tautos savastį ir didumą, pasididžiavimą tuo, kas esame“, – mano bibliotekininkės.
K.Donelaitis, anot jų, rašė prasmingus ir šmaikščius, tiesius ir daugiaspalvius žodžius, kurie sugulė į knygas. Jo tekstus galima skaityti įvairiopai: vienu metu juose ieškoti istorinių žinių ir tiesų, kitu – gėrėtis vaizdinga išraiškinga kalba, trečiu – bandyti per tekstą pažinti Donelaičio asmenybę, ketvirtu – pajusti gamtos grožį… Yra ir daugiau galimybių.
„Tekstas vis tas pats, tik mes, žmonės, vis kitokie, perskaitome vis iš naujo“, – kalbėjo V.Veiverienė.
Ji kvietė skaitytojus lankytis naujojoje skaitykloje. Čia kiekvienas galės susipažinti su K.Donelaičio kūryba ir jam skirtomis publikacijomis, kurios randamos mūsų miesto bibliotekoje ir jos filialuose. Skaitytojų patogumui čia įrengtos 4 kompiuterizuotos darbo vietos, kad jie galėtų greitai rasti visą reikalingą informaciją.
Susirinkusiesiems buvo pristatyta paroda „Eksponuojame, skaitome, atrandame: Kristijono Donelaičio kūryba ir autorių kūryba apie Kristijoną Donelaitį nuo 1940 metų iki dabarties“.
„Metų“ ištraukas vaizdingai skaitė meninio skaitymo konkurso „Sveiks, svieteli margs“ laureatas, Vydūno gimnazijos moksleivis Dovydas Mažonas. Pranešimą apie K.Donelaičio asmenybę, žymiausią jo kūrinį ir apskritai lietuviško žodžio išlikimą skaitė Klaipėdos universiteto istorikė doc. dr. Silva Pocytė.
Vieši skaitymai Šilutėje „K.Donelaitis: epochos ir dabarties laiko sąskambiai“
Kovo 24 d. (pirmadienį)
11.00-12.45 val. -„Man įdomus Kristijonas Donelaitis, arba dvidešimt keturi skirtingi „Jau saulelė vėl…“ sakymai iš gimnazistų lūpų“ – VIEŠA lietuvių literatūros pamoka su Šilutės pirmosios gimnazijos gimnazistais (mokytoja Jolita Ežerinskė). Dalyvauja Šilutės Pamario pagrindinės (mokyt. J.Balčytienė, N.Kungelienė) ir Žibų pradinės (mokyt. R.Chockevčienė, V.Eglynienė) mokyklų mokiniai. Prie Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios.
14.00 val. – „Šimtmečio portretas“ – Lietuvos dailininkų sąjungos tarptautinės tapybos parodos pristatymas. F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Pastogėlėje (IV a.).
14.15 val. – „Mokomės skaityti Kristijoną Donelaitį“ – virtuali edukacinė biblioteka. F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Kristijono Donelaičio skaitykloje (307 kab., III a.).
Rašyti atsakymą