Birželio orų rekordai: nuo plius 34,4 iki minus 2,7 laipsnio

zaibasNuo svilinančių birželio vidurio karščių pavargę tautiečiai dejuoja, esą tokio karšto birželio kaip šiemetinis nepamenantys.

Šilutės hidrometeorologijos stoties vyresnioji stebėtoja Ona Bubulienė pritaria, kad šis birželis buvo šiek tiek šiltesnis už vidutinį daugiametį, bet priduria, kad kritulių kiekiu ir vėjų stiprumu jis visiškai neišsiskyrė iš ankstesniųjų.

O.Bubulienės surinkti duomenys rodo, jog daugiametis birželio mėnesio vidurkis yra 15,3 laipsnio (pirmosios ir antrosios dekadų temperatūrų vidurkiai mūsų krašte yra 15 laipsnių, o trečiosios – 16 laipsnių Celcijaus).

Tuo tarpu šiemet pirmąją dekadą užfiksuota vidutiniškai 17,3, antrąją – 16,8, o trečiąją – 18,8 laipsnio šiluma.

Akivaizdu, kad kaip tik trečioji dekada ir viršija vidutinius daugiamečius rodiklius. Juolab kad tuo metu buvo ir karščiausia diena: birželio 21-ąją termometrų stulpeliai Šilutės hidrometeorologijos stoties teritorijoje pakilo net iki 32,2 laipsnio. Tuo metu pakankamai karštos buvo ir naktys, tad paros vidutinė temperatūra nekrito žemiau 24,8 laipsnio.

Tačiau Pamaryje yra buvę ir dar karštesnių birželių. Štai 1968-ųjų birželį užregistruotas net 34,4 laipsnio karštis.

O prieš 35 metus – 1978-aisiais – turėjome labai šaltą birželį. Tuomet vieną naktį buvo užfiksuotas minus 2,7 laipsnio šaltis – tai galima irgi laikyti rekordu.

Beje, gana vėsių naktų netrūko ir šiemet: birželio 11 ir 12 dienų naktimis termometrų stulpeliai buvo nukritę iki plius 4,2 laipsnio.

Kritulių norma Pamaryje yra 65 mm, tuo tarpu šiemet per birželio mėnesį iškrito 51,3 mm. Taigi kritulių kiekio vidurkio nepasiekėme.

Pirmasis šių metų vasaros mėnuo Pamaryje išsiskyrė tuo, kad nebuvo smarkių vėjų. Tuo tarpu kituose Lietuvos regionuose užfiksuota visokių stichijos apraiškų: ir smarkių vėjų, ir ledų krušos. Užtat net 11 dienų per mėnesį šiemet mūsų krašte grumėjo perkūnija.

„Nors praėjusios savaitės pabaigoje orai ir atvėso, vis tiek birželis išliks karštesnis už daugiametį vidurkį“, – apibendrina O.Bubulienė.