Bibliotekų skaitytojai vaikščiojo Vydūno takais

 

vydunas juknaiciu_biblioteka6Minint Vilhelmo Storostos – Vydūno 150-ąsias gimimo metines Juknaičių ir Pašyšių filialų bibliotekininkės surengė išvažiuojamąjį pažintinį renginį „Ten, kur vaikščiojo Vydūnas“.

Kartu su skaitytojomis aplankytos Rambyno pašonėje esančios Bitėnų kapinaitės, kuriose ilsisi filosofo, rašytojo, publicisto, kultūros veikėjo Vydūno palaikai. Jis mirė Detmolde, Vokietijoje, 1953 m. vasario 20 d., likus mėnesiui iki 85-ojo gimtadienio. Vykdant paskutinę Vydūno valią – amžinam poilsiui atgulti gimtojoje žemėje – 1991 m. spalio 19 d. jo palaikai buvo perkelti į Bitėnus.

Bitėnai – nuošalus ir ramus kaimas, kylantis Nemuno slėnio šlaitu, atsigręžiantis į pietų pusėje tekantį Nemuną. Nuo šlaito atsiveria Martyno Mažvydo, Martyno Jankaus, ir paties Vydūno praeityje lankytos vietos. Greta stūkso legendinis Rambyno kalnas, visai netoli, už upės, plyti svarbiausi Mažosios Lietuvos istoriniai centrai – Tilžės ir Ragainės miestai.

Amžinai žaliuojantis Vydūno kapas apsodintas žemaūgėmis eglutėmis, iš jų suformuotas garsusis Vydūno ženklas, vaizduojantis pasaulio sandarą. Išvykos dalyviams lituanistė Zoja Jurkuvienė pasakojo apie perlaidojimo apeigas, Vydūno gyvenimo vingius.

Rambynas ir jo apylinkės – viena gražiausių Mažosios Lietuvos vietų, menanti senąsias baltų gentis ir kasmet suburianti lietuvininkus iš visos Lietuvos. Čia 1896 m. birželio 23 d. „Birutės“ draugijos surengtoje Joninių šventėje savo pirmąją kalbą sakė ir Vydūnas, į Joninių šventę iš Tilžės atvažiavęs su savo giedotojų choru.  Nuo tada Vydūnas tapo nuolatiniu kalbėtoju čia vykstančiose šventėse, o Tilžės lietuvių giedotojai – nuolatiniai programos atlikėjai, pasilinksminimų organizatoriai. Maždaug nuo XIX a. paskutiniojo dešimtmečio vidurio Rambynas buvo lietuviškų švenčių vieta.

Bitėnai ir Rambynas ilgainiui tapo M.Jankaus ir Vydūno susitikimų vietomis. M.Jankaus spaustuvėje išleistos ir pirmosios filosofo knygos. M.Jankaus muziejų, parke esančias ekspozicijas aplankė ir išvykos dalyviai. Vydūno arfos garsus ir dainas apie šį kraštą atkartojo juknaitiškės  Aurelijos Novikienės kanklėmis atliekami kūriniai.

Išvažiuojamojo pažintinio renginio metu aplankytos ir kitos aplink Rambyną išsidėsčiusios lankytinos vietos.