Bibliotekoje – senosios pasaulėžiūros vaizdiniai

mazoji skulptura IMG 6235Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos palėpėje veikusi skulptorių Aušros Jasiukevičiūtės ir Daumanto Kučo jungtinė paroda „Mažoji skulptūra“ nuo liepos 5 dienos perkeliama į Žemaičių Naumiesčio biblioteką.

Pavadinimas trumpas ir lakoniškas, tačiau viską kalba autorių kūriniai. Jie tarsi seka pasaką, pripildytą Pasaulio ir Lietuvos istorijos, kultūros fragmentų.

Grįžkime į pradžių pradžią… Ką tik buvo sukurtas nuostabus, dar žmonijai nepažintas pasaulis, kupinas pavojų, mitais bei simboliais apipintų gamtos reiškinių. Žemė, vanduo ir saulė. Vien šie elementai apipinti padavimais, legendomis, netikėtais pasakojimais ir menamais prisiminimais. Užtenka naktį pažvelgti į dangų – žvaigždėtą, beribį, kad pasijustum, jog esi tik mažas mažas sraigtelis kažko didingo ir paslaptingo.

Keitėsi pasaulis, o su juo – trapūs žmonių likimai. Jie kovėsi už savo būtį akmenimis, ietimis, kalavijais… Pasitelkė išmanumą ir žinias. Deja, vėliau žmonės patys sau priešai pasidarė. Kol atsigręžė į save, į savo šeimą ir kertinius moralinius principus. Galų gale juk yra tik Ji ir Jis.

Menininkų darbuose galima justi tą pirmapradį žmogaus ir pasaulio trapumą, susipynusį su energetine jėga, kuri tarsi vulkanas – gali bet kur ir bet kada išsiveržti iš vidaus arba, šiuo atveju, iš metalo. Stipri aura sklinda žvelgiant į vyro ir moters siluetus. Tai tarsi In ir Jang – du visur randami priešingi, tačiau vienas kitą papildantys pradai. In siejamas su tamsa, pasyvumu, moteriškumu, Jang – šviesus, aktyvus, vyriškas, susijęs su diena. Jie kartu – tai harmoninga visuma, kurią aprėpia beribė visata.

Kas inspiruoja parodos autorius? Kaip teigia A.Jasiukevičiūtė, ši paroda – tai dviejų kūrėjų bandymas kalbėti apie gyvenimą, jo mažus dalykus, pasakojant dideles istorijas, kuriant savas erdves, kur būtų galima sustoti ir stebėti, kaip teka nerimas pro šalį, kaip lėtėja laikas. Šiandien juk tikra prabanga stabtelėti vien tam, kad pažiūrėtum, koks įdomus mus supantis pasaulis.kulturos aruodai spaudos remimo fondo